Gra w bule, nazwana bywa też petanką, od oryginalnej francuskiej nazwy – pétanque. Jest ona – co zrozumiałe ogromnie popularna we Francji, ale ma też swoich zwolenników w innych krajach. Również w Polsce jest wielu amatorów tej nie tylko towarzyskiej i rodzinnej, ale i sportowej gry na świeżym powietrzu.
Do gry w petankę potrzebne są stalowe kule, zwane bulami. Mają one średnicę od 70,5 do 80 cm i ważą od 0,65 do 0,80 kg. W komplecie jest ich 6 oraz jedna świnka, czyli mała – drewniana lub plastikowa – kulka o średnicy 25-36 mm. (Fot. 1).
Do rozegrania partii w petankę wystarczy dwóch zawodników, ale gra może toczyć się też w parach lub zespołach trzyosobowych. Z tym, że gdy graczy jest więcej niż dwóch, potrzebne są dwa komplety, czyli 12 kul.
Zasady gry nie są przesadnie skomplikowane. Najpierw rzuca się świnkę, a później zawodnicy rzucają swoje kule w jej kierunku i generalnie chodzi o to, żeby jak najwięcej „naszych” kul znalazło się bliżej świnki niż pierwsza kula przeciwników (Fot. 2). Kule można turlać lub rzucać – lobami albo półlobami.
Rekreacyjnie można grać w bule praktycznie wszędzie – w parkach, na polanach, w ogrodzie przy domu; ważne jedynie, by pole do gry było w miarę poziome i równe, natomiast jego wymiary mogą być dowolne.
Najlepiej jednak rozgrywać partie w petankę na profesjonalnie przygotowanym boisku, do którego ze względu na jego wymiary (4 x 15 m) bardziej pasuje nazwa tor.
Jeśli zaleźlibyśmy miejsce na taki tor do gry w bule we własnym ogrodzie, to będziemy mieć przy domu miejsce nie tylko do zabawy, ale i sportowych rozgrywek dla domowników i ich gości. Niewykluczone, że w trakcie towarzyskich zawodów objawią się prawdziwe talenty, które rozwijane dzięki treningowi, pozwolą drużynie składającej się z rodziny i znajomych wystartować na przykład w Mistrzostwach Polski, a może i Świata.
Budowa bulodromu
Turniejowy tor do gry w bule, zwany bulodromem, powinien mieć 4 x 15 m (Rys. 1). Po wytyczeniu go na działce, zdejmujemy z jego obrysu ziemię rośliną, którą wykorzystujemy w innej części ogrodu.
Następnie robimy wykop na głębokość około 35-40 cm, licząc od wierzchu terenu. W zależności od grubości warstwy humusu, będziemy mieć do zagospodarowania 1-15 m³ gruntu. Żeby nie trzeba było płacić za wywiezienie go na zwałkę, warto zagospodarować grunt na działce do urozmaicenia ogrodu w pagórki i skarpy. Żeby było to możliwe, decyzję o zrobieniu toru do gry w petankę powinniśmy podjąć na etapie urządzania ogrodu.
Po wykonaniu wykopu przystępujemy do układania poszczególnych warstw (Rys. 2). Najpierw układamy 15-centymetrową warstwę grubo- lub średnioziarnistego piasku rzecznego i dokładnie ją ubijamy, najlepiej za pomocą zagęszczarki mechanicznej.
Uwaga! Gdy na działce jest grunt piaszczysty, możemy zrezygnować z układania warstwy piasku i wykonać odpowiednio płytszy wykop.
Na piasku rozkładamy arkusze geowłókniny, po to by nie mieszała się z nim następna warstwa – wykonywana ze żwiru. Przed jej ułożeniem trzeba zabezpieczyć brzegi bulodromu, by żwir nie mieszał się z ziemią na działce.
Najlepiej zastosować do tego celu bale, używane na podwaliny szkieletowych domów drewnianych. Są one nie tylko suszone komorowo i czterostronnie strugane, ale i impregnowane ciśnieniowo. Podobną odporność na wilgoć i kontakt z gruntem będą mieć, droższe od nich, bale z drewna egzotycznego. Takie obramowanie powinno mieć przekrój 4 x 15 cm i być układane tak, by jego wierzch był równo z terenem wokół toru.
Warstwę żwirową o grubości 15 cm układamy na geowłókninie i dokładnie zagęszczamy, a na niej dajemy 5-6 cm drobnego tłucznia, który starannie wyrównujemy i ubijamy. Jeśli wszystko dokładnie wymierzyliśmy, to powierzchnia toru do gry w bule powinna znaleźć się 2-3 cm poniżej wierzchu bali, z których zrobione jest obramowanie bulodromu.
Świeżo wykonany tor dobrze jest przez kilka dni polewać okresowo wodą, by zagęścić poszczególne warstwy.
Jeśli po kilku rozegranych partiach w bule, na torze pojawią się wgłębienia, to trzeba go wyrównać, a większe dołki zlikwidować przez dosypanie tłucznia i jego dokładne ubicie. Nie należy także dopuszczać, by tor porastały chwasty.
Więcej o zasadach gry w bule zobacz na www.bulodrom.pl