Co zrobić, żeby dom jak najdłużej był w dobrym stanie?

13 czerwca 2022

listek54Jeśli chcemy, by nasz dom był długo w dobrym stanie technicznym, a jego konserwacja nie była kosztowna, powinniśmy możliwie szybko usuwać wszelkie usterki, jakie się w nim pojawią. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na elewacje domu, gdyż – podobnie jak dach – są one najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych.

Dom, zbudowany starannie i zgodnie ze sztuką, nie jest jakoś specjalnie podatny na uszkodzenia, jeśli tylko jego mieszkańcy dobrze go traktują. Ale nawet w nim usterki będą się zdarzać, więc warto zachować czujność i od czasu do czasu, obejrzeć cały budynek gospodarskim okiem.

Jego elewacjom warto się przyjrzeć zwłaszcza wiosną, bo zimą śnieg i duży mróz, na zmianę ze słońcem ogrzewającym dom w ciągu dnia, jest dla nich surowym egzaminatorem.

Szybka reakcja

Jeśli zauważymy jakieś uszkodzenia, powinniśmy szybko się nimi zająć, nie odkładając naprawy na później. Bo wiadomo, że z różnego rodzaju usterkami, nie tylko z domowymi, jest jak z chorobami – jeśli nie są w porę wyleczone, będą się rozwijać.

Możliwie szybkie usuwanie uszkodzeń jest ważne nie tylko ze względów estetyczno-praktycznych, ale i finansowych. Usuwanie poważnych usterek (Fot. 1-4) jest bowiem zawsze droższe niż drobnych…

Fot. 1 – Nienaprawiona w porę cieknąca rynna zniszczyła tynk pod gzymsem, a niedługo wilgoć w ścianie widoczna będzie także od środka domu
Fot. 2 – Woda przelewająca się przez rynnę niszczy sąsiednią ścianę na wysokości gzymsu; być może rynna była źle zamontowana, ale i tak trzeba orynnowanie poprawić
Fot. 3 – Gdyby od razu naprawiono obróbkę blacharską gzymsu, nie zacząłby odpadać z niego tynk; po zaciekach pod blachą widać, że to dopiero początek zniszczeń
Fot. 4 – Tutaj sprawcą zniszczeń spodu balkonu jest najprawdopodobniej niewłaściwie ułożona izolacja przeciwwilgociowa pod płytkami gresu (albo jej brak)

Pozostaje zatem jedynie pytanie, co naprawić możemy sami, a do usunięcia jakich uszkodzeń powinniśmy wezwać fachowca. Prostej odpowiedzi na nie oczywiście nie ma, gdyż wszystko zależy od rodzaju, lokalizacji i „zaawansowania” usterek, a także od naszych umiejętności manualnych.

Wiele prac możemy zrobić sami i nie będziemy potrzebować do tego nawet specjalistycznych narzędzi. Dotyczy to przede wszystkim napraw robionych z poziomu terenu. Jeśli bowiem usuwanie uszkodzeń odbywać się będzie na wysokości, lepiej wezwijmy fachowca. Do naprawy uszkodzeń w okolicach rynny czy na dachu powinna się zabierać osoba, która ma do tego predyspozycje i przeszkolenie, a także odpowiednie narzędzia oraz przestawne rusztowanie lub dostatecznie długą drabinę.

Jeśli jednak mimo wszystko zamierzamy się za takie prace zabierać sami, pamiętajmy o odpowiednich zabezpieczenia, bo upadek nawet z kilku metrów może się skończyć bardzo nieszczęśliwie.

Pomoc fachowca

Często nie jesteśmy w stanie obyć się bez pomocy z zewnątrz. O ile jednak decyzję o naprawie uszkodzeń powinniśmy podjąć możliwie szybko, o tyle przy szukaniu odpowiedniego fachowca pośpiech nie jest wskazany.

Od razu przygotujmy się, że możemy mieć z tym problem, bo fachowcowi z prawdziwego zdarzenia po prostu nie opłaca się przyjeżdżać do drobnej naprawy. Dodatkowo, jeśli jest dobry, ma zaplanowane roboty co najmniej na kilka miesięcy naprzód. Na wszelki wypadek dobrze jest więc mieć listę zaprzyjaźnionych fachowców różnych specjalności, którym nie bardzo będzie wypadało odmówić nam drobnej przysługi, nawet „po godzinach”. Najlepiej sprawdzają się w takich sytuacjach wykonawcy, których zatrudnialiśmy podczas budowy domu do prac budowlanych, wykończeniowych i instalacyjnych. Oczywiście, pod warunkiem, że nie pokłóciliśmy się z nimi „na śmierć i życie” i po zakończeniu budowy nie rozstaliśmy z głębokim postanowieniem, by nigdy więcej nie wchodzić sobie w drogę.

Uwaga! Dobra rada dla tych, którzy dopiero rozpoczynają budowę domu: niech – z myślą o przyszłości – starają się łagodzić konflikty, które na każdej budowie mogą się zdarzyć, zamiast je niepotrzebnie mnożyć.

W poszukiwaniu fachowca do naprawy usterki możemy też skorzystać z pomocy przyjaciół i znajomych. Tu jednak nie zaszkodzi zastosować zasadę ograniczonego zaufania i zapytać polecających, skąd wiedzą, że to solidny fachowiec. Jeśli słyszeli o tym od kogoś, kto słyszał, jak jego znajomi mówili… powinniśmy szukać dalej.

Jak ognia jednak unikajmy „fachowców” z ogłoszenia w gazecie lub z wyszukiwarki internetowej, którzy są gotowi przyjść do nas już jutro, a nawet tego samego dnia. Prawie na pewno nie będziemy mieć z nich żadnego pożytku…

Zobacz także
Wiz. PROJEKT DWA KWADRAT, www.projekt2kwadrat.pl
Coraz częściej telewizor, zwłaszcza ten z dużym ekranem, zamiast stać na szafce czy półce, jest zawieszany...
Fot. Xella Polska
Ściany podokienne są zdecydowanie mniej obciążone niż przylegające do nich z obu stron ściany o wysokości...
Dwuspadowe dachy, których więźby mają konstrukcję krokwiowo-jętkową, stosowane są w domach jednorodzinnych od...
Nie byłoby wygodnie i bezpiecznie, gdyby w domu wchodząc wieczorem na piętro, nie można było na dole...