OBLICÓWKA DREWNIANA -
rodzaj elewacji układanej na sucho; ma zastosowanie przy ocieplaniu ścian domu metodą lekką suchą; oblicówkę wykonuje się ze struganych desek, zwanych szalówką, o grubości co najmniej 20 mm.
OBLICÓWKI -
zewnętrzne okładziny ścienne, montowane na sucho na elewacjach - bez użycia zaprawy; to przede wszystkim siding winylowy lub szalunek drewniany; mniej popularną suchą okładziną są płytki betonowe albo ceramiczne, montowane na specjalnym ruszcie; mają zastosowanie w ocieplaniu ścian metodą lekką suchą.
OCZEP -
w budownictwie drewnianym - pozioma belka, zamykająca od góry (wieńcząca) konstrukcję ściany; opierają się na niej belki stropowe lub krokwie dachowe.
OCZYSZCZALNIE PRZYDOMOWE -
sposób utylizacji ścieków na nieskanalizowanym terenie; oczyszczalnia składa się z osadnika gnilnego, który podczyszcza ścieki oraz układu urządzeń doczyszczających, dobieranych do konkretnych warunków gruntowo-wodnych, czyli przepuszczalności gruntu, poziomu wód gruntowych oraz wielkości działki; zależnie od tych warunków buduje się drenaż rozsączający, złoże biologiczne, filtr piaskowy lub bioreaktor z osadem czynnym i ewentualnie studnię chłonną.
OGRZEWANIE PODŁOGOWE -
najpopularniejszy rodzaj ogrzewania płaszczyznowego; może być elektryczne lub wodne. Ogrzewanie wodne - bardziej popularne - jest droższe inwestycyjnie, ale tańsze w eksploatacji. Jest często instalowane w połączeniu z grzejnikami (na parterze - ogrzewanie podłogowe, na piętrze - grzejniki); można jednak stosować je również jako podstawowy system grzewczy w całym domu (także w sypialniach). Świetnie współpracuje z kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła. Jest ekonomiczne i wygodne w stosowaniu oraz zapewnia korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Ma dużą bezwładność cieplną, co może być wadą przy szybkich zmianach pogody, gdyż powoli się nagrzewa i stygnie.
OGRZEWANIE SUFITOWE -
rodzaj ogrzewania płaszczyznowego instalowanego na suficie (pod stropem); ma podobne zalety jak podłogowe, ale jest od niego dużo mniej popularne. Nie należy go mylić z promiennikami instalowanymi nad stanowiskami pracy w halach zakładów przemysłowych
OGRZEWANIE ŚCIENNE -
rodzaj ogrzewania płaszczyznowego; rzadko stosowany w domach jednorodzinnych; elementy grzejne rozprowadzone są na ścianach (lub w ścianach), a ciepło z nich jest wypromieniowywane do ogrzewanego pomieszczenia.
OKNA DREWNIANE -
do produkcji okien drewnianych najczęściej używa się klejonego drewna sosnowego; powinno być dobrej jakości, bez sęków, ubytków i przeżywiczeń; są zazwyczaj droższe od plastikowych; plusem okien drewnianych jest duża sztywność i izolacyjność termiczna profili oraz niewydzielanie toksycznych gazów podczas pożaru; minusem jest konieczność okresowej konserwacji.
OŚCIEŻE -
pozostawiony w ścianie i przesklepiony nadprożem otwór na okno lub drzwi; w ścianach trójwarstwowych warto by otwór w warstwie elewacyjnej był z boków i od góry nieco mniejszy niż w nośnej, dzięki czemu powstanie węgarek, osłaniający od zewnątrz okno lub drzwi.
Ta witryna korzysta z plików cookies w celach statystycznych i reklamowych. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Możesz też zmienić ustawienia w swojej przeglądarce.OK