Czy warto zrobić prowizoryczne schody na czas budowy domu?

20 sierpnia 2020

listek54Jeśli nie zdecydowaliśmy się na zrobienie w domu schodów o konstrukcji żelbetowej, wykonywanych na etapie stanu surowego, tylko na drewniane, metalowe lub… szklane, które będą zamontowane podczas prac wykończeniowych, to powinniśmy zadbać o zrobienie na czas budowy schodów prowizorycznych.

W większości domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem, budowanych według projektów gotowych, zaplanowano schody o konstrukcji żelbetowej (Fot. 1). Kto takiej decyzji projektanta nie zmienił, ten podczas budowy nie ma problemów z komunikacją na piętro.

Gdy jednak w domu zaplanowano montaż schodów gotowych – wykonywanych na zamówienie lub składanych z elementów modułowych, powinno się pomyśleć o zrobieniu schodów tymczasowych. W przeciwnym razie w czasie prac budowlanych na piętro można się będzie dostać jedynie po drabinie, przez pozostawiony w stropie otwór na schody gotowe (Fot. 2).

Fot. 1 – Gdy w domu zaplanowano schody żelbetowe, podczas budowy nie będzie problemów z wchodzeniem na piętro; co najwyżej do ich pierwszego stopnia, który ze względu na warstwy podłogi na parterze jest wyższy niż inne, warto dostawić kilka bloczków ściennych
Fot. 2 – Wchodzenie na piętro podczas prac wykończeniowych i instalacyjnych po drabinie przez otwór w stropie jest niedopuszczalne nie ze względu na wygodę wykonawców, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwo

Ponieważ trudno sobie wyobrazić, by wykonawcy przez całą budowę wchodzili na piętro po drabinie, zwłaszcza obciążeni narzędziami i materiałami budowlanymi, powinno się zrobić schody prowizoryczne.

Pod względem wykończenia schody te nie muszą się oczywiście prezentować jakoś szczególnie dobrze, ale to nie znaczy, że mogą być byle jakie. Powinny być one solidne, choć wiadomo, że przed końcem budowy i tak trzeba je będzie rozebrać. Ich obciążenie w trakcie budowy będzie bowiem prawdopodobnie znacznie większe niż przytrafi się schodom docelowym, z których korzystać będą mieszkańcy.

Kształt schodów tymczasowych zwykle jest podobny do tych, które są zaprojektowane dla domu (Fot. 3). Mogą mieć one bardziej strome biegi i mniej wygodne stopnie, ale o jednakowej wysokości, by nikt się o nie nie potykał.

Otwór na schody warto na stropie piętra zabezpieczyć balustradą, by ktoś przez nieuwagę do niego nie wpadł. Można natomiast nie robić balustrady wzdłuż biegów, zwłaszcza gdy z jednej strony przylegają one do ściany (Fot. 4).

Fot. 3 – Tymczasowe schody jednobiegowe zrobiono z dwóch belek, do których zamocowano stopnie wykonane z odciętych końcówek krokwi dachowych, których akurat w tym domu uzbierało się sporo
Fot. 4 – Bieg schodów tymczasowych, podobnie jak docelowych, jest „przytulony” do ściany; nie ma więc potrzeby zabezpieczania ich balustradą na czas budowy

* * *
Na marginesie: jeśli planuje się zrobienie schodów gotowych, montowanych na etapie prac wykończeniowych, warto przy szacowaniu kosztów ich wykonania uwzględnić dodatkowe wydatki na schody tymczasowe.

Zobacz także
Materiał stosowany do wykończenia dachu jest niezwykle ważnym elementem w budynkach mieszkalnych oraz...
Fot. FAKRO
Trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom z poddaszem użytkowym bez okien dachowych. Ich zalety są niezastąpione....
Ziemia roślinna, nawet wilgotna, nie jest jakoś szczególnie agresywna w stosunku do betonowych fundamentów...
Wydawać by się mogło, że w domach letniskowych wymiana powietrza nie jest tematem, którym warto się jakoś...