Pompy ciepła są urządzeniami coraz częściej wykorzystywanymi do ogrzewania i chłodzenia domów jednorodzinnych oraz przygotowania w nich ciepłej wody. Z jednej strony wpływ na to ma wciąż zwiększająca się efektywność i trwałość pomp ciepła, z drugiej – ich rosnąca atrakcyjność kosztowa nie tylko – co oczywiste – podczas eksploatacji instalacji grzewczej, ale także na etapie jej wykonywania.
Dla wielu inwestorów, decydujących się na montaż pompy ciepła w swoim domu, znaczenie ma również to, że jest ona przyjazna dla środowiska i nawet w niewielki stopniu nie zanieczyszcza powietrza w okolicy. Do swojego działania wykorzystuje ona bowiem przede wszystkim energię odnawialną, pozyskiwaną z powietrza, gruntu lub wody.
Ważne jest także to, że nawet ta niewielka ilość prądu, którą pompa ciepła potrzebuje do swojego działania, również w naszym kraju zaczyna w coraz większym stopniu pochodzić z ekologicznych instalacji, czerpiących energię odnawialną ze słońca lub wiatru, a nie tylko z elektrowni węglowych.
Rosnące zainteresowanie pompami ciepła wśród inwestorów indywidualnych sprawia, że najwięksi producenci urządzeń grzewczych oferują coraz doskonalsze ich modele, o większej sprawności i niezawodności oraz – co istotne – jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.
Pompa ciepła aroTHERM plus
Takim właśnie przyszłościowym i nowoczesnym pod względem technologicznym urządzeniem jest powietrzna pompa ciepła aroTHERM plus marki Vaillant (Fot. 1) o klasie efektywności energetycznej A+++ (dla klimatu umiarkowanego i temperatury zasilania +35°C). Także jej sprawność, określona współczynnikiem COP (ang. Coefficient of Performance), kształtuje się na bardzo wysokim poziomie nawet do 5,4!
Wszystko to sprawia, że zużycie energii elektrycznej przez jednostkę zewnętrzną zmniejsza się nawet o 10% w stosunku do pomp o niższej klasie efektywności. Dodatkowe oszczędności kosztów energii elektrycznej można uzyskać korzystając ze zmiennych taryf energetycznych, oferowanych przez dystrybutorów energii.
Jeszcze tańsze będzie ogrzewanie i chłodzenie domu oraz przygotowanie w nim ciepłej wody za pomocą pompy ciepła aroTHERM plus, jeśli część zasilającego ją prądu pochodzić będzie z własnych paneli fotowoltaicznych systemu auroPOWER.
Nowa pompa ciepła aroTHERM plus jest monoblokiem, co oznacza, że – w przeciwieństwie do urządzeń typu split – w jej jednostce zewnętrznej znajdują się wszystkie podzespoły układu chłodniczego i z budynkiem łączą ją jedynie rury, którymi jest dystrybuowane ciepło lub chłód.
Moc grzewcza pomp aroTHERM plus jest bardzo zróżnicowana – 3, 5, 7, 10 i 12 kW. Nie będzie więc problemu z dobraniem odpowiedniego modelu do konkretnego domu, zarówno nowo budowanego, jak i modernizowanego.
Jednostka zewnętrzna pompy aroTHERM plus jest także zaskakująco mała, przy czym niezależnie od mocy, powierzchnia jej podstawy jest zawsze taka sama – 110 x 45 cm (Fot. 2 i 3).
Dzięki zastosowaniu naturalnego czynnika w obiegu chłodniczym, pompa ciepła aroTHERM plus tylko za pomocą sprężarki jest w stanie podgrzać wodę grzewczą nawet do temperatury +75°C i dzięki temu może dostarczyć o 25% więcej ciepłej wody niż pompy z czynnikami tradycyjnymi.
W połączeniu z centralą grzewczą uniTOWER plus – niewiele większą od przeciętnej lodówki (Fot. 4) i bez trudu mieszczącą się praktycznie w każdy pomieszczeniu technicznym – pompa aroTHERM plus jest w stanie dostarczyć komfortowych ilości ciepłej wody nawet pięcioosobowej rodzinie.
Wysoka temperatura wody w obiegu sprawia, że pompa aroTHERM plus znakomicie nadaje się także do modernizowanych domów, w których instalacja grzewcza wyposażona jest w grzejniki, a nawet tradycyjne kaloryfery żeliwne.
Naturalny czynnik chłodniczy
Pompie ciepła aroTHERM plus ponadprzeciętną sprawność zapewnia naturalny czynnik chłodniczy R290, który stosowany jest szeroko nie tylko w przemyśle, ale i gospodarstwach domowych, na przykład w lodówkach. Vaillant jako jeden z pierwszych producentów zastosował go w pompach ciepła.
Czynnik chłodniczy R290, zastosowany w hermetycznie zamkniętym obiegu termodynamicznym pompy aroTHERM plus, to czysty, bezbarwny i bezwonny propan – gaz należący do grupy węglowodorów nasyconych.
Ma on doskonałe właściwości termodynamiczne, które pozwalają na wydajną pracę pompy nawet przy temperaturze powietrza zewnętrznego dochodzącej do minus 25°C. Do tego jego objętość w obiegu pompy może być o około 75% mniejsza w porównaniu z innymi stosowanymi czynnikami chłodniczymi.
Propan jest wprawdzie gazem łatwopalnym, ale ponieważ – ze względu na bardzo dużą jego wydajność – w hermetycznie zamkniętym obiegu chłodniczym pompy jest go mało (w pompach o mocy 5 KW zaledwie 600 gram!), więc zagrożenie z tego powodu jest niewielkie. Tym bardziej, że pompa aroTHERM plus jest monoblokiem, zamontowanym na zewnątrz domu.
Czynnik R290 jest nie tylko bardzo wydajny, ale i ekologiczny. Ma bowiem wyjątkowo niski wpływ na globalne ocieplenie, dzięki czemu także pompa aroTHERM plus jest bardzo przyjazna dla środowiska.
W razie uwolnienia do atmosfery propan powoduje bez porównania mniejszy efekt cieplarniany niż najczęściej obecnie stosowane w pompach ciepła fluorowane czynniki chłodnicze – R410A i R32.
Najlepiej pokazują to wartości ich wskaźników GWP (Global Warming Potential), którymi mierzy się wpływ danego gazu na efekt cieplarniany w porównaniu do wpływu dwutlenku węgla, który jest jednym z głównych gazów cieplarnianych. Inaczej mówiąc, wskaźnik GWP porównuje ilość ciepła akumulowanego przez uwolniony do atmosfery gaz do ilości ciepła zatrzymanego przez taką samą ilość CO₂.
Popularny czynnik chłodniczy R410A ma GWP = 2088, co oznacza, że obecność jego 1 kg w atmosferze ma taki sam wpływ na ocieplenie klimatu jak 2088 kg dwutlenku węgla. Nieco bardziej przyjazny dla środowiska jest czynnik chłodniczy R32, ponieważ wartość jego GWP = 675.
Żadnego z nich nie da się porównać z czynnikiem chłodniczym R290, czyli propanem, zastosowanym w pompach ciepła aroTHERM plus. Jego wskaźnik GWP wynosi zaledwie 3 (słownie: trzy!), co oznacza, że w razie uwolnienia do atmosfery gaz ten praktycznie nie powoduje destrukcji warstwy ozonowej i nie przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego.
* * *
Są jeszcze inne zalety pompy aroTHERM plus. Przede wszystkim – dzięki systemowi Sound Safe pracuje ona bardzo dyskretnie. W trybie pracy nocnej hałas, jaki emituje jej jednostka zewnętrzna, jest na poziomie 28 dB(A), co oznacza, że odległości 3 m nie będzie słyszalna bardziej niż szelest liści.
Wyjątkowo cicha praca pompy aroTHERM plus sprawia, że można ją zamontować przy domu w dowolnym miejscu, nie obawiając się o spokój domowników i ich najbliższych sąsiadów (Fot. 5).
Do sterowania pracą pompy aroTHERM plus najlepiej użyć systemowego regulatora pogodowego multiMATIC VRC 700, który skutecznie dostosuje jej działanie do oczekiwań domowników i zmieniających się warunków pogodowych.
Istotne też, że regulator współpracuje także z rekuperatorami recoVAIR VAR marki Vaillant i z systemem komunikacji internetowej VR920. Po zainstalowaniu aplikacja multiMATIC można zmieniać temperaturę i ilość wymienianego powietrza w pomieszczeniach także wtedy, gdy wszyscy domownicy są nawet daleko poza domem.
Ważne też, że dzięki wyjątkowej jakości i trwałości pompy aroTHERM plus, zaprojektowanej w Niemczech i wyprodukowanej w Europie, jest ona praktycznie bezawaryjna, a koszty jej serwisu są stałe przez cały okres eksploatacji.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant