Dobór automatyki sterującej ogrzewaniem domu i wody jest równie ważny jak wybór samych urządzeń grzewczych, ponieważ to od niej zależy, czy wszystkie zalety źródła ciepła będą wykorzystywane efektywnie. Możemy mieć bardzo dobrze ocieplony budynek, a w domu najnowocześniejszą instalację, jednak bez właściwego sterowania system grzewczy będzie działał niewydajnie i nieefektywnie – nie zapewni więc komfortu domownikom.
Obecnie w budynkach mieszkalnych coraz częściej stosuje się rozbudowane instalacje, składające się z kotła grzewczego lub pompy ciepła, ogrzewania podłogowego, grzejników i kolektorów słonecznych, a także wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. To właśnie wymusza potrzebę zastosowania inteligentnego regulatora, który w odpowiedni sposób zarządzałby pracą instalacji grzewczej i wentylacyjnej w budynku.
Podstawowym zadaniem takiego regulatora jest ułatwienie obsługi urządzeń grzewczych, a najważniejszą korzyścią z jego zastosowania jest dostarczanie do instalacji grzewczej zawsze takiej (i tylko takiej) ilości ciepła, jaka jest potrzebna, aby w domu utrzymać oczekiwaną przez domowników temperaturę (Fot. 1).
Nie bez znaczenia jest tu również aspekt ekonomiczny, ponieważ złożone systemy grzewcze generują wiele możliwości błędnych ustawień, co z kolei może powodować wzrost kosztów ich eksploatacji. Dzięki zamontowaniu systemowego regulatora można tego uniknąć, a użytkownik jest w stanie samodzielnie – przez określenie oczekiwanego poziomu komfortu cieplnego – czuwać nad kosztami eksploatacji i mieć bezpośredni wpływ na ich wielkość.
Dobór regulatora
Dzisiejsze zaawansowane technologicznie urządzenia grzewcze wymagają nowoczesnych regulatorów, które z łatwością poradzą sobie z przetwarzaniem dużej ilości danych. Dzięki temu mogą one precyzyjnie dostosować moc urządzenia grzewczego do oczekiwanego przez domowników komfortu cieplnego oraz ich zapotrzebowania na ciepłą wodę.
Aby użytkownik mógł sprawnie zarządzać systemem grzewczym w swoim domu, nowoczesny regulator powinien również charakteryzować się łatwością programowania, intuicyjnym menu oraz czytelnością wyświetlanych komunikatów.
Przy rozbudowanych instalacjach nowoczesny regulator integruje wszystkie urządzenia, dobiera parametry ich pracy i dostosowuje je do indywidualnych potrzeb użytkowników, a także dba o ekonomię funkcjonowania układu grzewczego.
Na rynku jest wiele rodzajów urządzeń przystosowanych do zarządzania pracą kotłów grzewczych, pomp ciepła oraz wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Przed dokonaniem wyboru któregoś z nich, należy sobie odpowiedzieć na następujące pytania:
- czy regulator ten jest przystosowany do zarządzania całym systemem grzewczym i wentylacyjnym w naszym domu?
- czy ma funkcjonalności, które dadzą nam oszczędności zarówno w krótkim, jak i dłuższym czasie?
- czy jest niezawodny i prosty w obsłudze?
Regulatory marki Vaillant
Marka Vaillant ma w swojej ofercie wiele nowoczesnych regulatorów.
Na szczególne wyróżnienie zasługują najnowsze regulatory multiMATIC VRC 700 oraz eRELAX. Oba te urządzenia współpracują z aplikacją dedykowaną dla urządzeń mobilnych (smartfon, tablet z systemem iOS lub Android), dzięki czemu systemem grzewczym w swoim domu można sterować zdalnie przez internet z dowolnego miejsca na świecie.
Modułowy regulator systemowy multiMATIC VRC 700 (Fot. 2) może jednocześnie zarządzać systemami ogrzewania domu (z pompami ciepła – również jego chłodzenia) oraz przygotowania w nim ciepłej wody, a także wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Doskonale sprawdzi się on także w hybrydowych systemach grzewczych, zasilanych na przykład pompą ciepła i kotłem kondensacyjnym. Może on także sterować instalacją grzewczą wyposażoną w kolektory słoneczne.
Internetowy regulator bezprzewodowy eRELAX (Fot. 3) steruje ogrzewaniem domu oraz pracą zasobnika ciepłej wody, a jego obsługa jest intuicyjna. Temperaturę w pomieszczeniach domu oraz temperaturę ciepłej wody w różnych porach dnia i nocy można nastawiać za pomocą smartfonu lub tabletu, korzystając z wygodnej w użyciu aplikacji „Vaillant eRELAX Control”. eRELAX „uczy się” profilu użytkownika i na tej podstawie ustala optymalny sposób pracy systemu grzewczego.
Wśród nowoczesnych regulatorów marki Vaillant są modele, które można zastosować w prostych jednoobiegowych instalacjach grzewczych – na przykład pokojowy calorMATIC 370 (Fot. 4). Do systemów grzewczych, wspomaganych instalacją solarną, przeznaczony jest na przykład regulator solarny auroMATIC 570 (Fot. 5).
Wszystkie regulatory marki Vaillant umożliwiają indywidualną adaptację systemu grzewczego do stylu życia i rytmu dnia mieszkańców. Są przy tym bardzo wygodne w stosowaniu, dzięki prostemu menu i intuicyjnej obsłudze.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant