Urządzenie łazienki pod stromym dachem to zadanie niełatwe. Jednak prawdziwym wyzwaniem jest dopiero zrobienie jej w narożniku poddasza, pod dwiema przylegającymi do siebie połaciami dachu.
Rozmieszczenie urządzeń w łazience na poddaszu nie musi być jednak bardzo dużym problem, jeśli tylko ściana kolankowa ma nieco więcej niż metr wysokości. Właściwie tylko kabina prysznicowa i umywalka potrzebują wokół siebie przestrzeni o „normalnej” wysokości. Wannę, sedes i bidet da się umieścić pod skosem dachu, jeśli tylko pochylenie połaci nie jest zbyt małe. Można je bowiem tak zlokalizować, by przy korzystaniu z nich domownicy nie uderzali się w głowę.
Sedes i bidet
Oba te urządzenia często (ale nie zawsze) umieszcza się obok siebie (Fot. 1). W małej łazience na poddaszu może być z tym problem. Jeśli jednak jej metraż jest nieco większy, da się to z pewnością zrobić, zwłaszcza gdy wybierzemy modele wiszące, montowane na metalowych stelażach. Jeżeli stelaże te nieco odsuniemy od ściany kolankowej (Rys. 1), to nie tylko za ich obudową będzie można swobodnie poprowadzić wszelkie przewody instalacyjne, ale też powiększy się odległość pomiędzy podłogą a skosem dachu, a przez to komfort korzystania z tych urządzeń nawet przez domowników o nieco większym niż przeciętny wzroście.
Jeśli zdecydujemy się na osłonięcie stelaży jedną ścianką z płyt g-k na całej szerokości łazienki, to znajdzie się w niej miejsce na wygodne, duże półki (Fot. 2).
Trzeba jedynie wykonać po jednej i po drugiej stronie stelaży dodatkowe konstrukcje z profili metalowych, takich samych, jakich używa się do wykonania rusztu obudowy poddasza lub lekkich ścian działowych.
Nie jest to specjalnie skomplikowana praca, zwłaszcza że szkielet z profili można przykręcać do ściany kolankowej. Wielkość i liczba półek może być różna, a ich głębokość zależy od tego, jak bardzo stelaże są odsunięte od ściany kolankowej (Rys. 2). Ważne jedynie, by do wykonania obudowy ścianki i półek użyć płyt gipsowo-kartonowych o zwiększonej odporności na wilgoć (zielonych).
Ściankę osłaniającą stelaże wraz z wnętrzami półek wykańcza się takimi samymi płytkami ceramicznymi, jak całą łazienkę (Fot. 3). Dotyczy to także detali, na przykład pionowych pasów za sedesem i bidetem, które wykonano z drobnych płytek, użytych w tej łazience także do wykończenia obudowy wanny i regału pod dwie umywalki.