Gdy ograniczony jest napływ świeżego powietrza do domu, odwrotny ciąg w któryś z kanałów na piętrze może być spowodowany na przykład tym, że jest on krótszy od sąsiedniego, który „obsługuje” pomieszczenie na parterze (Rys. 2).
Podobne skutki w szczelnym domu lub mieszkaniu może spowodować uruchomienie okapu, pracującego w trybie wyciągu (Fot. 5). Po włączeniu wywołuje on podciśnienie w kuchni i wówczas – przez znajdującą się obok niego kratkę wywiewną – zaczyna znad dachu napływać „zabrudzone” przez wnętrze kanału powietrze.


Wynik kontroli działania wentylacji w naszym domu lub mieszkaniu możemy dopiero wtedy uznać za zadowalający, gdy we wszystkich kanałach ciąg jest poprawny (Fot. 6).
Gdy jednak w jednym (lub kilku z nich) zaobserwujemy ciąg odwrotny lub jego całkowity brak, powinniśmy powtórzyć nasze badanie, ale tym razem przy uchylonych oknach (Fot. 7). Przyczyną tych niekorzystnych wyników mogą bowiem być nie kanały wywiewne, lecz zbyt mała ilość świeżego powietrza, dopływającego do wnętrza domu. Uchylając okna radykalnie zmieniamy tę sytuację, więc jeśli tylko kanały wywiewne są drożne, powinien się w nich pojawić właściwy ciąg.


Oczywiście trudno sobie wyobrazić, że zimą zdecydujemy się na trwałe uchylenie okien, dlatego trzeba – na przykład przez montaż nawiewników w oknach – zadbać o to, by świeże powietrze z zewnątrz napływało do domu jedynie w odpowiednich i kontrolowanych ilościach.
* * *
Przyczyn złego działania wentylacji w domu może być wiele i nie wszystkie z nich są oczywiste i łatwe do określenia. Mogą nimi być na przykład źle wykonane kominy w części wystającej ponad dach, jak i palenie w kominku, który powietrze do spalania pobiera z salonu. Dlatego w razie wątpliwości co do poprawności działania wentylacji w domu lub mieszkaniu, warto zwrócić się z zapytaniem do naszego eksperta.