Jak poprawnie zrobić ławy fundamentowe w domu częściowo podpiwniczonym?

13 czerwca 2022

Gdy piwnice nie są zaprojektowane pod całym domem, a jedynie pod jego częścią, to trudniejsze jest jego fundamentowanie. Trzeba bowiem tak wykonać ławy fundamentowe, by zachowały ciągłość, mimo że będą znajdować się na różnych głębokościach w stosunku do terenu. Bez tego mogłoby dojść do uszkodzeń budynku z powodu niejednakowego osiadania poszczególnych jego części.

Sposób rozwiązania tego problemu nie jest specjalnie skomplikowany i można go spotkać nawet w publikacjach budowlanych z lat trzydziestych ubiegłego wieku. W takich sytuacjach wciąż zaleca się zrobienie ław schodkowych (Rys. 1), które będą łącznikiem między ławami fundamentowymi pod piwnicą oraz tymi, które są pod częścią niepodpiwniczoną domu i znajdują się wyżej. Ławy schodkowe – podobnie jak te tradycyjne, wykonane w jednym poziomie – mają zbrojenie podłużne, dzięki któremu są one odporne na nierównomierne osiadanie gruntu (sam beton ma bowiem małą wytrzymałość na rozciąganie).

Ławy takie wykonuje się także pod budynkami, które są położone na działkach ze spadkiem, by uniknąć głębokich fundamentów pod tymi ich fragmentami, które są znajdują się wyżej (Rys. 2).

Rys. 1 – Sposoby wykonania ław schodkowych w zależności od rodzaju i stanu gruntu: a – w wykopach z pionowymi ścianami, uformowanymi w suchych glinach; b – w piaskach – z formowaniem dna wykopów przy pomocy chudego betonu; c – w piaskach – z dnem wykopów ze skarpami o pochyleniu 45-60º
Rys. 2 – Domy budowane na działkach, które są zlokalizowane na terenach ze spadkiem: a – wykonanie ław fundamentowych w jednym poziomie wymaga zrobienia dużych wykopów; b – zrobienie tych ław, które są równoległe do kierunku spadku terenu, jako schodkowe, zmniejsza zakres prac ziemnych

Przy wykonywaniu ław schodkowych obowiązuje kilka zasad, których warto przestrzegać. Szerokość stopnia, czyli długość pojedynczego odcinka takiej ławy nie powinna być mniejsza niż 1,5 wysokości jej przekroju poprzecznego.

Najlepiej jednak, żeby kąt płaszczyzny ich pochylenia nie był większy niż około 30º (tg α < 0,6). Ich zbrojenie podłużne, składające się zwykle z czterech prętów o średnicy 12 mm (po dwa górą i dołem), trzeba dobrze zakotwić w miejscach łączenia się ze sobą „schodków”.

Ławy z wąsami

Zdarzają się jednak odstępstwa od takiego sposobu kształtowania fundamentów pod częściowo podpiwniczonymi budynkami. Tak stało się w pewnym domu (Fot. 1), który pierwotnie miał być niepodpiwniczony. Inwestor zdecydował się jednak na zrobienie piwnicy pod środkową częścią budynku.

Fot. Archiwum Czytelnika
Fot. 1 – Ten dom był zaprojektowany jako niepodpiwniczony – inwestor zdecydował się jednak na zrobienie pod jego środkową częścią piwnicy, do której wchodzić się będzie z garażu, w którym podłoga jest o 55 cm niżej niż na parterze części mieszkalnej

Jego wykonawcy – powołując się na miejscową tradycję – wykonali fundamenty tego domu inaczej niż robi się to zazwyczaj. Wykonali oni najpierw ławy pod piwnicą, wypuszczając z nich na dwie strony po dwa „wąsy” o długości 80 cm (Rys. 3), na których miały się oprzeć końcówki ław części niepodpiwniczonych – garażowej i mieszkalnej.

Rys. 3 – W taki sposób wykonano ławy fundamentowe pod tym budynkiem – ławy części niepodpiwniczonych opierają się na podporach z bloczków betonowych, wymurowanych na wspornikach („wąsach”) wypuszczonych z ław pod piwnicą

Pod mieszkalną częścią domu wysięgniki („wąsy”) są przedłużeniem poprzecznych ław piwnicznych, natomiast pod garażem, który jest z każdej strony o 45 cm węższy od domu (Fot. 2), są one wspornikami zakotwionymi w podłużnej ławie piwnicy.

Po wykonaniu ścian piwnicy i przykryciu jej płytowym stropem żelbetowym o grubości 15 cm, wystające z jej ław na dwie strony „wąsy” nadmurowano trzema warstwami bloczków betonowych na zaprawie cementowej. Dopiero wtedy przystąpiono do wykonania ław fundamentowych pod niepodpiwniczonymi częściami domu. Ławy te dochodzą do ścian piwnicy (Fot. 3) i opierają się końcami na nadmurowanych „wąsach”, wypuszczonych z ław piwnicznych.

Fot. Archiwum Czytelnika
Fot. 2 – Część garażowa domu jest węższa od bryły głównej, dlatego jej ławy opierają się nie na przedłużeniu ław poprzecznych (jak z drugiej strony), lecz na wspornikach zakotwionych w jej ławie podłużnej
Fot. Archiwum Czytelnika
Fot. 3 – Na podłużnych ścianach piwnicy nie widać, żeby opierały się na nich ławy i ściany fundamentowe części niepodpiwniczonych – oznacza to, że nie ma ciągłości fundamentów pod trzema częściami budynku
Zobacz także
Zima w ogrodzie często kojarzy się z okresem spoczynku i zastoju. Jednak dla miłośników ogrodnictwa to...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Drzwi wejściowe muszą być trwałe oraz mieć dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. Powinny się też łatwo...
Zmiana wnętrza domu czy mieszkania często kojarzą się z wysokimi kosztami, dużą ilością pracy oraz wieloma...
Cementowa dachówka KAPSTADT, od momentu wprowadzenia na rynek, nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością oraz...