Zwyczajowo w kabinie prysznica montuje się baterię bez wylewki, która podłączona jest jedynie do węża ze słuchawką. Czy jednak montaż w kabinie prysznicowej baterii wannowej, wyposażonej jednocześnie zarówno w wylewkę, jak i słuchawkę, ma jakiekolwiek zalety?
Najczęściej wysuwany argument przeciw takiemu rozwiązaniu jest natury finansowej. Należy więc na wstępie zaznaczyć, że różnica w cenie baterii prysznicowej i wannowej nie jest wcale tak duża, jak się powszechnie wydaje. Jeśli porównamy ceny tych samych rodzajów baterii konkretnego producenta, to okaże się, że te wannowe są droższe jedynie od 3-7% (choć oczywiście zdarza się też 20% i więcej). Jeżeli więc nie kupujemy bardzo drogich baterii, to różnice w cenie mogą być od kilkunastu złotych dla baterii w cenie poniżej 400 zł, do kilkudziesięciu złotych – dla droższych. A przecież często można trafić na promocje i kupić baterię wannową nawet taniej niż prysznicową tej samej klasy. Kryterium finansowe przy podejmowaniu decyzji w sprawie wyboru baterii wydaje się zatem mało ważne i można go raczej nie uwzględniać.
Wielkość baterii
Niektóre osoby, planujące w łazience kabinę prysznicową o mniejszych wymiarach, wybierają baterię prysznicową, gdyż ich zdaniem zajmuje ona mniej miejsca niż wannowa, przez co mniej przeszkadza w kąpieli (Fot. 1). Tymczasem jeśli dokładniej przyjrzeć się obu bateriom „w ruchu”, to obie potrzebują mniej więcej tyle samo miejsca, gdyż – po ustawieniu dźwigni regulującej temperaturę i ilość wypływającej wody w pozycji prostopadłej do ściany – jej zasięg jest prawie taki sam jak wylewki (Fot. 2).
Wygoda
Jakie są zatem plusy instalowania baterii wannowej pod prysznicem? Pierwszy dotyczy naszego komfortu. Gdy instalacja wodna w domu nie jest wyposażona w cyrkulację, to po otwarciu baterii trzeba poczekać na ciepłą wodę czasem nawet minutę. Przy baterii wannowej zimna woda wypływająca z wylewki, co najwyżej ochlapuje nam stopy, i nie musimy wykonywać akrobacji, by ochronić nasze ciało przed niechcianą kąpielą pod zimnym prysznicem.
Drugi związany jest z możliwością oszczędzania wody. Mając bowiem baterię wannową możemy słuchawki prysznicowej używać jedynie do spłukiwania ciała, natomiast namydlanie i płukanie gąbki przeprowadzać pod wylewką, bez marnotrawstwa wody, która wypływa z niej skoncentrowanym strumieniem, dzięki czemu jest ona w całości wykorzystana, a sama czynność trwa krócej. Z pojedynczej kąpieli korzyść jest oczywiście niewielka, ale jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę kąpieli w ciągu dnia, roczne oszczędności w ciągu roku mogą być całkiem spore, zwłaszcza że nie dotyczą one tylko wody, ale i energii do jej podgrzania. Trzeba tylko do takich zachowań przekonać domowników.