Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych, przykręconych z obu stron do szkieletu z metalowych profili, wypełnionego w środku wełną mineralną, to bardzo dobre pod wieloma względami rozwiązanie. Mimo to jest ono sporadycznie wybierane przez osoby budujące nowy dom. Rzadko też budynki z takimi ścianami znajdziemy w katalogu projektów gotowych.
Zarówno projektanci, jak inwestorzy indywidualni, zwykle decydują się na ściany działowe, zrobione z tego samego materiału, co ściany nośne domu, tylko z elementów o mniejszej grubości. Nie ma w tym nic złego, gdy dom budowany jest z bloków silikatowych lub pustaków ceramicznych. Jeśli jednak są to bloczki z betonu komórkowego, to – ze względu na ich małą masę i porowatą budowę – wykonane z nich ściany działowe grubości 11-12 cm, mają słabą izolacyjność akustyczną, co wkrótce po zamieszkaniu odczują wszyscy domownicy.
Tymczasem w domach murowanych inwestorzy, jeśli decydują się na ścianki działowe z płyt g-k, to co najwyżej na mieszkalnym poddaszu (Fot. 1), najprawdopodobniej ze względu na sąsiedztwo z wykonywaną w podobnej technologii zabudową ocieplonego dachu. Bardzo rzadko można takie ścianki spotkać na parterach domów i nie ma znaczenia, czy są one niepodpiwniczone, czy z piwnicami.
Inaczej jest podczas remontów czy przebudowy domów lub mieszkań (Fot. 2). W takich sytuacjach ściany z płyt g-k, ze względu na swój mały ciężar i łatwość wykonania, są bardzo często wybieranym rozwiązaniem.
Lekkie ściany działowe
Na tle murowanych ścian działowych, te wykonane z płyt g-k wyróżnia wiele zalet. Mają one bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, którą zawdzięczają przede wszystkim włóknistej budowie wełny mineralnej, wypełniającej przestrzeń między płytami (Fot. 3). Są też lekkie i można je stawiać praktycznie w dowolnym miejscu domu, bez obawy przeciążenia stropu (Fot. 4).
Do tego wykonuje się je szybko i stosunkowo łatwo, a przy tym – co na etapie wykańczania domu ma ogromne znaczenie – bez żadnych prac mokrych. Trudno bowiem uznać za takie, szpachlowanie styków między płytami.
W prosty sposób można też zwiększyć ich izolacyjność akustyczną przez zastosowanie profili o większym przekroju oraz okładzin złożonych z dwóch płyt g-k (lub jednej, ale o większej grubości). W skrajnych sytuacjach, gdy zależy nam na szczególnie dobrym pod względem akustycznym odizolowaniu sąsiadujących ze sobą pomieszczeń, można zrobić ściany działowe, w których płyty g-k przykręcone są do dwóch niezależnych metalowych stelaży, przedzielonych wełną mineralną.
Nie powinno być też obaw, co do wytrzymałości i nośności ścian z płyt g-k. Bardzo prostymi sposobami można tak wzmocnić szkielet z metalowych profili, by na takiej ścianie dało się powiesić na przykład sporą szafkę kuchenną czy duży telewizor. Trzeba tylko wiedzieć o tym przed jej wykonaniem.
Natomiast gdy chodzi o odporność na uderzenia, to warto zdawać sobie sprawę, że w domach ze ścianami działowymi z płyt g-k, zamocowanymi do szkieletu drewnianego, mieszka zdecydowana większość Kanadyjczyków i nie słychać, by mieli z tym jakiś problem.
Wskazówki praktyczne
Wykonywanie ściany działowej z płyt g-k rozpoczyna się od wyznaczenia miejsca jej zamocowania na wylewce podłogowej, suficie i ścianach, do których będzie przylegała. Przy tych pracach, a także później – podczas przycinania płyt – przyda się składana, duża ekierka aluminiowa (Fot. 5), która pozwoli wyznaczyć kąty proste równie dokładnie, jak dobrej klasy poziomnica laserowa.
Profile poziome. W pierwszej kolejności mocuje się do betonowej wylewki i sufitu (Fot. 6) – za pomocą wkrętów rozporowych lub plastikowych kołków i metalowych wkrętów – profile poziome, oznaczane jako UW i nazywane również przyłączeniowymi. Odległość między wkrętami nie powinna być większa niż 100 cm.
Profile pionowe. Profile pionowe (słupki), oznaczane jako CW, wsuwa się w profile poziome. Powinny być one nieco krótsze niż odległość między sufitem i podłogą, by przy odkształceniach stropu nie były ściskane, co mogłoby grozić ich wyboczeniem. Profile pionowe daje się też na krawędziach ściany, w miejscu, w którym styka się ona z innymi ścianami.
Jeśli ściany działowe stykają się ze ścianami nośnymi, to profile skrajne przykręca się do nich wkrętami. W miejscach, w których w ścianie mają być zamontowane drzwi, powinno się zastosować wzmocnione profile UA.