Koszty ogrzewania budynku zależą przede wszystkim od izolacyjności termicznej jego przegród zewnętrznych – ścian, okien, dachu oraz podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewanymi piwnicami. Dopiero w drugiej kolejności wpływ na ich wielkość ma rodzaj zastosowanej w domu wentylacji, chociaż zapewnienie komfortu cieplnego mieszkańcom polega właśnie na ogrzewaniu powietrza w pomieszczeniach.
To dlatego, jeśli chcemy ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu, który został wybudowany kilkadziesiąt lat temu, powinniśmy zacząć od jego termomodernizacji. By pieniądze na nią były wydane w sposób racjonalny, dobrze jest najpierw zrobić audyt energetyczny domu (Fot. 1). Wykaże on, które elementy domu wymagają (i w jakim stopniu) zwiększenia izolacyjności termicznej, by remontowany budynek spełniał współczesne standardy.
Dopiero, gdy w zmodernizowanym pod względem energetycznym budynku zostaną ograniczone straty ciepła, warto pomyśleć o wymianie w nim instalacji grzewczej. Z wielu względów korzystnie będzie, jeśli zdecydujemy się na zamontowanie powietrznej pompy ciepła (Fot. 2), wykorzystującej w dużym stopniu energię odnawialną, znajdującą się w powietrzu otaczającym dom.
Taka pompa ciepła będzie nie tylko ekonomicznie i skutecznie ogrzewać dom oraz zapewniać mieszkańcom ciepłą wodę, ale też w razie potrzeby – w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym lub klimakonwektorami – ochłodzi pomieszczenia latem. Do tego zrobi to wszystko bez zanieczyszczania powietrza w okolicy.
Przy okazji termomodernizacji domu warto też rozważyć zastąpienie tradycyjnej wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) systemem wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (Fot. 3). Nie tylko obniży ona dodatkowo koszty ogrzewania budynku, ale przede wszystkim – w przeciwieństwie do tej pierwszej – działać będzie przez cały rok w sposób dostosowany do potrzeb mieszkańców.
Zmiana rodzaju wentylacji jest jednak ważna przede wszystkim dlatego, że stała wymiana powietrza w domu ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Także dlatego, że centrala wentylacyjna wyposażona jest w filtry, na których wychwytywane są zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego.
Termomodernizując dom i wymieniając w nim instalacje grzewczą i wentylacyjną, nie tylko obniżamy koszty jego eksploatacji oraz podnosimy komfort mieszkania w nim. Dzięki takim działaniom dom jest też zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla środowiska naturalnego. A do tego – co w którymś momencie może okazać się ważne – zwiększamy jego wartość rynkową.
Powietrzne pompy ciepła marki Vaillant
Marka Vaillant, czołowy producent systemów grzewczych i wentylacyjnych, oferuje wiele modeli powietrznych pomp ciepła o różnej mocy. Żaden z właścicieli modernizowanych domów nie będzie miał więc problemu z dobraniem urządzenia, które najlepiej spełni jego oczekiwania.
Mogą to być na przykład powietrzne pompy ciepła aroTHERM Split (Fot. 2) o zróżnicowanej mocy od 3,6 do prawie 12 kW, które bardzo dobrze sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych domach. Pompy te są bardzo efektywne nawet wtedy, gdy temperatura powietrza obniży się do minus 20°C. Do tego są to jedne z najcichszych urządzeń na rynku, więc podczas pracy są prawie niesłyszalne dla mieszkańców.
Podobnie działającymi urządzeniami są powietrzne pompy ciepła versoTHERM, które wyróżniają się między innymi tym, że nie mają jednostki zewnętrznej i w całości są montowane na przykład w technicznym pomieszczeniu domu (Fot. 4).
Zastąpienie starego kotła na paliwa stałe nowoczesną powietrzną pompą ciepła marki Vaillant, oznacza dla mieszkańców nie tylko mniejsze wydatki na utrzymanie w domu komfortowej temperatury przez cały rok i przygotowanie w nim odpowiedniej ilości ciepłej wody. Pompa ta jest też praktycznie bezobsługowa, a jej pracą steruje nowoczesny systemowy regulator pogodowy, którego ustawienia można zmieniać także wtedy, gdy jesteśmy poza domem.
Decydując się – przy okazji termomodernizacji domu – na montaż powietrznej pompy ciepła, warto pomyśleć o zainstalowaniu nowoczesnego systemu fotowoltaicznego auroPOWER (Fot. 5). Zasilając własnym prądem pompę ciepła oraz inne domowe urządzenia możemy w znacznym stopniu obniżyć rachunki za zużywaną przez nie energię elektryczną. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy nadwyżki prądu z naszej domowej elektrowni będziemy przesyłać do sieci energetycznej, a później 80% ich odbierać z niej za darmo.
Uwaga! Właściciele domów jednorodzinnych wciąż mogą skorzystać z dofinansowania w ramach premii termomodernizacyjnej w Banku Gospodarstwa Krajowego. Niezależnie od tego – na przedsięwzięcia, które ograniczą zużycie energii na cele grzewcze i związaną z jej wytworzeniem emisję zanieczyszczeń do atmosfery – mogą oni otrzymać również pomoc finansową w ramach programu CZYSTE POWIETRZE.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl
Materiał promocyjny Vaillant