Pompy ciepła są coraz powszechniej używane do ogrzewania domów zimą i chłodzenia – latem oraz do przygotowywania w nich ciepłej wody. Na terenach, na których działki budowlane są znacznie oddalone od sieci gazowej, wykorzystujące energię odnawialną pompy ciepła już teraz nie mają konkurencji wśród bezobsługowych urządzeń grzewczych.
Pompy ciepła mogą czerpać energię z powietrza, z gruntu oraz z wód – zarówno powierzchniowych, jak i tych znajdujących się w gruncie. Każde z wymienionych źródeł odnawialnych ma swoje wady i zalety. Ciepło czerpane z gruntu za pomocą na przykład kolektorów pionowych ma mniej więcej stałe parametry w ciągu całego roku, ale ono stosunkowo drogie ze względów inwestycyjnych.
Inaczej jest z wykorzystaniem do zasilania pompy, energii zawartej w powietrzu otaczającym dom. Tutaj koszty instalacji są zdecydowanie mniejsze, jednak temperatura powietrza ma duże wahania w ciągu roku. Gdy jest ciepło, powietrzna pompa ciepła ma ogromnie dużą sprawność, ale mroźną zimą jej wydajność bardzo spada.
Ideałem byłoby zatem zasilanie pompy w ciepłe dni energią z powietrza, a w chłodniejsze – z gruntu. Nikt jednak raczej nie zdecyduje się na zainstalowanie w swoim domu dwóch pomp ciepła – powietrznej i gruntowej. Dzięki nowym rodzajom pomp ciepła marki Vaillant nie jest to jednak konieczne, by móc korzystać z różnych źródeł energii odnawialnej.
Nowe pompy ciepła marki Vaillant
Innowacyjność pomp ciepła flexoTHERM exclusive oraz flexoCOMPACT exclusive, które Vaillant wprowadził właśnie na rynek, polega na tym, że każda z nich może wykorzystywać różne źródła energii. W swej podstawowej wersji są one pompami typu solanka-woda, a więc przeznaczonymi do czerpania energii odnawialnej z gruntu. Dzięki dodatkowym modułom można je jednak w bardzo prosty sposób przystosować do korzystania z innych źródeł ciepła odnawialnego.
Dodanie do podstawowej jednostki modułu aroCOLLECT zmienia ją w pompę typu powietrze-woda (Fot. 1), wykorzystującą ciepło zawarte w powietrzu, a modułu fluoCOLLECT – w pompę w typu woda-woda, zasilaną ciepłem, które znajduje się w wodach powierzchniowych lub gruntowych.
W każdej z tych konfiguracji pompy mają identyczną budowę oraz wyposażone są w te same przyłącza i system regulacji. Dzięki temu – bez względu na rodzaj dolnego źródła, z którego będą zasilane – ułatwione jest projektowanie oraz montaż instalacji grzewczej w domu.
Każda z nowych pomp flexoTHERM exclusive i flexoCOMPACT exclusive, wyposażona w dodatkowy moduł, może pracować w układzie hybrydowym, czyli być w prosty sposób zasilana z kilku odnawialnych źródeł ciepła – na przykład z gruntu i z powietrza.
Gdy ich pracą zarządza nowoczesny systemowy regulator multiMATIC VRC 700, pompy mogą być automatycznie przestawiane na to źródło odnawialne, które gwarantuje ich najwyższą w danej chwili sprawność, czyli największą wartość współczynnika COP. To właśnie dzięki temu nowe pompy marki Vaillant mają jeden z najwyższych na rynku sezonowy współczynnik efektywności SCOP (5,71 – dla VWF88/4 wg EN14825), obliczony dla całego okresu grzewczego.
Charakterystyka nowych pomp
Nowe pompy mają bardzo wysokie współczynniki COP, określające ich efektywność (5,1 – dla VWF88/4 wg EN14511), dzięki czemu użytkownicy płacą niskie rachunki za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody. Taką dużą sprawność pompy – nawet przy niskich temperaturach dolnego źródła – zawdzięczają zastosowaniu w nich sprężarek typu Scroll z technologią wtrysku pary EVI.
Intuicyjny interfejs sprawia, że obsługa nowych pomp jest bardzo łatwa, a dzięki zastosowaniu Sound Safe System, praca ich jest bardzo cicha, praktycznie niesłyszalna dla domowników.
Oba modele nowych pomp produkowane są w Niemczech. Dzięki perfekcyjnemu zaprojektowaniu wszystkich podzespołów są one trwałe, przyjazne dla środowiska i bardzo wydajne, co dla użytkownika oznacza niskie koszty eksploatacji. Z tych powodów oba te urządzenia oznaczone są zieloną etykietą marki Vaillant – Green iQ Label.
Pompa ciepła flexoCOMPACT exclusive (Fot. 2) jest zintegrowana w jednej obudowie z wykonanym ze stali szlachetnej zasobnikiem ciepłej wody o pojemności 185 litrów, natomiast pompa ciepła flexoTHERM exclusive (Fot. 3), dzięki możliwości podłączenia zasobników ciepłej wody geoSTOR VIH RW 300, geoSTOR VIH RW 400B lub bufora wielofunkcyjnego allSTOR, świetnie nadaje się do współpracy z kolektorami słonecznymi.
Najlepiej oczywiście, jeśli pracą obu pomp steruje systemowy regulator multiMATIC VRC 700. Jeśli wyposażymy go moduł komunikacji internetowej VR 900, możliwy będzie dostęp do parametrów urządzenia z dowolnego miejsca na Ziemi.
Dzięki aplikacji mobilnej multiMATIC App użytkownicy mogą przez internet kontrolować pracę instalacji grzewczej w swoim domu i zmieniać jej ustawienia. Także serwisanci – przy pomocy aplikacji profiDIALOG – mogą zdalnie zdiagnozować przyczynę usterek, które wystąpiły w działaniu urządzenia i dzięki temu skrócić wydatnie czas niezbędny do ich usunięcia.
Na koniec warto podkreślić, że dzięki funkcji PV Ready obie nowe pompy mogą współpracować z systemami fotowoltaicznymi, zmniejszając dzięki temu zużycie prądu sieciowego i zwiększając swoją przyjazność dla środowiska naturalnego i… portfela użytkowników.
Uwaga! Pompy otrzymały znak jakości EPHA Q, przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl
Materiał promocyjny Vaillant