Duże okna w domu to nie tylko gwarancja dobrego oświetlenia pomieszczeń naturalnym światłem. Jeśli tylko nie są one umieszczone od północnej strony domu, mają także w sezonie grzewczym dodatni bilans energetyczny, czyli straty ciepła przez okna są mniejsze niż zyski energii cieplnej z promieniowania słonecznego.
Dlatego w domach ze ścianami szczytowymi warto takie duże okna zastosować także na poddaszu, niezależnie od okien umieszczonych w połaciach dachu (Fot. 1 i 2). Jedyny problem, który się pojawia wtedy, gdy za takimi dużymi oknami nie ma balkonów i tarasów, to jak mieszkańcom zapewnić bezpieczeństwo.
Rozwiązanie nasuwa się oczywiście samo i jest znane w architekturze od kilku stuleci. Takie okno, sięgające od podłogi do sufitu, to oczywiście portfenetr (z francuskiego: porte – drzwi i fenêtre – okno), który musi być zabezpieczony zewnętrzną balustradą.


Balustrady w ociepleniu
W domach ze ścianami dwuwarstwowymi jedyną trudnością pozostaje sposób zamocowania balustrady. Nie można jej bowiem – ze zrozumiałych względów – osadzić w warstwie ocieplenia. Odpada też stosowane dawniej rozwiązanie, czyli osadzenie balustrady w murze wnęki okiennej, gdyż we współczesnych ścianach dwuwarstwowych okna montuje się tuż przy zewnętrznej krawędzi warstwy nośnej.
Pozostaje zatem przykręcenie, za pomocą wkrętów i plastikowych kołków lub – jeszcze lepiej – metalowych dybli, odpowiednio ukształtowanych prętów balustrady do zewnętrznej powierzchni ściany nośnej (Fot. 3 i 4) w taki sposób, by prostopadle biegnące do niej elementy mogły zostać zatopione w warstwie ocieplenia i nie tworzyły dużych mostków cieplnych.


Oczywiście wymaga to od wykonawcy staranności na etapie przycinania poszczególnych płyt styropianu, by elementy mocujące balustradę zostały nim dokładnie otulone. Natomiast podczas wykonywania warstwy zbrojącej i tynkowania elewacji należy zrobić wszystko, by nie uszkodzić i nie zarysować elementów balustrad (Fot. 5 i 6), nawet gdy są one – jak w tym domu – wykonane ze stali kwasoodpornej.


Wszelkie zabezpieczenia będzie można zdjąć z prętów balustrady (i parapetów okiennych) dopiero wtedy (Fot. 7 i 8), gdy na ściany zewnętrzne zostanie nałożona struktura i prace przy wykonywaniu elewacji domu zostaną zakończone.


* * *
Przedstawiony tu sposób mocowania balustrad portfenetrowych w ścianach dwuwarstwowych można oczywiście z powodzeniem zastosować przy wykonywaniu takich zabezpieczeń dla balkonów i tarasów na piętrze.