Wylewki betonowe, będące podkładem pod różnego rodzaju posadzki, nie tylko muszą być równe, gładkie i niepylące. Nie mogą też pękać, szczególnie wtedy, gdy podłogę zamierzamy zrobić z płytek ceramicznych lub kamiennych.
Wylewki najlepiej robić z przygotowanego maszynowo betonu o konsystencji mokrej, by nie „wstawały” podczas odparowywania z nich wody. Taki „mokry” beton będzie też można dokładnie zagęścić i wyrównać za pomocą zagęszczarki talerzowej (Fot. 1).
Powinien on także zawierać zbrojenie rozproszone z włókien polipropylenowych, gdyż jest wtedy szczelniejszy, bardziej wytrzymały, a przede wszystkim odporniejszy na zarysowanie i pękanie.
Niezależnie jednak od tego, wylewki powinno się oddylatować od murowanych ścian nośnych i działowych oraz podzielić je dylatacjami na mniejsze pola, by nie pękały na skutek odkształceń betonu, wywołanych jego skurczem.
Jak powinno wyglądać poprawne wykonywanie wylewek betonowych pokazaliśmy w poradzie: „Jak powinno się wykonywać wylewki podłogowe, żeby nie pękały i nie „wstawały”? Teraz dodajemy do niej jeszcze radę, jak uniknąć pękania wylewek w bardzo newralgicznych dla nich miejscach, czyli w narożnikach wklęsłych.
Narożniki wypukłe i wklęsłe
W wypukłych narożach (Rys. 1) wylewki zwykle nie pękają, gdyż pod wpływem skurczu betonu zmniejszają swoją powierzchnię. Ponieważ są one w tych miejscach oddzielone od ścian domu taśmą elastyczną (Fot. 2), więc nic złego się nie dzieje.
Inaczej jest w narożach wklęsłych (Rys. 1), gdyż spotykają się w tym miejscu wylewki, znajdujące się w dwóch przylegających do siebie pomieszczeniach. Gdy skurcz betonu spowoduje nawet niewielkie zmniejszenie ich powierzchni, to w narożu może powstać pęknięcie o mniej lub bardziej nieregularnym kształcie i zależnej od wielu czynników długości.
Takie uszkodzenie wylewki może pociągać za sobą pękanie ułożonych na niej płytek podłogowych. By się przed tym zabezpieczyć, dobrze jest w świeżo ułożonej wylewce wykonać – wzdłuż dwusiecznej kąta wklęsłego – nacięcia w kształcie litery T (Fot. 3 i 4), o wielkości około 15 cm. Wykonuje się je za pomocą specjalnej szpachelki pionowej, na głębokość mniej więcej 2/3 grubości wylewki lub co najmniej 1 cm nad przewodami grzejnymi, jeśli wylewka jest ułożona na ogrzewaniu podłogowym.
Gdy wylewki w dwóch pomieszczeniach są podzielone murowaną ścianą działową, to nacięcia w kształcie litery T wykonuje się z każdej strony otworu na drzwi, przy obu jej narożnikach (Fot. 5). Podobna zasada dotyczy też na przykład słupa żelbetowego lub drewnianego, obudowanego płytami gipsowo-kartonowymi (Fot. 6).
Nie trzeba takich nacięć wykonywać, gdy wylewka została podzielona na mniejsze pola dylatacjami prostopadłymi do ściany lub w linii będącej jej przedłużeniem (Fot. 7 i 8).