Dlaczego wokół okien dachowych topi się śnieg?
24 sierpnia 2020

Nie trzeba używać specjalnej aparatury, by zobaczyć, przez które fragmenty dachu ucieka szczególnie dużo ciepła z domu – wystarczy, że spadnie trochę śniegu i żadne badanie termowizyjne nie jest potrzebne.

Pewnie nie powinny nikogo dziwić ciemne plama wokół komina (Fot. 1), zwłaszcza gdy ogrzewają go gorące spaliny z kominka, a fragment dachu wokół niego nie jest ocieplony.

Fot. 1. – Pierwszy śnieg zamiast kamery termowizyjnej pokazuje najcieplejsze miejsca w dachu

Można by mieć natomiast wątpliwości, dlaczego śnieg tak łatwo topi się wokół okna połaciowego (Fot. 2)? Ono bowiem na pewno znajduje się w ocieplonej – i to solidnie – części dachu nad mieszkalnym poddaszem.

Fot. 2. – Wokół okien dachowych ciepło z domu ucieka szybciej niż przez resztę ocieplonego dachu

MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH

Jeśli przyjrzymy się, jak są usytuowane okna w połaci dachu, to nie będziemy się dziwić. Przyjęło się je montować powyżej więźby dachowej, czyli nad krokwiami, tak by górna płaszczyzna okna znalazła się powyżej dachowego pokrycia (Rys. 1).

Dzięki temu spływająca po nim woda nie będzie zalewała szyb. W mniejszym stopniu to zabezpieczenie dotyczy obfitych opadów śniegu, który bez przeszkód zasypie okno i ma szansę się z niego zsunąć, jeśli spadek połaci dachowych jest duży lub gdy roztopi się na szybie podgrzanej ciepłem z pomieszczenia.

Przy takim montażu oczywiste jest, że wokół całego obwodu okna powstaje mostek termiczny, czyli miejsce, przez które ciepło ucieka szybciej niż przez ocieplony dach, a także przez samo okno. Jest to o tyle istotne, że zmiany w przepisach budowlanych zwiększają wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej zarówno dachu, jak i okien.

Świadomi tego producenci okien proponują gotowe „ciepłe” zestawy do ich montażu, ale trzeba sobie powiedzieć, że one jedynie bardziej lub mniej zmniejszają straty ciepła na styku okno-dach. W żadnym natomiast stopniu ograniczają strat związanych ze zmniejszeniem grubości ocieplenia na sporym fragmencie dachu u góry i u dołu tradycyjnie montowanego okna (Rys. 1).

Rys. 1 – Tradycyjny sposób usytuowania okien w dachu; taki montaż powoduje radykalne zmniejszenie grubości ocieplenia dachu powyżej i poniżej okna
Rys. 2 – Energooszczędny sposób montażu okien dachowych; niestety na razie nie jest stosowany

OKNO W GRUBOŚCI POŁACI DACHU

Rozwiązaniem, które mogłoby zdecydowanie poprawić sytuację, byłby montaż okna połaciowego mniej więcej w połowie grubości ocieplenia dachu (Rys. 2), w podobny sposób, jak robi się to z oknami usytuowanymi w ścianach jednowarstwowych. Bez tego nie ma większego sensu kupowanie ciepłych okien dachowych, bo ciepło i tak uciekać będzie wzdłuż jego obwodu.

Wbrew pozorom nie jest to pomysł absurdalny i nierealny. Da się w ten sposób zamontować okna połaciowe i nawet nie jest to specjalnie trudne. Mimo to jak dotąd żadna z firm produkujących okna połaciowe nie zdecydowała się na takie rozwiązanie.

Można by oczywiście spróbować zrobić to samemu, ale bez profesjonalnych obróbek blacharskich i akcesoriów nie radzimy się na to decydować. Okno w dachu to element budowlany narażony na szczególnie trudne warunki atmosferyczne. Dlatego jego samodzielny montaż w sposób niezgodny z instrukcją byłby działaniem nieroztropnym, choćby z powodu pewnej utraty gwarancji na okno.

NASZA RADA

Dopóki producenci nie zmienią radykalnie sposobu montażu okien dachowych, kupujmy takie, które już teraz są głębiej osadzone w dachu od innych.

Zobacz także
Fot. REHAU
Okna to zakup na długie lata, a nawet pokolenia, dlatego ich wybór nie powinien być podyktowany jedynie...
Boniowanie, czyli rowkowanie elewacji domu w celu nadania jej wyglądu kamiennych bloków, ma wielowiekową...
Współczesne okna mają coraz lepsze parametry termiczne. Dotyczy to zarówno ich pakietów szybowych, jak i...
Fot. FAKRO
Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a nawet na...