W jaki sposób wykonać przeciwwilgociową izolację słupów parteru?

13 czerwca 2022

Starannie wykonana pozioma izolacja przeciwwilgociowa, ułożona na ścianach fundamentowych i szczelnie połączona z izolacją podłogi parteru, jest najlepszym sposobem odcięcia domu od wilgoci gruntowej. By jednak była ona skuteczna, musi być zrobiona w sposób szczelny na całej powierzchni parteru.

W zapewnieniu ciągłości przeciwwilgociowej izolacji parteru mogą przeszkadzać niektóre elementy konstrukcyjne domu. Dotyczy to przede wszystkim żelbetowych słupów – zarówno tych, wykonywanych w licu ścian parteru i zwiększających ich nośność (Fot. 1), jak i takich, które są niezależnymi elementami konstrukcyjnymi i podpierają na przykład strop podcienia przy wejściu do budynku (Fot. 2).

Fot. 1 – Nie tylko ściany zewnętrzne i wewnętrzne, ale i znajdujące się w nich słupy żelbetowe powinny być odcięte od wilgoci gruntowej
Fot. 2 – Także wolnostojące słupy zewnętrzne należy odizolować od wilgoci, która mogłaby docierać do nich od strony fundamentów domu

Słupy te, których zbrojenie jest zakotwione w ławach betonowych (Fot. 3), są najpierw wykonywane do poziomu wierzchu ścian fundamentowych lub betonowego podkładu podłogi na gruncie (Fot. 4).

Fot. 3 – Konstrukcyjne słupy domu są zakotwione w ławach fundamentowych i mogą podciągać wilgoć z gruntu
Fot. 4 – Słupy żelbetowe betonuje się najpierw do poziomu, wyznaczonego przez wierzch ścian fundamentowych

Pierwszym etapem wykonywania izolacji przeciwwilgociowej w poziomie parteru jest ułożenie na wierzchu ścian fundamentowych dwóch warstw papy na lepiku lub – obecnie częściej – jednej warstwy papy termozgrzewalnej.

Zobacz: Jak wykonać poziomą izolację z papy termozgrzewalnej na ścianach fundamentowych?

Prace te wykonuje się już po zrobieniu betonowego podkładu podłogi na gruncie, by zakłady papy – pozostawione do połączenia później z poziomą izolacją parteru – nie zostały uszkodzone w trakcie dalszych robót budowlanych.

Gdy w ścianach parteru mają być także słupy żelbetowe (Fot. 5), to w miejscach ich oparcia trudno jest zachować ciągłość izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych, gdyż trzeba by papę nanizywać na wystające pręty zbrojenia słupów. Nie należy jednak z tego powodu rezygnować ze zrobienia izolacji, tylko wykonać ją z innych materiałów.

Fot. 5 – Słupów konstrukcyjnych nie da się zaizolować przeciwwilgociowo w taki sam sposób, jak ścian parteru
Fot. 6 – Jednoskładnikowe zaprawy uszczelniające miesza się z odpowiednią ilością wody na krótko przed użyciem

Pozioma izolacja słupów

Na rynku materiałów budowlanych jest teraz bardzo dużo specjalnych zapraw na bazie cementu, z których można wykonać wodoszczelne i mocne powłoki uszczelniające, które bardzo dobrze nadają się na poziomą izolację słupów w poziomie parteru. Są one mrozoodporne, można je więc zastosować do słupów znajdujących się nie tylko wewnątrz domu i w ocieplonych ścianach zewnętrznych, ale i na zewnątrz.

Zaprawy te mogą być jedno- i dwuskładnikowe. Te pierwsze miesza się jedynie z wodą (Fot. 6) w proporcjach zalecanych przez producenta i dostosowanych do sposobu ich układania (pod słupy układa się je pędzlem, więc nie powinny być zbyt gęste).

Przed ułożeniem elastycznej zaprawy wodoszczelnej należy z powierzchni słupa, która ma być zaizolowana, usunąć wszelkie zanieczyszczenia (Fot. 7). Następnie zwilża się ją czystą wodą (Fot. 8), ale tak, by nie pozostała ona w zagłębieniach.

Fot. 7 – Przed nałożeniem powłoki uszczelniającej powierzchnia słupa powinna być dokładnie oczyszczona
Fot. 8 – Przed przystąpieniem do układania zaprawy należy powierzchnię słupa zwilżyć (nie polać!) wodą

Pierwszą warstwę powłoki uszczelniającej o grubości 1 mm (Fot. 9) należy układać w taki sposób, by nie było przerw nie tylko w niej, ale i na styku z wykonaną już izolacją z papy. Po dwóch-trzech godzinach, gdy pierwsza warstwa stwardnieje, układa się na niej drugą – też o grubości 1 mm (Fot. 10).

Fot. 9 – Powłokę uszczelniającą rozkłada się na całej izolowanej powierzchni słupa w warstwie o grubości 1 mm
Fot. 10 – Po kilku godzinach układa się drugą warstwę powłoki uszczelniającej, także o 1 mm grubości

Dzięki ułożeniu powłoki uszczelniającej pomiędzy prętami zbrojeniowymi, także słup konstrukcyjny (Fot. 11) zostanie odcięty od wilgoci gruntowej. Oczywiście w taki sposób należy izolować nie tylko słupy, które znajdują się w grubości ścian nośnych, ale też te wolnostojące (Fot. 12), które na przykład podpierają podcień nad tarasem lub wejściem do domu.

Fot. 11 – Gdy zaprawa uszczelniająca zwiąże, słup jest zaizolowany w podobnym stopniu jak ściany parteru
Fot. 12 – Powłoką uszczelniającą należy odciąć od wilgoci gruntowej także zewnętrzne słupy domu
Zobacz także
Zadaniem dachu jest ochrona domu przed opadami atmosferycznymi. Dlatego w naszym klimacie, w którym – pomimo...
Murowane ściany nośne domu, niezależnie od rodzaju materiału, z którego są wykonane, trzeba czasem wzmocnić...
Rosnące ceny energii, poprawa komfortu cieplnego oraz troska o jakość powietrza sprawiają, że termomodernizacja...
Rosnące ceny wody i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że coraz więcej osób sięga po rozwiązania...