W jakich pracach domowych znajdą zastosowanie drabiny dachowe?

14 lutego 2024

Drabiny na dach to konstrukcje, które według przepisów są drabinami ewakuacyjnymi. Bardzo często są one jednak wykorzystywane do realizacji różnych prac na wysokości, w tym także czynności konserwacyjnych. Jakie są rodzaje drabin na dach? Jakie jest ich zastosowanie w pracach domowych? Odpowiadamy.

Rodzaje drabin na dach

Drabiny na dach to konstrukcje, które klasyfikowane są jako drabiny ewakuacyjne lub specjalistyczne. Konieczność ich montażu została określona w przepisach prawa, dokładnie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Warto jednak mieć świadomość, że drabiny na dach można montować również wtedy, gdy nie jest to wymagane przez przepisy prawa. Pozwala to bowiem nie tylko zwiększyć poziom bezpieczeństwa w danym budynku, ale ułatwia również wykonywanie różnego rodzaju czynności na wysokościach. Jakie rodzaje drabin na dach wyróżniamy? Otóż, w praktyce jest ich naprawdę sporo, ponieważ są to m.in. drabiny pionowe, mocowane, wyłazowe, zewnętrzne, szybowe, z koszem ochronnym czy standardowe ewakuacyjne. Poszczególne modele można znaleźć pod linkiem: https://www.drabiny-krause.dmn.pl.

Zastosowanie drabin na dach w pracach domowych

Jak już wspomniano montaż drabiny na dach może wynikać nie tylko z obowiązku nałożonego przez przepisy prawa, ale także stworzenia możliwości do bezpiecznego wykonywania czynności na wysokości. Warto bowiem wiedzieć, że drabiny dachowe doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju pracach domowych. Jakich? Otóż, znajdują zastosowanie między innymi przy pracach konserwacyjnych na dachu, takich jak np. czyszczenie rynien, czy sprawdzanie drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Umożliwiają również bezpieczne wejście i przebywanie na dachu w celu jego mycia, odśnieżania, czy usuwania lodu, który zalegając powoduje naprawdę duże niebezpieczeństwo. Innym przykładem zastosowania drabin dachowych w pracach domowych jest montaż i obsługa różnego rodzaju urządzeń na dachu, czego przykładem mogą być nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również anteny, itp.

Na co zwrócić uwagę wybierając drabinę na dach?

W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych typów drabin na dach, w związku z czym przy wyborze należy kierować się przede wszystkim ich dopasowaniem do specyfiki danego budynku oraz celem, w którym instalowana będzie drabina. Oczywiście uwzględnić w tym przypadku należy obowiązujące warunki techniczne, a także normy odnoszące się do drabin dachowych. W efekcie montaż będzie nie tylko zgodny z przepisami prawa, ale zwiększy również poziom bezpieczeństwa w budynku. Istotna jest oczywiście także jakość wykonania drabiny, w związku z czym warto wybierać konstrukcje renomowanych producentów. Obecnie wykonane są one zazwyczaj z aluminium, co sprawia, że drabina jest nie tylko wytrzymała pod względem obciążenia, ale również odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Podsumowując należy stwierdzić, że drabiny na dach w praktyce służą nie tyko do ewakuacji, ale również wykonywania wielu różnych prac na wysokościach. Przy ich wyborze należy zatem przestrzegać obowiązujących przepisów, co przełoży się na bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Materiał promocyjny drabiny-krause.pl

Zobacz także
Ułożenie ocieplenia z wełny mineralnej na styk ze sztywnym poszyciem dachu, to poważny błąd w sztuce...
Bloczki betonu komórkowego to obecnie jedyny powszechnie stosowany materiał budowlany, z którego w całości...
Ten rodzaj częściowo prefabrykowanego stropu gęstożebrowego jest w budowanych w Polsce domach jednorodzinnych...
W małym domu, nie mówiąc już o mieszkaniu, trudno jest wygospodarować miejsce na pralkę. Najczęściej...