Na co zwrócić uwagę podczas montażu stelaża do bidetu?

13 czerwca 2022

Podobnie jak muszle ustępowe, także bidety mogą być stojące lub wiszące. Jeśli ktoś chce mieć w łazience oba te urządzenia, to decyduje się nie tylko – co oczywiste – na jednakowy ich rodzaj, ale też na modele z jednej serii konkretnego producenta.

Ponieważ teraz zarówno w nowych, jaki i remontowanych łazienkach dominują modele wiszące, więc i na rynku bidetów można zaobserwować taką tendencję.

Podobnie jak muszle ustępowe, takie bidety podwiesza się do specjalnie do nich przeznaczonych stelaży (Fot. 1). Od wersji ustępowej różnią się one tym, że poprzeczny element, do którego mocuje się bidet, jest ruchomy i można go przykręcić do słupków stelaża na różnej wysokości. W stelażach ustępowych tak nie jest i odległość wierzchu miski ustępowej od podłogi łazienki reguluje się w nich jedynie za pomocą większego lub mniejszego wysunięcia nóżek ze słupków.

Zobacz: Na co zwrócić uwagę podczas montażu stelaża do muszli ustępowej?

Fot. 1 – Stelaż do bidetu różni się od ustępowego tym, że porzeczka ze śrubami mocującymi nie jest nieruchoma, lecz ją można przesunąć w dół lub w górę
Fot. 2 – Stelaże do muszli ustępowej i bidetu muszą mieć jednakową wysokość, gdyż mają wspólną obudowę z płyt gipsowo-kartonowych i płytek ceramicznych

Muszla ustępowa i bidet obok siebie

Muszla ustępowa i bidet bardzo często zlokalizowane są w łazience koło siebie. Dla ich wspólnej obudowy ważne jest więc, żeby wysokość obu stelaży była taka sama (Fot. 2). Ze względów estetycznych istotne jest też, by również wierzchy muszli i bidetu znalazły się na jednym poziomie. By było to możliwe także w sytuacji, gdy otwory na śruby mocujące w muszli i bidecie nie są w takiej samej odległości od ich górnych krawędzi, trzeba w stelażu bidetowym przesunąć w górę lub w dół poziomą poprzeczkę, w której osadzone są śruby mocujące.

Obecnie z takiej możliwości rzadko się korzysta, ponieważ – jak zapewnia zaprzyjaźniony z naszym portalem fachowiec od prac wykończeniowych – teraz miska i bidet z jednej serii jednego producenta mają otwory na śruby mocujące na jednym poziomie. Dlatego montując oba stelaże koło siebie, śruby, na których zawieszone są muszla i bidet, pozostawia się w takiej samej odległości od podłogi (Fot. 3 i 4).

Ponieważ jednak nie zawsze tak być musi, warto – przed przystąpieniem do zabudowy stelaży – sprawdzić, czy rzeczywiście po zawieszeniu muszli i bidetu znajdą się one na jednym poziomie. Gdyby tak nie było, to oczywiście możliwa jest korekta, dzięki podwójnej regulacji bidetowego stelaża.

Fot. 3 – Gdy muszla i bidet są od jednego producenta i z jednej serii, to zazwyczaj mają otwory na śruby mocujące w jednakowej odległości od ich górnej krawędzi
Fot. 4 – Przed wykonaniem obudowy warto sprawdzić, czy po zamontowaniu muszla i bidet będą na pewno na jednym poziomie i ewentualnie skorygować położenie śrub bidetu
Zobacz także
Kiedy remontujemy łazienkę stajemy przed decyzją, czy zdecydować się na wannę do relaksującej kąpieli, czy może...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Wymagania w zakresie izolacyjności termicznej – zapisane w Rozporządzeniu o warunkach technicznych,...
Powodzie w Polsce może nie są częstym zjawiskiem, ale jednak od czasu do czasu się zdarzają. Na terenach...
Agregaty prądotwórcze stały się niezwykle popularnymi urządzeniami. Sprzyja temu zarówno zwiększona dostępność w...