W ogrzewanych centralnie domach ciepło z urządzenia grzewczego najczęściej dostarczane jest do pomieszczeń za pomocą grzejników lub instalacji ogrzewania podłogowego. Niewiele osób wie o tym, że takie domy da się również sprawnie ogrzewać używając do tego celu klimakonwektorów. W dodatku, jeśli urządzeniem grzewczym jest pompa ciepła, można nimi także chłodzić domy latem.
Pompy ciepła są nie tylko bardzo sprawnym urządzeniem grzewczym, ale i przyjaznym dla środowiska i klimatu, ponieważ w znacznym stopniu czerpią energię ze źródeł odnawialnych, przede wszystkim z powietrza i gruntu. Do tego niezbędny do ich działania prąd elektryczny pozyskiwany jest teraz coraz częściej z promieniowania słonecznego, za pomocą „prywatnych” paneli fotowoltaicznych.
Najważniejsze jednak, że pompy ciepła – oprócz przygotowania komfortowych ilości ciepłej wody – potrafią przez cały rok zapewnić oczekiwaną przez mieszkańców temperaturę w domu, ogrzewając go w zimne dni i chłodząc – podczas upałów.
Ogrzewanie domu
Podczas ogrzewania domu pompy ciepła największą sprawność mają wtedy, gdy współpracują z niskotemperaturową instalacją grzewczą. Nie są taką tradycyjne grzejniki, gdyż – ze względu na stosunkowo małą powierzchnię – dostarczana do nich przez pompę gorąca woda musi mieć dużo wyższą temperaturę niż na przykład do ogrzewania podłogowego.
„Podłogówka”, która jest bardziej popularnym rodzajem ogrzewania płaszczyznowego niż ścienne i sufitowe, ma dużą powierzchnię grzejną. Dlatego dostarczana do niej podgrzana przez pompę woda może mieć niewiele wyższą temperaturę od tej, którą mieszkańcy domu uznają za komfortową.
Chłodzenie domu
Podobna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy podczas gorącego lata chcielibyśmy chłodzić dom za pomocą pompy ciepła. Nie jest to możliwe w domu wyposażonym w tradycyjne grzejniki konwekcyjne, gdyż dostarczana do nich woda musiałaby być bardzo zimna, żeby efekt obniżenia temperatury był zauważalny dla mieszkańców. Do tego na powierzchni grzejników, której temperatura byłaby wtedy zdecydowanie niższa od punktu rosy, wykraplałaby się wilgoć z powietrza i skapując na podłogę, tworzyła na niej kałuże.
Zdecydowanie lepiej sprawdziłoby się chłodzenie za pomocą pompy ciepła pomieszczeń w domu z instalacją podłogową, która ma dużą powierzchnię. Tu jednak także w gorące, ale wilgotne dni – co niestety nawet w naszym klimacie się zdarza – mogłoby wystąpić roszenie podłogi, gdyby temperatura jej powierzchni spadła poniżej punktu rosy.
Klimakonwektory
Takich zagrożeń nie ma, jeśli zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia domu, zostaną użyte klimakonwektory (Fot. 1). Zapewnią one również wydajną pracę pompy ciepła – zarówno podczas chłodnej, jak i upalnej pogody. Zamontowanie klimakonwektorów pozwoli też na rezygnację z montażu niezależnego (i kosztownego, także eksploatacyjnie) systemu klimatyzacji, który byłby w stanie zapewnić mieszkańcom komfortowe warunki nawet podczas bardzo upalnego lata.
Klimakonwektory podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania w podobny sposób jak grzejniki. Różnią się jednak od nich tym, że przepływ powietrza wokół ich elementów odbywa się nie grawitacyjnie (konwekcyjnie), lecz jest wymuszany przez wentylator.
Mają one także tacę ociekową, na którą skapuje skroplona para wodna z powietrza, gdy klimakonwektory pracują w trybie chłodzenia, i z której woda odprowadzana jest przewodem do kanalizacji.
Niewątpliwą zaletą klimakonwektorów jest to, że dzięki wymuszonemu przepływowi powietrza, mogą one bardzo szybko ogrzać lub ochłodzić powietrze w pomieszczeniu, w którym zostały zamontowane. Nie bez znaczenia jest także to, że dzięki znajdującym się w nich filtrom, z nawiewanego powietrza cały czas usuwane są różnego rodzaju zanieczyszczenia.
Współpracujące z pompą ciepła klimakonwektory mogą być jedyną instalacją grzewczo-chłodzącą, która przez cały rok zapewni domownikom komfortowe warunki do mieszkania. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie w jednym budynku zarówno instalacji ogrzewania podłogowego – bardzo ekonomicznej, ale o dużym bezwładzie cieplnym, jak i klimakonwektorów, które są w stanie bardzo szybko ogrzać lub ochłodzić powietrze w domu.
Klimakonwektory marki Vaillant
Marka Vaillant, czołowy producent urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i fotowoltaicznych, oferuje różne modele klimakonwektorów aroVAIR. Stanowią one atrakcyjne uzupełnienie bogatej oferty pomp ciepła marki Vaillant, charakteryzujących się nowoczesnością zastosowanych rozwiązań technicznych, wysoką efektywnością energetyczną oraz zróżnicowaną mocą.
Wśród oferowanych klimakonwektorów aroVAIR o różnej mocy są modele wiszące (ścienne), które swoim wyglądem (Fot. 2) przypominają jednostki wewnętrzne tradycyjnej instalacji klimatyzacyjnej. Są one najczęściej wybierane do domów jednorodzinnych, a steruje się nimi za pomocą pilota (Fot. 3).
Innym modelem klimakonwektorów aroVAIR są podobne do grzejników konsole (Fot. 4), polecane szczególnie do domów jednorodzinnych. Można je ustawić pionowo na podłodze lub zawiesić tuż nad nią albo zamocować pod sufitem w pozycji poziomej. Mają one specjalne miejsce na sterownik (Fot. 5), przydatne zwłaszcza dla „podłogowych” modeli konsol.
W biurach, sklepach, hotelach, kawiarniach itp. sprawdzą się kasetonowe modele klimakonwektorów aroVAIR (Fot. 6), które montuje się w suficie. Mają one wyloty powietrza na cztery strony (Fot. 7), dzięki czemu jest ono optymalnie rozprowadzone w pomieszczeniu. Ich pracą steruje się za pomocą pilota, a w usuwaniu skroplin z tacy ociekowej pomaga pompa.
Czwartym rodzajem klimakonwektorów aroVAIR są modele kanałowe, które montuje się zwykle w przestrzeni sufitu podwieszanego (Fot. 8). Mają one zróżnicowaną moc i płaską budowę (Fot. 9), a po ich zamontowaniu w płaszczyźnie sufitu widoczna jest jedynie płaska kratka wlotów i wylotów powietrza. Klimakonwektory kanałowe przeznaczone są przede wszystkim do apartamentów i małych biur.
Wszystkie klimakonwektory aroVAIR wyróżniają się solidnym wykonaniem i nowoczesnym, eleganckim wzornictwem. Zarówno ich montaż, jak i czyszczenie oraz konserwacja nie są skomplikowane.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant