Jakie są zalety drewna jako materiału budowlanego?

13 czerwca 2022

Wszechstronność zastosowań i estetyka

Drewno, ze względu na strukturę, kolor i wygląd ma różne zastosowanie – jedno nadaje się na podłogi czy meble, a inne – do produkcji izolacji, a jeszcze inne – na konstrukcje ścian domu.

Drewno zachwyca nie tylko wszechstronnością zastosowań, ale i estetyką. Słoje na kawałku drewna (Fot. 4) to najbardziej hipnotyzujące piękno w świecie przyrody, w którym różne odcienie koloru i tekstury tworzą się ze sobą bajkowe wzory. To dlatego niektóre – najbardziej zapierające dech – projekty architektoniczne są skoncentrowane na drewnie.

Drewno może być malowane w dowolnym kolorze, woskowane i lakierowane, wciąż zachowując swoją naturalną finezję.

Fot. 4 – Specyficzna struktura pni drzew sprawia, że każdy z wykonanych z nich elementów – małych i dużych – jest niepowtarzalny

Właściwości mechaniczne

Do oceny twardości danego drzewa w Stanach Zjednoczonych stosuje się test, mierzący siłę wymaganą do wciśnięcia w drewno połowy stalowej kuli o średnicy 11,28 mm. Okazuje się, że cis wymaga 1500 funtów, podczas gdy dąb około 1300 funtów.

Jakie jest najtwardsze drewno? Niektórzy twierdzą, że Australian Buloke, które wymaga 5 060 funtów siły. Natomiast jednym z najbardziej miękkich jest drewno z drzewa Cuipo, które wymaga jedynie 22 funtów siły, a więc jest znacznie bardziej miękkie niż lepiej znane drzewo Balsa, które wytrzymuje nacisk 100 funtów.

Drewno, choć jest stosunkowo lekkie, ma wyjątkowo wysoką wytrzymałość na rozciąganie. Przy gęstości 0,6 g/cm³ ma ono wytrzymałość na rozciąganie 100 N/mm², podczas gdy stal, której ciężar właściwy wynosi 7,89 G/cm³, wytrzymałość 500 N/mm².

O właściwościach materiału wiele mówi długość, jaką musiałby mieć wykonany z niego pręt, by ulec zerwaniu pod własnym ciężarem. Dla stosowanej w budownictwie stali byłoby to 5,4 km, a dla uszlachetnionej – 17,5 km. Dla porównania dla świerku byłoby to 19,8 km!

Lekkość, wytrzymałość i trwałość

Jednym z wielu powodów, dla których drewno – pomimo ogromnych postępów w inżynierii materiałowej – jest używane po dziś dzień, to jego waga i bezpieczeństwo wykonanych z niego konstrukcji. Drewno poddane naciskom może się nieznacznie zginać, której to właściwości pozbawione są na przykład kruche cegły. Dlatego też, jeśli fundamenty lekko się przemieszczą pod wpływem nierównomiernego osiadania gruntu, drewniany dom będzie się odkształcać bez większych uszkodzeń (Fot. 5). Inaczej jest w domach murowanych, w których nawet najmniejsza zmiana w położeniu fundamentów będzie powodować pęknięcia tynku i muru.

W południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych drewniane domy są powszechnie budowane (czasem jest to też wymagane przepisami), ponieważ są one tańsze, szczególnie gdy zachodzi konieczność ich odbudowy na skutek zniszczeń spowodowanych przez huragan. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że huragan 5 kategorii zniszczy zarówno dom murowany, jak i drewniany.

Fot. Wojciech Nitka
Fot. 5 – Dom drewniany bez uszkodzeń przetrwa nierównomierne osiadanie gruntu pod fundamentami – nie da się tego powiedzieć o budynkach ze ścianami murowanymi

Zdrowie i natura

Jeśli pokój jest wykończony niepokrytym niczym drewnem, to będzie w nim regulowany poziom wilgotności, co może być bardzo korzystne dla osób, które mają problemy z układem oddechowym. Do tego uważa się, że sam wygląd drewna koi umysł i wpływa na zrelaksowanie się układu nerwowego. To z tych powodów drewno jest uważane za wyrób zdrowszy od metalu, tworzywa sztucznego czy innych materiałów.

Akustyka

Chociaż drewno nie jest idealnym izolatorem dźwięków, to zapobiega powstawaniu pogłosu w pomieszczeniu, przez pochłanianie fal dźwiękowych. W porównaniu do swoich konstrukcyjnych konkurentów, drewno okazuje się być o wiele bardziej skuteczne w izolowaniu akustycznym, zwłaszcza przylegających do siebie pokoi.

Drewno jest również stosowane w wielu salach koncertowych na całym świecie, gdyż w naturalny sposób tłumi dźwięk, zapewniając im idealną akustykę.

Korozja

Ważną cechą drewna jest to, że nie rdzewieje. Chociaż może utleniać się w innej formie, to dla trwałości domu ma to mniejsze znaczenie w porównaniu z metalami. To prawda, że istnieją pewne metale, które nie rdzewieją, ale są od drewna zdecydowanie droższe.

 

Tekst: Wojciech Nitka   www.budujzdrewna.pl

Cały artykuł „10 korzyści płynących z drewna”, powstały na podstawie: http://freshome.com/2014/01/27/timber-architecture-9-benefits-wood-based-designs, można przeczytać tutaj: http://budujzdrewna.pl/czas-na-drewno/10-korzysci-plynacych-z-drewna

Zobacz także
Powodzie w Polsce może nie są częstym zjawiskiem, ale jednak od czasu do czasu się zdarzają. Na terenach...
Agregaty prądotwórcze stały się niezwykle popularnymi urządzeniami. Sprzyja temu zarówno zwiększona dostępność w...
Fot. Ytong Xella
Przeznaczone do murowania ścian bloki wapienno-piaskowe (silikatowe) są jednymi z najzdrowszych materiałów...
Myślisz o remoncie łazienki, ale nie wiesz, ile to może kosztować? Ceny usług i materiałów budowlanych...