Podbitka z tworzyw sztucznych
Bardzo popularnym materiałem na podbitki dachowe są specjalne profile wykonane z PVC. Może mieć on także formę paneli, składających się z dwóch, trzech lub czterech listew o szerokości 10-12 cm.
Profile i panele komorowe są sztywniejsze niż pojedyncze i łączy się je ze sobą na wpust i wypust. Są także panele pełne (dwuwarstwowe), które mają proste krawędzie – do ich łączenia służą listwy wyprofilowane w kształt litery H. Ich zewnętrzna warstwa wykonana jest z odpornego na czynniki atmosferyczne, twardego PVC, natomiast wewnętrzna – ze spienionego.
Podbitki z PVC są lekkie i – dzięki różnego rodzaju dodatkom chemicznym – odporne na destrukcyjnie oddziaływanie niskiej i wysokiej temperatury oraz na starzenie pod wpływem promieniowania słonecznego. Praktycznie nie wymagają też konserwacji – wystarczy jedynie co jakiś czas umyć je wodą z dodatkiem środka antystatycznego.
Podbitki te mocuje się w specjalnych listwach krawędziowych, które przykręca się do rusztu z drewnianych łat. Pojedyncze profile, podobnie jak panele, powinny być krótsze o kilka milimetrów od rozstawu listew, by mogły się swobodnie wydłużać przy wzroście temperatury.
Kiedyś profile i panele na podbitki dachowe dostępne były przede wszystkim w kolorze białym (Fot. 11 i 12). Teraz produkowane są w różnych barwach i często bardzo przypominają swoim wyglądem deski drewniane (Fot. 13 i 14). Nie ma więc problemu z dobraniem podbitki z tworzyw sztucznych do koloru pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej lub elewacji.
Podbitka z paneli metalowych
Podbitka może być wykonana także z paneli aluminiowych, powlekanych od strony zewnętrznej różnego rodzaju powłokami ochronnymi, również takimi, które imitują drewno (Fot. 15 i 16). Do wykonania podbitek można użyć też specjalnych paneli z ocynkowanej blachy stalowej – wykończonej na przykład powłokami z rysunkiem drewna.
Razem z profilami i panelami, służącymi do wykonania podbitek, producenci oferują także dodatkowe akcesoria, w postaci wykończeniowych listew krawędziowych i narożnikowych.
Podbitki metalowe są bardzo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, ale też przeważnie droższe od plastikowych i drewnianych.
Wentylacja przestrzeni zamkniętej podbitką
Zamknięta przestrzeń między pokryciem dachu i podbitką powinna być wentylowana zawsze, gdy dach ma sztywne poszycie i na styku ze ścianami domu znajdują się wloty powietrza do szczeliny wentylacyjnej, którą usuwana jest wilgoć przenikająca przez ocieplenie dachu wykonane z wełny mineralnej.
Jedynie przy wstępnym kryciu, wykonanym z membrany dachowej, wentylacja jest niepotrzebna, ale i wtedy warto, aby przestrzeń pomiędzy podbitką i dachem nie była szczelnie zamknięta.
Zobacz: Czy przestrzeń między podbitką okapu a połacią dachu powinna być wentylowana?
W podbitkach z tworzyw sztucznych i blaszanych są specjalne elementy perforowane, zapewniające wentylację przestrzeni między podbitką i dachem. W podbitkach drewnianych do tego celu mogą służyć nawiercone w deskach otwory, w których osadzone są osłony z siatką, chroniącą wnętrze przed owadami.
Uwaga! Podbitki można też wykończyć tynkiem cienkowarstwowym, takim samym jak zewnętrzne ściany domu.