CHUDY BETON -
stosowany przede wszystkim do wykonywania podłoży (np. pod ławy fundamentowe) słaby beton z małą zawartością cementu (ok. 100 kg na 1 m3, czyli w ilości równej mniej więcej 1/3 tego, co w zwykłym betonie).
COKÓŁ -
wystająca ponad teren górna część ścian fundamentowych (lub piwnic), wykończona zazwyczaj innym materiałem niż reszta elewacji - solidniejszym i odporniejszym na uszkodzenia i wilgoć. Na wykończenie cokołów stosuje się klinkier, kamień (naturalny lub jego imitację z betonu), płytki gresowe, a także specjalny tynk mozaikowy. Cokół powinien mieć co najmniej 45-50 cm wysokości i raczej powinien być cofnięty o 2-5 cm w stosunku do reszty ściany. Jeśli jest od niej szerszy, gromadząca się nad nim woda deszczowa może niszczyć ścianę. Jeżeli decydujemy się na cokół wysunięty, to warto jego wystającą krawędź zabezpieczyć pochyłą obróbką z blachy ocynkowanej, lakierowanej lub miedzianej albo okładziną z płytek ceramicznych.
CYRKULACJA CIEPŁEJ WODY -
wywołane pompą stałe krążenie ciepłej wody w instalacji, mające na celu utrzymanie jej temperatury - począwszy od zasobnika w kotłowni aż do najdalszej baterii w domu. Dzięki cyrkulacji w każdym miejscu domu uzyskuje się ciepłą wodę natychmiast po otwarciu baterii i nie trzeba na nią czekać, spuszczając zimną wodę do kanalizacji. Cyrkulacja zmniejsza więc zużycie wody, jednak opłacalność instalowania jej w domu jednorodzinnym jest mocno dyskusyjna.
CZERPNIA POWIETRZA -
w systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej służy do zasysania powietrza z zewnątrz; najczęściej umieszcza się ją na ścianie domu lub na końcu gruntowego wymiennika ciepła - w ogrodzie.
Ta witryna korzysta z plików cookies w celach statystycznych i reklamowych. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Możesz też zmienić ustawienia w swojej przeglądarce.OK