Dlaczego dla klimatu i środowiska naturalnego jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego są bardziej korzystne niż inne?

12 listopada 2024

Właściciele domów jednorodzinnych z wykonanymi z betonu komórkowego jednowarstwowymi ścianami Ytong EnergoUltra+, odczują wiele korzyści nie tylko na etapie ich budowy, ale i późniejszej eksploatacji. Bardzo ważne jest również, że wymierny pożytek z domów z takimi ścianami mają także środowisko naturalne i klimat. Przy czym wynika on nie tylko z tego, że do ogrzania takich domów zimą potrzeba mniej energii cieplnej niż domów ze ścianami dwuwarstwowymi o tych samych parametrach termicznych.

Jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ (Fot. 1) już przy grubości ściany 36,5 cm spełniają wymagania rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – ich współczynnik przenikania ciepła U nie przekracza bowiem wartości 0,20 W/(m²K). Przy grubości 48 cm współczynnik U tych ścian ma wartość 0,15 W/(m²K), co oznacza, że znakomicie sprawdzą się one w budynkach o bardzo niskim, a nawet zerowym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania.

Fot. Ytong Xella
Fot. 1 – Wykonane z bloczków Ytong EnergoUltra+ jednowarstwowe ściany zewnętrzne pełnią jednocześnie funkcje konstrukcyjną i izolacji cieplnej

Jednak nie tylko z powodu korzystnych parametrów termicznych jednowarstwowych ścian Ytong EnergoUltra+, domy, w których je zastosowano, są bardzo dobrym przykładem budownictwa zrównoważonego, a ich budowa przyczynia się do ograniczenia śladu węglowego.

Zobacz: Dlaczego domy ze ścianami z betonu komórkowego są przyjazne dla klimatu?

Bez styropianu

Bloczki Ytong EnergoUltra+ zbudowane są z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego, dzięki czemu mają one dobre parametry termiczne, przy zachowaniu stosunkowo dużej wytrzymałości na ściskanie. To właśnie sprawia, że można z nich wykonywać bardzo „ciepłe” ściany zewnętrzne, nie wymagające dodatkowego ocieplenia od zewnątrz warstwą izolacji termicznej (Fot. 2). To dlatego elewacje domów z takimi ścianami są odporne na uszkodzenia mechaniczne i termiczne.

Fot. 2 – Elewacje wykonane bezpośrednio na jednowarstwowych ścianach Ytong EnergoUltra+ są w znacznym stopniu odporne na różnego rodzaju uszkodzenia

W Polsce zewnętrzne ściany dwuwarstwowe ociepla się przede wszystkim styropianem. Możliwość zbudowania domów bez niego oznacza nie tylko korzyści wykonawcze, ale i eliminację śladu węglowego, związanego z produkcją płyt styropianowych i ich montażem na powierzchni ścian zewnętrznych. Dotyczy to także ich utylizacji, gdyby z różnych powodów konieczna była częściowa lub całkowita wymiana warstwy ocieplającej ściany domu. Jest to o tyle prawdopodobne, że wykonane na styropianie elewacje domów są podatne na uszkodzenia i mogą być łatwo niszczone, na przykład przez ptaki lub zbyt blisko nich stojący grill.

Zobacz: Dlaczego elewacje domów ze ścianami jednowarstwowymi są trwałe i odporne na uszkodzenia?

Trzeba też wziąć pod uwagę, że – w przeciwieństwie do betonu komórkowego – styropian jest materiałem palnym. Gdyby więc doszło do pożaru, palący się styropian stałby się źródłem dużych ilości dwutlenku węgla, emitowanych bezpośrednio do atmosfery.

Takiego zagrożenia nie ma oczywiście ze strony betonu komórkowego, który jest materiałem całkowicie niepalnym. Do tego nadaje się on do recyklingu i może być później ponownie użyty w procesie produkcji nowych bloczków, co dla ochrony środowiska naturalnego ma oczywiście duże znaczenie.

Dodatkowe zyski ciepła zimą

Fakt, że ściany Ytong EnergoUltra+ nie są od zewnątrz osłonięte warstwą izolacji termicznej, jest źródłem dodatkowej korzyści. W chłodne, a nawet mroźne, pogodne dni słońce potrafi nagrzać ich powierzchnię do tego stopnia, że nie tylko nie ucieka przez nie ciepło z domu, ale jest nawet do niego transportowane (Fot. 3). Takiej możliwości nie mają oczywiście ściany dwuwarstwowe, ponieważ od słońca oddziela je gruba warstwa izolacji termicznej.

Fot. Ytong Xella
Fot. 3 – W chłodnych porach roku słońce potrafi tak nagrzać jednowarstwowe ściany Ytong EnergoUltra+, że nie ucieka przez nie ciepło z domu

Takie bezinwestycyjne nagrzewanie ścian Ytong EnergoUltra+ przez słońce jest zimą dodatkowym źródłem ciepła, dogrzewającym pomieszczenia domu. W całkowitym bilansie oznacza to zmniejszenie ilości energii cieplnej, którą musi dostarczyć instalacja grzewcza dla utrzymania w domu komfortowej dla mieszkańców temperatury. Oznacza to oczywiście korzyści finansowe dla mieszkańców oraz spadek zużycia paliw kopalnych. Mniejsze są też wtedy zanieczyszczenie środowiska naturalnego i wielkość emisji gazów cieplarnianych, będących głównym powodem niekorzystnych zmian klimatycznych na Ziemi.

Przy czym nie ma istotnego znaczenia, jakie urządzenie grzewcze zainstalowane jest w domu. Nawet bowiem nowoczesna pompa ciepła, która zasilana jest przede wszystkim energią odnawialną z powietrza lub gruntu, do swojego działania potrzebuje prądu elektrycznego. Tymczasem w Polsce jest on wciąż jeszcze w znacznym stopniu produkowany z węgla, którego spalanie jest dużym obciążeniem dla klimatu i środowiska.

Zobacz: Dlaczego ściany jednowarstwowe lepiej chronią dom przed ucieczką ciepła niż dwuwarstwowe?

Chłodzenie wnętrza domu latem

W ścianach Ytong EnergoUltra+ podobne do poprzedniego zjawisko występuje także podczas upalnego lata, tylko że wtedy istotne jest to, co się dzieje nocą, a nie podczas słonecznego dnia. Nawet w bardzo gorący dzień po zmroku temperatura powietrza zewnętrznego obniża się nawet o kilkanaście stopni Celsjusza.

Ponieważ nagrzane w ciągu dnia ściany Ytong EnergoUltra+ nie są od zewnątrz osłonięte warstwą izolacji termicznej, przez całą noc mogą się wychładzać, przyczyniając się w ten sposób do obniżenia temperatury wewnątrz domu. Możliwości takiego działania nie mają oczywiście ściany dwuwarstwowe, które od wychłodzonego nocą otoczenia oddziela gruba warstwa ocieplenia.

Ważne, że takie nocne chłodzenie wnętrza domu przez ściany Ytong EnergoUltra+ odbywa się całkowicie bezkosztowo i pozwala domownikom na rezygnację ze zużywającej prąd elektryczny klimatyzacji. Oznacza to nie tylko dla nich korzyści finansowe, ale i nie powoduje negatywnych skutków dla klimatu i środowiska naturalnego.

Zobacz: Dlaczego w upalne lato w domach z jednowarstwowymi ścianami z betonu komórkowego jest chłodniej niż w innych?

* * *
Już choćby z wymienionych wyżej powodów warto zdecydować się na budowę domu z jednowarstwowymi ścianami Ytong EnergoUltra+. Opłaca się to zrobić tym bardziej, że ściany te wznosi się jednoetapowo i dzięki temu szybciej niż dwuwarstwowe.

Do tego w zdecydowanie krótszym czasie niż ściany dwuwarstwowe pozbywają się one wilgoci technologicznej. Dzięki temu ogrzewanie domu z takimi ścianami przez pierwsze kilka lat od zakończenia jego budowy odbywa się znacznie mniejszym kosztem niż z dwuwarstwowymi.

Zobacz: Dlaczego nowy dom ze ścianami jednowarstwowymi wysycha szybciej niż z dwuwarstwowymi?

Istotne jest także to, że dzięki swojej jednorodnej budowie i właściwościom betonu komórkowego, domy ze ścianami Ytong EnergoUltra+ (Fot. 4) przez cały rok zapewniają mieszkańcom komfortowe warunki do mieszkania, zarówno pod względem cieplnym, jak i wilgotnościowym.

Fot. Ytong Xella
Fot. 4 – W przyjaznych dla środowiska i klimatu domach ze ścianami jednowarstwowymi Ytong EnergoUltra+ przez cały rok panują komfortowe warunki do mieszkania

Materiał promocyjny Xella Polska

Zobacz także
Główną funkcją ścian nośnych – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych – jest bezpieczne przeniesienie...
Kiedyś ciepło do każdego ze znajdujących się w mieszkaniu kaloryferów było dostarczane grawitacyjnie dwiema...
W Polsce domy z reguły ociepla się od zewnątrz. Jest tak zapewne dlatego, że w naszych warunkach...
Pod względem izolacyjności termicznej obecnie produkowane okna mają dużo lepsze parametry niż kiedyś. Dotyczy to...