Czy dobra działka musi mieć wjazd od północy?

19 kwietnia 2024

listek54b Decyzja o sprzedaży swojego mieszkania i wybudowaniu domu pod miastem nie jest sprawą łatwą. Przy czym nie chodzi tylko o związane z tym wydatki. Wiele osób znacznie bardziej obawia się konieczności podejmowania dużej liczby związanych z tym decyzji, zwłaszcza jeśli ich wykształcenie i doświadczenie zawodowe mają niewiele wspólnego z budownictwem.

Dużym wyzwaniem może być samo już znalezienie dobrej działki. Nic zatem dziwnego, że w pierwszym kroku korzystają oni z pomocy architekta. Niewykluczone, że poradzi im on, by poszukali takiej działki, na którą wjazd jest od strony północnej (Fot. 1). Z tego typu opinią spotyka się bowiem sporo początkujących inwestorów.

Za taką orientacją działki w stosunku do stron świata ma podobno przemawiać konieczność lokalizacji salonu w południowej części domu. Jeśli przyjąć, że jest to słuszna zasada, to rzeczywiście na działce z wjazdem od południa pokój dzienny „patrzyłby” na ulicę, co z pewnością trudno uznać za atrakcyjne. Nic więc dziwnego, że większość osób jest za tym, by pokój dzienny był od strony ogrodu…

Fot. 1 – Nie jest łatwo znaleźć działkę budowlaną, na którą wjazd byłby od strony północnej

Działka z wjazdem od północy

Warto jednak przyjrzeć się bliżej temu „działkowemu” zaleceniu. Przede wszystkim, żeby wszyscy inwestorzy mogli wybrać takie „dobre” działki, drogi dojazdowe do nich musiałyby przebiegać równolegle do kierunku wschód-zachód, a dostęp do każdej posesji powinien być możliwy do strony północnej (Rys. 1).

Póki co nie ma chyba na świecie ani jednej miejscowości, która byłaby tak zurbanizowana. Dlatego rzeczywistość jest taka, że jedni mają „lepsze” działki z wjazdem od północy, a inni „gorsze” – czyli nie tylko te z wjazdami na posesję od południa, ale i z pozostałych stron świata.

Rys. 1 – Tak musiałoby wyglądać osiedle, na którym wszystkie działki mają wjazd od strony północnej

Czy jednak rzeczywiście działka z wjazdem od północy oznacza dla jej właścicieli same pozytywy? To prawda, że na takiej działce wielkoformatowe okna salonu mogą wychodzić na południe, co zimą jest niewątpliwie korzystne, ponieważ zyski ciepła od słońca będą w takim domu znaczne. Dla mieszkańców będzie to oczywiście oznaczać mniejsze wydatki na jego ogrzewanie.

Inaczej jest jednak w latem. W środku dnia posiadacz „dobrej” działki nie może spędzać wolnego czasu na swoim – zlokalizowanym od strony południowej – przydomowym tarasie, gdyż słońce praży wtedy niemiłosiernie. Ponieważ opalanie się jest szkodliwe, więc może nie jest to duży problem, ale także nie widzi on wtedy swojego ogrodu, bo słońce świeci mu prosto w twarz. Nie bardzo też może przebywać w południowej części domu, gdyż w nagrzanym salonie temperatura dochodzi do 30°C (Rys. 2).

Rys. 2 – Na działce z wjazdem od północy w słoneczny, letni dzień taras od strony ogrodu zamienia się w patelnię
Rys. 3 – Na działce z wjazdem od południa można spędzać czas na zacienionym tarasie, mając piękny widok na ogród

Działka z wjazdem od południa

Takich problemów nie ma jego sąsiad po przeciwnej stronie ulicy, który kupił „gorszą” działkę z wjazdem od południa. U niego słońce świeci na bramę garażową, drzwi wejściowe i przysłonięte roletami okna kuchni. Dlatego latem nawet w południe może siedzieć sobie w cieniu na tarasie z drugiej strony domu i podziwiać swój pięknie oświetlony ogród (Rys. 3).

Rada, którą warto wziąć pod uwagę

Decydując się na budowę domu pod miastem dobrze jest kierować się zdrowym rozsądkiem i kupić taką działkę, która nam się podoba i spełnia większość naszych – nie tylko budowlanych – oczekiwań. I oczywiście taką, na którą nas stać. Natomiast problemem wjazdu na posesję w ogóle nie zawracać sobie głowy. Tym bardziej że większość działek budowlanych, nie tylko w Polsce, ma wjazdy z różnych stron świata, także od wschodu i zachodu oraz kierunków „pośrednich”.

Rozwiązanie wszystkich ewentualnych „działkowych” problemów należy pozostawić architektowi. Jeśli jest dobry, nawet na „trudnej” działce zaprojektuje dla nas funkcjonalny dom, dobrze zorientowany względem stron świata i… bramy wjazdowej.

Zobacz także
Wystający z elewacji domu balkon jest zdecydowanie bardziej narażony na destrukcyjne skutki opadów...
Fot. DOMATERIA
Choć wystrój kuchni jest niezmiernie ważny dla domowników, to projektując ją powinni zadbać przede wszystkim o...
Folia tłoczona, zwana popularnie kubełkową, jest powszechnie używana do ochrony ocieplenia ścian fundamentowych przed...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Okna ścienne, zwane też pionowymi lub fasadowymi, są bardzo ważnym elementem domu. W ciągu dnia umożliwiają...