W domach energooszczędnych wyposażenie okien w rolety zewnętrzne powinno być standardem. Ograniczają one bowiem nie tylko straty ciepła zimą, ale chronią także przed przegrzewaniem wnętrz latem. Dlatego dodatkowe pieniądze wydane na rolety zwrócą się szybko mniejszymi wydatkami na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń w domu.
Kasety rolet mogą być w różny sposób mocowane do ścian nad otworami okiennymi, a ich lokalizacja zależy między innymi od rodzaju ścian zewnętrznych.
Ściany dwuwarstwowe
W ścianach dwuwarstwowych, także tych wykonanych z bloczków betonu komórkowego, kasety rolet mogą być mocowane do monolitycznego (Fot. 1) lub prefabrykowanego nadproża okiennego od jego strony zewnętrznej. Wtedy po ich zamontowaniu, są one ukryte w warstwie ocieplenia ścian i osłonięte od zewnątrz elewacyjnym tynkiem cienkowarstwowym (Fot. 2).
W takich ścianach można też zamontować kasetę bezpośrednio nad oknem, mocując ją do spodu nadproża (Fot. 3) – wtedy będzie ona całkowicie zakryta ociepleniem ściany. Ważne jedynie, by górna krawędź ościeżnicy okiennej była – za pomocą specjalnych uchwytów – zakotwiona też w nadprożu. Z powodu obecności rolety nie może być ona bowiem zamocowana do otworu okiennego na całym obwodzie, jak to ma miejsce przy „zwykłym” montażu okien. Oczywiście przy wyborze takiego wariantu, ważne jest także, by wysokość otworu okiennego na etapie wznoszenia ścian była powiększona o grubość kasety.
Trzeci wariant to zamontowanie kastety do nadproża w taki sposób, że będzie ona częściowo nachodziła na okna (Fot. 4) – jest to jednak sposób stosowany przeważnie wtedy, gdy rolety są montowane nie w budowanych, lecz już istniejących domach.
Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego
W jednowarstwowych ścianach z betonu komórkowego można oczywiście zamontować kasety rolet do spodu nadproża okiennego, które ma stały przekrój na całej grubości ściany (Fot. 5).
Z powodu braku warstwy ocieplenia nie praktykuje się jednak w takich domach mocowania rolet do boku nadproża. Wystawałyby one bowiem znacznie z elewacji, przez co byłyby narażone na opady atmosferyczne i podmuchy wiatru.
Bardzo często natomiast w jednowarstwowych ścianach wykonuje się w taki sposób nadproża nad otworami okiennymi i drzwiowymi, by od strony zewnętrznej powstały w nich specjalne miejsca na kasety rolet (Fot. 6).
Ponieważ jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego mają grubość co najmniej 40 cm, więc pozostawione miejsce na kasetę jest zazwyczaj dosyć duże (co najmniej 20 x 20 cm). Nie będzie więc problemu z wykonaniem dodatkowego ocieplenia ściany w miejscu jej montażu.
Wykonanie takiego nadproża z miejscem na kasetę rolety jest szczególnie proste, gdy do jego przesklepienia stosuje się prefabrykowane belki nadprożowe z betonu komórkowego. Ponieważ mają one szerokość 20 cm (lub 24 cm, gdy ściana ma grubość 48 cm), więc wystarczy je jedynie ułożyć na dwóch poziomach, przesuniętych względem siebie o grubość jednej warstwy bloczków, czyli o 20 cm (Rys. 1).
Takie rozwiązanie stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy w budynku będą stropy częściowo prefabrykowane typu teriva (Fot. 7).
Inaczej jest, gdy w domu przewidziano stropy płytowe, na przykład sprężone strunobetonowe. Ich krawędzie powinny oprzeć się przynajmniej częściowo na żelbetowym wieńcu, który przy takim stropie ma nietypowy przekrój w kształcie litery L (Rys. 2).
Do wykonania dolnej części takiego wieńca stosuje się tradycyjne kształtki stropowe U (Fot. 8), w których umieszcza się ocieplenie ze styropianu.
Natomiast deskowanie tracone oraz ocieplenie jego górnej części wykonuje się z systemowych elementów, służących do izolacji termicznej wieńców stropowych (Fot. 9).
Kształtki U układa się obok siebie na – opartym na ścianie od strony wewnętrznej – prefabrykowanym nadprożu z betonu komórkowego oraz podpiera tymczasowo od zewnątrz bloczkami betonu komórkowego, ustawionymi na deskowaniu (Fot. 10).