Szachy są grą wybitnie kameralną, więc oczywiście na każdym tarasie, a nawet niewielkim balkonie, da się rozegrać ich partię. Wystarczy jedynie niewielki stolik i dwa krzesła. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami szachów plenerowych, możemy zrobić sobie w ogrodzie taki taras, który będzie mógł też pełnić rolę dużej szachownicy.
Taki ogrodowy taras będzie oczywiście „na co dzień” służył przede wszystkim celom rekreacyjno-wypoczynkowo-towarzyskim. Jedynie od czasu do czasu będzie on wykorzystany do rozegrania jednej lub kilku partii szachów.
Rzecz jasna, ze względu na rozmiary szachownicy, będą one rozgrywane dużymi figurami, wykonanymi z drewna lub tworzywa sztucznego. Oczywiście trzeba pamiętać o zaplanowaniu miejsca, w którym będziemy je przechowywać – nie tylko zresztą zimą.
Budowa tarasu
Najatrakcyjniejsze jest to, że na wykonanie takiego „szachowego” tarasu nie będą potrzebne dodatkowe pieniądze. Wystarczy jedynie, że betonowe płyty użyte do zrobienia jego nawierzchni kupimy w dwóch różniących się od siebie kolorach (Fot. 1). Do wykonania tarasu potrzebne będą 64 płyty na szachownicę i 80 – do zrobienia jej obrzeży. Koszt jednej płyty to około 10 zł, więc na całą szachową nawierzchnię tarasu wydamy niecałe 1500 zł. Do tych wydatków dojdzie jeszcze koszt krawężników, 15-centymetrowego podkładu z piasku stabilizowanego cementem i oczywiście robocizny.
Płyty tarasu można ułożyć z minimalnym spadkiem w kierunku znajdującego się nieopodal oczka wodnego (Fot. 2). Ponieważ od jego strony taras nie jest całkowicie zamknięty krawężnikami, więc nie ma obawy, że woda z deszczu lub topniejącego śniegu będzie gromadzić się na płycie szachownicy.
Budowę rozpoczynamy oczywiście od wytyczenia tarasu w terenie. Następnie wykonujemy jego obrzeża z betonowych krawężników (Fot. 3 i 4), układanych na warstwie betonu o konsystencji mokrego piasku. Betonem tym stabilizujemy też położenie krawężników, ubijając go po obu ich stronach do połowy wysokości.
Gdy beton stwardnieje, przestrzeń utworzoną przez krawężniki wypełniamy mieszaniną piasku oraz cementu i na takiej podsypce – po wyrównaniu jej powierzchni – układamy na styk, z minimalnym spadkiem, betonowe płyty tarasu według szachowego wzoru.
Realizacja tarasu: ZIELONO-MI www.zielono-mi.waw.pl