Czy warto izolować akustycznie stelaż do muszli ustępowej?

13 czerwca 2022

Zdaniem osób, które zdecydowały się na model miski ustępowej zawieszonej na stelażu, jest on cichsza w porównaniu z urządzeniem kompaktowym, w którym ceramiczna spłuczka mocowana jest na muszli stojącej. Jeszcze gorzej pod względem akustycznym wypadają spłuczki z tworzyw sztucznych, szczególnie te zawieszane na ścianie łazienki.

Oczywiście wszystko to dotyczy dźwięków, które słychać podczas napełniania opróżnionej spłuczki wodą, ponieważ hałas powstający przy spłukiwaniu muszli jest we wszystkich modelach raczej podobny.

To, że przy urządzeniach wiszących szum wody jest słabiej słyszalny niż przy stojących, ma swoje uzasadnienie nawet wtedy, gdy stelaż nie został dodatkowo zaizolowany akustycznie. Wystarczy, że spłuczka jest odgrodzona od wnętrza łazienki dość ciężką obudową, wykonaną z płyt gipsowo-kartonowych, oklejonych płytkami ceramicznymi. Ważne jedynie, by w żadnym miejscu nie stykała się z nią któraś z rur – wodna lub kanalizacyjna. Wtedy bowiem emitowany przez nie szum przenosiłby się na obudowę, przez co hałas mógłby się potęgować, zamiast wyciszać.

Izolacja akustyczna stelaża

Jak z tego widać, już samo osłonięcie spłuczki obudową stelaża sprawia, że napełnianie jej wodą jest mniej słyszalne. Nie znaczy to, że spłuczki nie da się jeszcze bardziej wyciszyć. Dotyczy to szczególnie takich sytuacji, gdy stelaż obudowany jest na całą szerokość ściany (Fot. 1). Wtedy po jednej z jego stron powstaje pusta skrzynka (Fot. 2), która może się zachowywać jak pudło rezonansowe, potęgując hałas.

Fot. 1 – Płytami g-k i płytkami ceramicznymi obudowuje się przeważnie sam stelaż, czasem jednak – ze względów estetycznych lub instalacyjnych – jego obudowę przedłuża się na całą szerokość ściany
Fot. Zbigniew Jankowski
Fot. 2 – Gdy obudowa osłania nie tylko stelaż, ale także fragment ściany, w części za nią tworzy się pusta przestrzeń

Przy tak obudowanym stelażu warto jego wnętrze wypełnić wełną mineralną (Fot. 3), która dzięki swojej włóknistej budowie znakomicie go wyciszy. Ponieważ najwygodniej do tego celu użyć kawałków wełny dostarczanej w matach, która jest dużo tańsza od tej w płytach, więc koszt takiej dodatkowej izolacji akustycznej będzie niewielki.

Po wypełnieniu wełną całej wolnej przestrzeni wokół spłuczki (Fot. 4), stanie się ona praktycznie niesłyszalna. Dlatego nawet wtedy, gdy obudowa będzie obejmować tylko stelaż (bez dodatkowych fragmentów ścian), warto poprosić instalatora o zrobienie takiej izolacji. Na pewno nie zabierze mu to dużo czasu.

Fot. Zbigniew Jankowski
Fot. 3 – Do akustycznej izolacji obudowy stelaża najlepiej użyć kawałków stosunkowo taniej wełny mineralnej, dostarczanej w matach
Fot. Zbigniew Jankowski
Fot. 4 – Decydując się na dodatkową izolację z wełny mineralnej, dobrze jest wypełnić nią całą wolną przestrzeń za obudową stelaża
Zobacz także
Obecnie na budowie nie tylko dużego, ale i małego domu stosuje się przede wszystkim mieszanki betonowe,...
Na rynku jest bardzo dużo rodzajów styropianów. Gdy więc trzeba podjąć decyzję, jaki styropian wybrać do...
Ściany zewnętrzne są jedną z przegród oddzielających wnętrze budynku od otoczenia. Są one równocześnie bardzo...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Rola drzwi wejściowych nie ogranicza się jedynie do fizycznego odgrodzenia wnętrza domu od otoczenia oraz jego...