Drewno od wieków było powszechnie stosowanym materiałem budowlanym. Tak jest do dzisiaj także w Polsce, mimo że większość domów jednorodzinnych powstała lub powstaje u nas w technologii murowanej. Nawet bowiem w takich budynkach drewno zajmuje ważne miejsce. Dotyczy to nie tylko więźb, czyli konstrukcji dachów stromych, ale także takich elementów wykończenia jak stolarka okienna i drzwiowa, podłogi czy okładziny ścienne – zewnętrzne i wewnętrzne.
Skoro zatem nowoczesny przemysł materiałów budowlanych nie wyeliminował dotąd całkowicie drewna z budownictwa, musi mieć ono takie zalety, których nie da się osiągnąć za pomocą innych wytworów współczesnej inżynierii.
Izolacja termiczna
Niektóre materiały budowlane, takie jak stal czy inne niepalne materiały nieorganiczne, przy wzroście temperatury mogą tracić swoją wytrzymałość i zmieniać strukturę. Drewno natomiast reaguje w sposób prawie przeciwny – po podgrzaniu (oczywiście nie do temperatury zapłonu) wysycha i staje się jeszcze trwalsze.
Jeśli chcemy zachować ciepło (lub chłód) w domu i wydać mniej pieniędzy na ogrzewanie (lub chłodzenie), to drewno jest dobrą alternatywą dla cegły, betonu lub kamienia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że szkło przewodzi ciepło 23 razy szybciej niż drewno, marmur – 90 razy, stal – 1650 razy, a aluminium – aż 7000 razy. W porównaniu więc do tych materiałów, drewno można traktować jako materiał izolacyjny (Fot. 1). Do tego bardzo dobrze akumuluje ono ciepło.
Dzięki dużemu ciepłu właściwemu ściana z drewna magazynuje energię cieplną równie dobrze jak znacznie cięższe od niej ściany z betonu, cegły czy silikatów.
Szybkość budowania
Ludzie lubią mieć niedrogie i szybkie efekty swoich działań, a to jest dokładnie to, co drewno może każdemu zaoferować. Niektórzy producenci mogą postawić drewniany dom o powierzchni 100 m² w ciągu 7 dni (Fot. 2). Wyobraźmy sobie, że wyjeżdżamy na dwa tygodnie na urlop, a po powrocie na pustej dotąd działce sąsiadów stoi nowy dom. Możliwości drewna w zakresie szybkiego budowania są imponujące!
W porównaniu z cegłą, kamieniem lub betonem, konstrukcje drewniane gwarantują skrócenie czasu budowy i wynikające z tego oszczędności. Jest to szczególnie widoczne w trudnych warunkach pogodowych, takich jak mróz czy intensywne opady deszczu lub śniegu, w których budowanie domu z drewna można kontynuować bez większych przeszkód (Fot. 3).
Wybudowane domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej – w przeciwieństwie do murowanych – mogą być łatwo i niedrogo modernizowane, co sprawia, że są popularne nawet w bardzo wielu krajach świata.
Przyjazność dla środowiska
Domy z drewna są zrównoważone, odnawialne i przyjazne dla środowiska. Konstrukcje drewniane mogą wchłaniać i przechowywać dwutlenek węgla z atmosfery. 0,8 tony CO² jest pochłaniane przez każdy metr sześcienny drewna, które jest zużywane w budownictwie. Zatem, jeżeli na budowę domu zużywa się około 20 metrów sześciennych drewna, to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery wynosi 16 ton. Jest to taka sama ilość, jaką wytwarza samochód, który przejechał 90 000 km (przy bardzo ostrożnym oszacowaniu).