Daszek nad wejściem do domu jest elementem projektu architektonicznego i powinien być tak zaprojektowany, by jego wygląd współgrał z dachem nad całym budynkiem. Najłatwiej osiągnąć to, gdy ma on takie same pochylenie i pokrycie, jak połacie dachowe, choć oczywiście możliwe są też inne rozwiązania.
Oto przykład prostych i pasujących do reszty domu daszków nad wejściami do domów w zabudowie bliźniaczej, do których zrobienia wykorzystano materiały użyte także do wykonania dachów (Fot. 1). Ich pochylenie wynosi 30º i jest takie samo jak połaci dachowych.
Konstrukcja daszka
Konstrukcja nośna każdego daszka wykonana jest z beleczek o przekroju 4 x 12 cm, zrobionych – podobnie jak wszystkie więźby dachowe – z drewna suszonego komorowo, czterostronnie struganego i ze sfazowanymi krawędziami (Fot. 2).
Każdy z pojedynczych dźwigarków składa się z dwóch elementów – ukośnego i poziomego (Rys. 1 i Fot. 3), które z jednej strony połączone są ze sobą za pomocą długich wkrętów, z drugiej – przymocowane do ściany nad drzwiami wejściowymi metalowymi łącznikami, tworząc geometrycznie niezmienny trójkąt. Na tym etapie dźwigarki nie są ze sobą połączone; sztywną konstrukcją staną się dopiero po przybiciu do nich od góry łat, na których zostanie ułożone pokrycie i od dołu – drewnianej podbitki.
Ponieważ na daszku ma być wykonane ciężkie pokrycie z dachówki betonowej, więc dźwigarki muszą być bardzo mocno połączone ze ścianą domu. Dlatego metalowe wieszaki do drewnianych belek są zamocowane do ściany nośnej za pomocą kotew chemicznych, osadzonych w wywierconych w niej otworach (Fot. 4).
Detale wykonawcze
Przed ułożeniem pokrycia, najpierw na dźwigarkach jest ułożona membrana dachowa, która – jako warstwa wstępnego krycia – chroni konstrukcję daszka przed przeciekaniem dachówki (Fot. 5).
Ta wysokoparoprzepuszczalna folia mocowana jest do dźwigarków za pomocą kontrłat. Na nich ułożono łaty, na których będzie ułożona dachówka.
Wcześniej jednak na końcu daszka zostaną wykonane obróbki blacharskie, takie same jak w pełnym dachu oraz zamocowana rynna o niewielkim przekroju (Fot. 6). Wtedy też trzeba jeszcze wykonać fragment ocieplenia w miejscu, w którym daszek bokiem przylega do ściany (ocieplenie całego domu zostanie zrobione później).
Po ułożeniu dachówki trzeba jeszcze zrobić pas ocieplenia ściany nad daszkiem, by móc w nim zamocować obróbkę blacharską (Fot. 7), która chronić będzie daszek i ścianę za nim przed zamakaniem podczas zacinającego deszczu i topienia się śniegu.
* * *
W taki sam sposób wykonano także wspólny daszek nad drzwiami wyjściowymi do ogrodu z obu części bliźniaka (Fot. 8 i 9).