MADY -
grunty powstające na terenach zalewanych podczas powodzi; mogą zawierać części roślinne; nie nadają się do celów budowlanych.
MEMBRANY DACHOWE -
wysokoparoprzepuszczalne folie dachowe, zwane ze względu na rolę, jaką pełnią w dachu - foliami wstępnego krycia; chronią konstrukcję dachu i izolację cieplną przed zawilgoceniem wodą z opadów, przeciekającą pod pokrycie dachowe; jednocześnie membrany dachowe nie stanowią bariery dla pary wodnej przenikającej z wnętrza domu do wełny mineralnej, dzięki czemu nie dochodzi do jej wykraplania się w dachu i zawilgacania izolacji termicznej.
MONOLITYCZNE KONSTRUKCJE -
betonowe lub żelbetowe konstrukcje np. ścian, słupów i stropów, wykonywane bezpośrednio na placu budowy w specjalnych formach (deskowaniach) jako jedna całość (bez połączeń).
MOSTEK AKUSTYCZNY -
miejsce w ścianie lub stropie, którym dźwięki powietrzne lub uderzeniowe (mechaniczne), przedostają się z jednego pomieszczenia do drugiego; takie złe pod względem wykonawczym miejsca mogą być spowodowane błędami projektowymi lub wykonawczymi, mogą być też wynikiem uszkodzenia konstrukcji domu, na przykład pękania ścian na skutek nadmiernych ugięć stropu lub nierównomiernego osiadania fundamentów budynku.
MOSTEK TERMICZNY -
(zwany również mostkiem cieplnym) fragment przegrody zewnętrznej budynku, na przykład ściany, dachu lub fundamentów domu, przez który ciepło ucieka szybciej niż w innych jej miejscach. Mostki mogą być liniowe lub punktowe i mieć charakter konstrukcyjny (niejednorodność przegrody na przykład z powodu umieszczenia w ścianie lub dachu okien) lub wynikający z geometrii budynku (na przykład narożniki ścian). Miejsca występowania mostków termicznych najłatwiej można ustalić za pomocą zdjęć termowizyjnych. Choć całkowicie wyeliminować się ich nie da, warto dołożyć starań, żeby spowodowane przez mostki straty ciepła były jak najmniejsze.
MURŁATA -
drewniana belka, zwykle o przekroju kwatratowym, której zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu stromego na ściany budynku; jest ona układana na wieńcu stropu najwyższej kondygnacji lub - obecnie częściej - na odpowiednio usztywnionej ścianie kolankowej; do wieńca lub ściany jest ona zamocowana stalowymi kotwami, wypuszczonymi z wieńca stropowego lub dachowego - wykonanego na ścianie kolankowej.
Ta witryna korzysta z plików cookies w celach statystycznych i reklamowych. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Możesz też zmienić ustawienia w swojej przeglądarce.OK