KALENICA -
górna, pozioma krawędź (grzbiet) dachu w miejscu połączenia dwóch przyległych do siebie połaci
KANALIZACJA BYTOWA -
odprowadza się do niej z budynku tylko ścieki bytowe i gospodarcze.
KANALIZACJA DESZCZOWA -
odprowadza się do niej wodę z dachu i drenażu; jeśli w okolicy jest tylko kanalizacja bytowo-gospodarcza, deszczówkę i wodę z drenażu odprowadza się do pobliskich wód powierzchniowych lub kanału melioracyjnego (za zgodą właściciela) albo rozsączkowuje do gruntu na działce.
KANALIZACJA OGÓLNOSPŁAWNA -
jeśli jest w pobliżu działki, wszystkie ścieki z budynku oraz deszczówkę odprowadza się do niej jednym przykanalikiem (przewodem łączącym studzienkę na terenie posesji z siecią kanalizacyjną pod ulicą).
KAPINOS -
takie wykończenie wystającej krawędzi parapetu albo obróbki blacharskiej ściany lub dachu, że spływająca z nich woda skapuje pionowo, a nie podcieka, powodując zawilgocenie elewacji; kapinos robi się też w parapetach okiennych i blatach kuchennych przez wycięcie w nich od spodu rowka wzdłuż ich wystającego brzegu.
KLAMRA BURZOWA -
specjalna klamra zabezpieczająca dachówki przed zsunięciem i poderwaniem przez wiatr; klamra burzowa podtrzymuje dachówki w ich dolnej części.
KLAWISZOWANIE STROPU -
niezależne od siebie ugięcia poszczególnych żeber (belek) częściowo prefabrykowanego stropu gęstożebrowego; objawem klawiszowania są rysy wzdłuż belek stropowych.
KLESZCZE -
poziome elementy więźby płatwowo-kleszczowej; składają się z pary belek, które łączą krokwie główne z górnymi płatwiami ściany stolcowej.
KOMINKI OTWARTE -
tradycyjne kominki z otwartą komorą spalania; mogą ogrzewać tylko to pomieszczenie, w którym się znajdują, są jednak mało wydajne, bo tylko 10-15% energii powstającej podczas spalania pozostaje w pomieszczeniu - reszta ucieka przez komin.
KOTŁY DWUFUNKCYJNE -
urządzenia grzewcze przystosowane zarówno do ogrzewania domu, jak i podgrzewania wody; zimą obowiązuje w nich "priorytet ciepłej wody", to znaczy, że gdy jest taka potrzeba, najpierw podgrzewają wodę, a dopiero potem wracają do ogrzewania domu; nowsze modele są wyposażone w mały zasobnik, co poprawia komfort korzystania z ciepłej wody
KOTŁY JEDNOFUNKCYJNE -
ich zadaniem jest dostarczyć ciepło, które dzięki odpowiedniej instalacji będzie wykorzystywane do centralnego ogrzewania zarówno domu, jak i wody; współpracują z zasobnikiem ciepłej wody; w przeciwieństwie do kotłów dwufunkcyjnych nadają się do zasilania ogrzewania podłogowego.
KOTŁY KONDENSACYJNE -
zachodzi w nich zjawisko kondensacji, czyli wykraplania się pary wodnej zawartej w spalinach; dzięki temu zyskują dodatkowe ilości ciepła, które w kotłach konwencjonalnych są tracone wraz ze spalinami; mają zamkniętą i odporną na korozję komorę spalania; dostępne są zarówno w wersji wiszącej, jak i stojącej, a także jako jedno- i dwufunkcyjne oraz jednofunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody.
Ta witryna korzysta z plików cookies w celach statystycznych i reklamowych. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Możesz też zmienić ustawienia w swojej przeglądarce.OK