Ogrodzenia pełne
Oddzielną grupę stanowią ogrodzenia pełne. Są one zrobione z bardzo różnych materiałów. Może to być mur wykonany z cegły pełnej, a następnie otynkowany odporną na wilgoć zaprawą (Fot. 9). Bardzo ładnie wyglądają też mury wykonane z kamieni różnego rodzaju i różnej wielkości (Fot. 10).
Ogrodzenia pełne powinno się od góry zabezpieczyć przed opadami daszkami, wykonanymi na przykład z dachówki ceramicznej, płaskich kamieni lub… drewnianych gontów.
Takie ogrodzenia – ze względu na swój niebezpiecznie duży ciężar – muszą mieć solidny fundament (w gruntach wysadzinowych jego spód powinien być poniżej strefy przemarzania) i być na tyle stabilne, by nie zostały wywrócone na przykład przy nieostrożnym manewrowaniu samochodem.
Pod względem wizualnym atrakcją pełnych murów może być pozostawienie w nich różnego kształtu otworów (Fot. 11). Powinny być one jednak zabezpieczone przed intruzami na przykład stosunkowo gęsto rozstawionymi i solidnie zakotwionymi w murze metalowymi prętami.
Ładnie prezentują się też pełne ogrodzenia, w których co pewien czas znajdują się ażurowe przęsła metalowe lub drewniane (Fot. 12).
Wśród zwolenników pełnych ogrodzeń coraz większą popularnością cieszą się ostatnio gabiony, czyli metalowe, prostopadłościenne kosze, które wypełnia się różnego rodzaju kamieniami (Fot. 13-14). Najczęściej są to otoczaki albo bardziej lub mniej regularna kostka z twardych skał magmowych, takich jak granit, bazalt, sjenit czy gnejs.