Sposobów na montaż umywalki w łazience jest wiele. Od zamocowania jej do ściany za pomocą niewidocznych, metalowych wsporników, po postawienie na przykład na meblowej szafce z kamiennym blatem. Można też wymurować regał z betonu komórkowego, w którego górną półkę zostanie wpuszczona umywalka. A nawet dwie umywalki.
Podstawa pod dwie umywalki, wykonana z materiałów użytych do budowy domu i pokryta kafelkami, którymi wykończono łazienkę, ma niewątpliwie – poza oryginalnością – ten walor, że jest utrzymana w jednolitej stylistyce z całym wnętrzem łazienki (Fot. 1).
Jej boczne ścianki i dolną półkę na łazienkowe drobiazgi wykonano z płytek betonu komórkowego o wymiarach 20 x 59 cm i o grubości 6 cm. To bardzo wdzięczny materiał, ponieważ płytki łatwo można przyciąć na potrzebny wymiar, a następnie połączyć ze sobą zaprawą klejową, tą samą, której używa się do murowania „ważnych” ścian domu z bloczków betonu komórkowego.
Dwie boczne ścianki o wymiarach 40 x 76 cm, wymurowane zostały w odległości 150 cm od siebie (Rys. 1). Mniej więcej w połowie ich wysokości (w odległości 41 cm od podłogi) na ściankach tych opiera się dolna półka z płytek, zbrojona od spodu metalowymi kształtownikami.
Dolna półka
Dolna półka ma szerokość 20 cm i długość 164 cm. Jest ona wykonana z trzech, sklejonych czołowymi powierzchniami płytek (dwie trzeba było nieco przyciąć) oraz zbrojonych dołem dwoma aluminiowymi kątownikami 20 x 20 x 2 mm (po bokach) i jednym teownikiem 20 x 20 x 2 mm (pośrodku).
Na pionową ściankę teownika wycięto od spodu bloczków – za pomocą szlifierki kątowej – podłużną bruzdę. Użyto też jej do sfazowania podłużnych, dolnych krawędzi płytek, by po przyklejeniu kątowniki nie wystawały z betonowej półki.
Kątowniki i teownik mocujemy do płytek za pomocą zaprawy klejowej. Po jej związaniu, delikatnie układamy półkę na bocznych ściankach, wykonanych do wysokości 41 cm, a następnie murujemy je do pełnej wysokości.
Ostatni etap prac murarskich to wykonanie ścianki z bloczków betonu komórkowego na tylnej krawędzi dolnej półki.
Górna półka
Górną półkę, stanowiącą blat pod umywalkę, musimy wykonać ze zbrojonego betonu. Jej powierzchnia będzie bowiem w znacznym stopniu osłabiona przez otwory, w których osadzone będą umywalki. Z tego powodu górna półka powinna mieć nieco większą grubość niż dolna (8-9 cm).
Do wylania płyty potrzebne będzie poziome deskowanie z tyłu i z przodu poprzecznej ścianki oraz boczne – dookoła wykonywanej półki. Tylne deskowanie musi być tak zrobione, żeby dało się łatwo wyjąć je od dołu.
Na przygotowanym deskowaniu układamy formy otworów na umywalki, które na tym etapie prac najlepiej, jeśli są już kupione. Formy te najłatwiej wykonać na przykład z twardej płyty pilśniowej. Ich kształt można odwzorować z umywalek w naturze, ale większość producentów dołącza do swoich wyrobów specjalne wzorniki z kartonu.
Zbrojenie płyt wykonujemy z prętów gładkich o średnicy 6 mm, przy czym układamy je nie tylko podłużnie, ale także ukośnie, dookoła otworów na umywalki.
Po zabetonowaniu trzeba odczekać przynajmniej tydzień (najlepiej dwa tygodnie), by móc – po usunięciu deskowań – przystąpić do wykańczania regału.
Wykończenie
Obklejenie regału małymi kafelkami to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza że w podobny sposób są w tej łazience wykończone jeszcze inne elementy wyposażenia, na przykład obudowa wanny, a także rama wokół lustra nad umywalkami.
Nie jest to najtańsze rozwiązanie, bo drobne kafelki są zwykle znacznie droższe niż „normalne” płytki z kolekcji. Za to układa się je stosunkowo prosto, bo są najczęściej naklejone na plastikową siatkę. Trzeba jedynie dobrze rozplanować wymiary regału, bo takich małych kafelków raczej nie powinno się przycinać.