Do domu stojącego na leśnej, nieco dzikiej działce nie powinna prowadzić równa wybrukowana ścieżka. Zdecydowanie lepiej jest wykonać ją z kamiennych płyt o nieregularnym kształtach, ułożonych po linii wpisującej się łagodnie w sąsiedztwo rosnących tu krzewów i wysokich, porośniętych bluszczem drzew.
Taka kamienna ścieżka jest nie tylko ozdobą tego ogrodu, ale przede wszystkim podkreśla jego naturalny charakter. Jest tak nawet wtedy, gdy biegnie ona przez duży, zadbany trawnik, zajmujący centralną część działki (Fot. 1). Zielona płaszczyzna trawnika pełni zresztą tutaj dodatkową funkcję, wprowadzając dużo światła do tego zacienionego drzewami ogrodu, nawet podczas pochmurnej pogody.
Kamienna ścieżka
Do jej wykonania użyto dużych, łamanych płyt z gnejsu – twardej skały, przypominającej swoimi właściwościami i strukturą granit. Jest to atrakcyjny kamień o warstwowej budowie, bardzo wytrzymały oraz odporny na ścieranie i zmienne warunki atmosferyczne. Ważne w tym zastosowaniu jest także to, że powierzchnia wykonanych z niego płyt nie jest śliska.
Płyty kamienne zastosowane do zrobienia ścieżki miały grubość kilku centymetrów oraz nieregularne kształty i krawędzie, a także nieszlifowaną powierzchnię (Fot. 2). Zostały one ułożone na warstwie suchej podbudowy z mieszaniny cementu i piasku, która szybko wiąże pod wpływem naturalnej wilgoci z powietrza i gruntu (Rys. 1).
Płyty wystawały ponad wyrównaną warstwę ziemi roślinnej na 3-4 cm (Fot. 3), by dopiero ich górna powierzchnia znalazła się na jednym poziomie z układanym później trawnikiem z rolki (Fot. 4). Dzięki takiemu położeniu kamieni na ścieżce, nie będą one przeszkadzać w koszeniu trawnika.
Obrzeża i murki
W podobny sposób, tylko z mniejszych kawałków płyt, wykonano obrzeża rabat, usytuowanych wokół ogrodzenia działki oraz dookoła niektórych drzew.
Ponad trawnik wystają jedynie dwa niskie murki oporowe, wykonane również z płyt gnejsu. Zostały one wymurowane na betonowej podbudowie za pomocą wilgotnej zaprawy cementowej, z pozostawieniem pustych spoin. Te kamienne murki podtrzymują niewielkie wzniesienia, uformowane dla dodatkowego urozmaicenia ogrodu (Fot. 5).
W takim otoczeniu ścieżka prowadząca od furtki do domu, wykonana z otoczonych trawą, kamiennych płyt i łagodnie meandrująca wśród wysokich drzew, sprawia wrażenie, jakby była tu od zawsze.
Projekt ogrodu i realizacja: Agnieszka Puszko, ZIELONO MI www.zielono-mi.waw.pl