Zoptymalizowane sterowanie ogrzewaniem domu oraz przygotowaniem w nim ciepłej wody to dla mieszkańców skuteczny sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Dlatego ważne, by pracą urządzenia grzewczego zarządzał nowoczesny regulator, który w sposób najbardziej ekonomiczny dostosuje parametry jego pracy nie tylko do zmieniających się warunków pogodowych, ale także – a może przede wszystkim – do oczekiwań mieszkańców w różnych porach dnia.
Warto przy tym pamiętać, że ekonomiczna praca urządzenia grzewczego oznacza nie tylko mniejsze wydatki mieszkańców na ogrzewanie domu i ciepłą wodę. To również zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i ograniczenie zanieczyszczenia powietrza oraz obniżenie zużycia paliw nieodnawialnych. Efektywne sterowanie pracą domowego urządzenia grzewczego jest więc korzystne nie tylko dla mieszkańców, ale także dla środowiska naturalnego i klimatu.
Sterowanie pracą urządzeń marki Vaillant
Marka Vaillant, producent światowej klasy urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, ma w swojej ofercie wiele nowoczesnych regulatorów. Za ich za pomocą można w sposób efektywny i bezobsługowy sterować pracą kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła. W domach wyposażonych w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, regulator obsługujący instalację grzewczą może obsługiwać także jej działanie. To ważne, ponieważ dzięki takiej wentylacji mieszkańcy nie tylko przez cały rok mogą oddychać świeżym i czystym powietrzem, ale i płacą niższe rachunki za… ogrzewanie domu.
Zobacz: Co zrobić, żeby oddychać w domu świeżym i czystym powietrzem?
W ofercie marki Vaillant są zarówno elektroniczne regulatory pokojowe, jak i pogodowe, które tak sterują pracą urządzeń grzewczych, by w najbardziej ekonomiczny sposób spełniały oczekiwania mieszkańców (Fot. 1). Dotyczy to zarówno temperatury w domu, jak i okresów, w których domownicy korzystają z ciepłej wody. Są też takie regulatory marki Vaillant, dzięki którym można niezależnie regulować temperaturę w każdym z pomieszczeń domu lub mieszkania.
Regulatory pokojowe
Regulator pokojowy montowany jest zazwyczaj w pokoju dziennym – w takim miejscu, żeby nie był „widziany” przez słońce. Na bieżąco monitoruje on temperaturę wewnątrz domu i dba o to, by była ona na poziomie zaprogramowanym przez mieszkańców.
Jednym z takich inteligentnych regulatorów pokojowych jest intuicyjny w obsłudze sensoHOME (Fot. 2), którego ustawienia można zmieniać nie tylko będąc w domu, ale także poza nim – za pomocą modułu komunikacji internetowej sensoNET oraz aplikacji sensoAPP.
Do sterownia pracą kotłów kondensacyjnych marki Vaillant przeznaczony jest łatwy w obsłudze regulator pokojowy calorMATIC VRT 350/350f (Fot. 3). Jest on wyposażony w tygodniowy zegar programujący, więc temperaturę w domu można zaplanować w przedziałach godzinowych na wszystkie dni tygodnia.
Regulatory pogodowe
W przeciwieństwie do pokojowych, dla regulatorów pogodowych najważniejszym sygnałem sterującym jest temperatura na zewnętrz domu, rejestrowana przez czujnik, zamontowany na nienasłonecznionej ścianie domu. Z tego powodu mają one przewagę nad regulatorami pokojowymi, ponieważ mogą uruchomić lub wyłączyć urządzenie grzewcze zanim obniży się lub wzrośnie temperatura wewnątrz domu. Dzięki temu pracuje ono bardziej równomiernie i z większą sprawnością, przez co koszty jego eksploatacji są niższe.
Przy czym regulatory pogodowe mogą pracować nie w tylko w trybie podstawowym, czyli na podstawie wskazań temperatury na zewnątrz domu, ale także w trybie mieszanym. W tym drugim uwzględniają one także temperaturę w pomieszczeniu reprezentatywnym, a więc pełnią jednocześnie funkcję regulatora pogodowego i pokojowego.
Jednym z takich regulatorów marki Vaillant jest systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700 (Fot. 4), w wersji bezprzewodowej oznaczony literą f. Bardzo skutecznie steruje on pracą kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła w instalacjach z jednym obiegiem grzewczym, a także centralą wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
Dzięki intuicyjnemu menu, regulator mutliMATIC VRC 700 jest bardzo łatwy w obsłudze, a po zainstalowaniu modułu komunikacji internetowej VR 921 i współpracy z bezpłatną aplikacją multiMATIC App na smartfon (Fot. 5) lub tablet, można łatwo zmieniać ustawienia systemu grzewczego i wentylacyjnego – także będąc poza domem.
Nowością w ofercie marki Vaillant jest systemowy regulator pogodowy sensoCOMFORT (Fot. 6), będący ważnym elementem inteligentnego domu. Sterując systemami grzewczym i wentylacji mechanicznej z rekuperacją, regulator ten zapewnia oczekiwaną przez mieszkańców temperaturę w domu oraz dostosowaną do ich potrzeb wymianę w nim powietrza. Uwzględnia przy tym nie tylko panujące w danej chwili warunki pogodowe, ale również zyski ciepła (kolektory słoneczne) i energii elektrycznej (panele fotowoltaiczne), pochodzące z promieniowania słonecznego, mając zawsze na względzie obniżenie kosztów eksploatacji domu.
Obsługa regulatora pogodowego sensoCOMFORT jest prosta i intuicyjna, a dzięki modułowi internetowemu sensoNET (Fot. 7) oraz aplikacji sensoAPP jest ona możliwa dla mieszkańców także wtedy, gdy przebywają poza domem.
Zobacz: Czym różnią się regulatory pogodowe od pokojowych?
Regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu
W domach z instalacją grzejnikową możliwa jest także oddzielna regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki bezprzewodowemu systemowi regulacji abiSENSE można niezależnie w każdym pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany (Fot. 8), ustawić drogą radiową poziom temperatury w różnych porach dnia i nocy. Pozwala to na obniżenie temperatury w pomieszczeniach, które nie są okresowo używane oraz podniesienie jej na przykład w salonie zanim wrócimy do domu. To wszystko oczywiście przekłada się na koszty ogrzewania domu.
Inteligentne sterowanie grzejnikami w systemie ambiSENSE odbywa się za pomocą sterowanych radiowo głowic termostatycznych VR50 (Fot. 9), modułu internetowego VR 920, regulatora systemowego multiMATIC 700 oraz bezpłatnej aplikacji multiMATIC. W pomieszczeniach z większą liczbą grzejników warto zastosować termostat pokojowy VR51 (Fot. 10), który może sterować jednocześnie nawet 6 głowicami.
Instalacja systemu ambiSENSE jest łatwa i szybka, ponieważ nie wymaga układania kabli. Prosta jest także jego obsługa, a dzięki bezpłatnej aplikacji multiMATIC sterowanie ogrzewaniem w poszczególnych pomieszczeniach możliwe jest także zdalnie. System ambiSENSE bardzo dobrze sprawdzi się także w modernizowanych instalacjach grzewczych.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant