Szczególnie w starszych domach wymurowane z cegieł ściany piwnic często są zawilgocone i zasolone, przez co użytkowanie znajdujących się w nich pomieszczeń jest mocno utrudnione. Przyczyną takiego stanu jest wnikanie wilgoci gruntowej w ich mury. Nawet bowiem jeśli miały one kiedyś wykonaną od zewnątrz izolację przeciwwilgociową, to po wielu latach zwykle przestała być ona skuteczna.
Bardzo dobrym sposobem na poprawę stanu zawilgoconych i zasolonych ścian piwnicznych jest przyklejenie do nich od strony wewnętrznej mineralnych płyt Multipor ExSal Therm, oferowanych przez firmę Xella Polska. Jest to rozwiązanie szczególnie godne polecenia, ponieważ płyty te dodatkowo ocieplają piwnice, co znacząco zmniejsza koszty ogrzewania nie tylko ich, ale i całego domu.
Zawilgocone i zasolone ściany piwnic
Wraz z wilgocią przenikającą z gruntu w nieizolowane od zewnątrz mury piwnic wnikają również różnego rodzaju sole, co w pierwszej kolejności objawia się wykwitami na tynku (Fot. 1). Gdy taki stan trwa dłużej, może dojść do jego pękania i odspajania się, a nawet zarysowania się murów. Bardzo obniżona jest wtedy także izolacyjność termiczna takich mokrych ścian.
Ponieważ znajdujące się w murze sole pochłaniają również wilgoć z powietrza wewnętrznego, to ich obecność też przyczynia się do zwiększonego zawilgocenia ścian piwnicznych (Fot. 2). W okresach niskiej temperatury na zewnątrz domu jest to powodem kondensacji pary wodnej na ich wewnętrznych, wychłodzonych powierzchniach.
Wszystko to sprawia, że w wilgotnych piwnicach powstają warunki sprzyjające rozwojowi grzybów pleśniowych (Fot. 3), które nie tylko są szkodliwe dla ludzi, ale także mają destrukcyjny wpływ na materiały budowlane.
Mineralne płyty Multipor ExSal Therm
Nie tylko do odsalania i odsychania, ale również do ocieplania wilgotnych murów piwnic służą właśnie innowacyjne płyty Multipor ExSal Therm, przyklejane do nich od strony wnętrza domu (Fot. 4).
Mają one bardzo małą gęstość (100-115 kg/m³), a dzięki dużej porowatości zatrzymują w sobie sole, nie dopuszczając do ich krystalizacji na powierzchni ocieplonych nimi ścian piwnic (Fot. 5). Przy czym płyty te – dzięki podwyższonej wytrzymałości na ściskanie (co najmniej 350 kPa) – są jednocześnie odporne na ciśnienie, jakie wytwarza w nich krystalizująca się sól.
Oferowane płyty Multipor ExSal Therm mają 60 cm szerokości i 39 cm wysokości oraz trzy grubości: 6, 8 i 10 cm. Są one całkowicie niepalne, a w razie pożaru nie dymią i nie emitują toksycznych gazów. Do tego produkowane są głównie z naturalnych surowców, a do tego łatwo poddają się recyklingowi.
Charakteryzujące się dużą trwałością prace renowacyjne w technologii Multipor ExSal Therm nie są skomplikowane i pracochłonne (Fot. 6). Płyty Multipor ExSal Therm przykleja się do zawilgoconych i zasolonych ścian piwnic za pomocą specjalnej lekkiej zaprawy Multipor ExSal Therm FIX X730 (Fot. 7). Dzięki wyjątkowym właściwościom można ją stosować bez wcześniejszego osuszania ścian. Zaprawa ta służy także do ewentualnego wyrównywania powierzchni ocieplanych ścian. Używa się jej również do wykonania na przyklejonych płytach Multipor ExSal Therm cienkowarstwowego tynku – „ciepłego” i zbrojonego siatką.
Zastosowanie płyt Multipor ExSal Therm jako trwałej i wielofunkcyjnej osłony od strony wnętrza zasolonych i zawilgoconych ścian piwnic (Rys. 1) jest dużo bardziej efektywne niż specjalistycznych tynków renowacyjnych, takich jak na przykład tynki ofiarne (z niem. Opferputze), które nie tylko nie pełnią funkcji izolacji termicznej, ale i czas ich działania jest dość ograniczony.
W piwnicach, w których zastosowano płyty Multipor ExSal Therm, panuje dużo zdrowszy mikroklimat, ponieważ automatycznie regulują one w nich poziom wilgotności. Dzięki swojej mineralnej strukturze o alkalicznym (zasadowym) pH, płyty Multipor ExSal Therm ograniczają również ryzyko pojawienia się w piwnicach pleśni i grzybów domowych.
Zobacz film „Multipor ExSal Therm. Na ratunek zasolonym ścianom”
Materiał promocyjny Xella Polska