Jaką wysokość powinien mieć cokół wokół budynku?

18 listopada 2021

Nie ma przepisu, który określałby minimalną wysokość cokołu wokół domu jednorodzinnego. Nie jest jednak dobrze dla elewacji budynku, jeśli styka się ona bezpośrednio z terenem. Dlatego w naszych warunkach klimatycznych warto, by elewacja była oddzielona od gruntu pasem, który wykończony jest materiałem odpornym na wilgoć i zabrudzenia.

W krajach o cieplejszym od naszego klimacie bardzo często podłoga parteru jest na tym samym poziomie, co teren wokół domu. U nas także można spotkać takie domy, w których z salonu czy parterowej sypialni można bez jednego stopnia przejść, jeśli nie do ogrodu, to przynajmniej na przylegający do budynku taras.

O tym, dlaczego jest to rozwiązanie ryzykowne, na które lepiej się nie decydować, pisaliśmy już w naszym serwisie.

Zobacz: Dlaczego cokół wokół domu nie może być zbyt niski?

Czasem niski poziom podłogi parteru nie jest skutkiem decyzji inwestorów, lecz wynika z wybranego rodzaju fundamentów. Nie da się na przykład sensownie, choćby pod względem finansowym, zrobić płyty fundamentowej, której wierzch znalazłby się 30—40 cm powyżej terenu.

Niskie posadowienie domu może też wynikać z ukształtowania terenu. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy działka jest nie tylko ze spadkiem, ale i na wzniesieniu, jak to miało miejsce w przypadku domu budowanego w pobliżu jeziora (Fot. 1-4).

Fot. archiwum Czytelnika
Fot. 1 – Ponieważ dom stoi na górce, wykonano spore prace ziemne, by nieco obniżyć jego położenie w stosunku do biegnącej dołem drogi
Fot. archiwum Czytelnika
Fot. 2 – Z powodu większego niż w projekcie zagłębienia domu w gruncie, podłoga salonu jest teraz prawie równo z otaczającym go terenem
Fot. archiwum Czytelnika
Fot. 3 – Teren za domem zostanie również obniżony, by podczas ulewnego deszczu woda nie zalewała budynku
Fot. archiwum Czytelnika
Fot. 4 – Z powodu obniżenia poziomu parteru pozioma izolacja ścian fundamentowych znalazła się tuż nad gruntem

W takich warunkach wynoszenie domu niepodpiwniczonego ponad teren nie tylko znacznie komplikuje prace fundamentowe, ale i bardzo utrudnia dojazd do znajdującego się w nim garażu z dużo niżej położonej drogi. Właśnie z tego powodu zdecydowano się „wkopać” ten dom w teren na głębokość około 40 cm w stosunku do pierwotnego projektu. Obniżono też o 30 cm podłogę w garażu w stosunku do parteru. Mimo tych zabiegów podjazd do garażu ma nadal duży spadek (Fot. 5-6) – na 12 metrach różnica między jego podłogą a drogą przebiegająca wzdłuż działki wynosi aż 180 cm!

Fot. archiwum Czytelnika
Fot. 5 – By ułatwić wjazd do garażu poziom jego podłogi obniżono o 30 cm w stosunku do projektu
Fot. archiwum Czytelnika
Fot. 6 – Mimo obniżenia podłogi garażu wjazd do niego z drogi ma wciąż duże nachylenie, sięgające 15%

* * *
Niezależnie od wszystkich tych zabiegów architektoniczno-budowlanych warto wokół domu wykonać cokół o wysokości 25-30 cm. Można do tego celu użyć płyt polistyrenu ekstrudowanego, którymi ocieplono ściany fundamentowe. Użycie jednak styropianu (oczywiście o nieco mniejszej grubości), którym będą ocieplane ściany zewnętrzne, nie jest tutaj błędem. Nie będzie on miał przecież bezpośredniego kontaktu z gruntem, a przed zawilgoceniem i zabrudzeniem podczas deszczu w wystarczającym stopniu cokół zabezpieczy wykończenie z płytek gresowych lub klinkierowych albo nawet z tynku mozaikowego.

Zobacz także
Powodzie w Polsce może nie są częstym zjawiskiem, ale jednak od czasu do czasu się zdarzają. Na terenach...
Agregaty prądotwórcze stały się niezwykle popularnymi urządzeniami. Sprzyja temu zarówno zwiększona dostępność w...
Fot. Ytong Xella
Przeznaczone do murowania ścian bloki wapienno-piaskowe (silikatowe) są jednymi z najzdrowszych materiałów...
Myślisz o remoncie łazienki, ale nie wiesz, ile to może kosztować? Ceny usług i materiałów budowlanych...