Panele dachowe na rąbek stojący – co wyróżnia to innowacyjne rozwiązanie i kiedy warto je zastosować?

3 października 2024

Materiał stosowany do wykończenia dachu jest niezwykle ważnym elementem w budynkach mieszkalnych oraz komercyjnych. Dzięki niemu obiekt nie tylko świetnie się prezentuje, ale też jest odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi. Rozwiązaniem, które ostatnimi czasy zyskuje na popularności wśród właścicieli domów i innych budynków, jest panel dachowy na „click”. Blacha na rąbek stojący, która była dla niego inspiracją, bazowała na ręcznym gięciu rąbka przez dekarza rzemieślnika.

Obecnie są to już w pełni gotowe do montażu elementy. Nowoczesny system dachowy, który chcemy przedstawić, wyróżnia się oryginalnym projektem oraz wyjątkowo łatwą instalacją. Odkryjmy wszystkie zalety, jakie gwarantuje panel dachowy na „click”.

System dachowy na „click” – co go wyróżnia?

Spośród wielu dostępnych na rynku opcji prezentowane panele zwracają uwagę potencjalnych inwestorów przede wszystkim swoją unikalną konstrukcją. Dawniej panel dachowy na rąbek powstawał w wyniku pracy rzemieślnika, który własnoręcznie zaginał blachę na brzegach. Dziś system na „click” zastąpił to tradycyjne rozwiązanie. Schemat nadal jest jednak ten sam. Panel na rąbek zahaczano o kolejny element konstrukcji i dokładnie tak samo wygląda montaż współczesnych propozycji.

Dzięki temu uzyskuje się szczelne i trwałe połączenie, które jest gwarantem żywotności dachu. Montaż paneli odbywa się z użyciem wkrętów, które umieszcza się przez listwę montażową do rusztu drewnianego. Dzięki temu łączniki zostaną ukryte, a sam dach będzie odporny na różne czynniki atmosferyczne, m.in. wiatr. Konstrukcja, która dawniej opierała się na tzw. rąbku stojącym, wygiętym brzegu blachy występującym zarówno na górnej, jak i dolnej krawędzi panelu, dziś zastąpiona jest jednak mocowaniem na „click”. Pozwala to na łatwe i szybkie łączenie kolejnych elementów. W efekcie uzyskujemy estetyczne i jednolite pokrycia dachowe doskonale sprawdzające się w różnych warunkach atmosferycznych.

Jakie są zalety paneli na „click”?

Inwestorzy przed wyborem jednego z dostępnych rozwiązań budowlanych zawsze rozważają korzyści i niedogodności, jakie wiążą się z zastosowaniem danego systemu. W przypadku paneli na „click” najbardziej przekonującymi zaletami jest z pewnością ich wytrzymałość i trwałość. Dzięki zastosowaniu specjalnego sposobu łączenia poszczególnych elementów są one odporne na działanie:

  • wody,
  • wiatru,
  • śniegu,
  • innych opadów atmosferycznych.

Doskonale sprawdzają się zatem jako pokrycia nawet w trudnych warunkach pogodowych. Nie bez znaczenia pozostaje grubość blachy oraz zapewniająca dodatkowe wzmocnienie powłoka ocynkowana.

Kolejnym atutem jest ich estetyka – ze względu na brak widocznych wkrętów powierzchnia dachu prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie. Ponadto panele dostępne są w modnych kolorach oraz dwóch opcjach powierzchni – z mikrofalą lub gładkiej. Umożliwia to dopasowanie ich do indywidualnych preferencji oraz stylu budynku.

Warto również podkreślić łatwość montażu tych rozwiązań – dzięki prostemu systemowi łączenia prace przebiegają szybko i sprawnie. Pozwala to skrócić czas realizacji inwestycji oraz obniżyć koszty związane z usługami dekarskimi.

Dla osób ceniących sobie rozwiązania proekologiczne systemy na „click” będzie najlepszym rozwiązaniem również z innego powodu. Tego typu pokrycie dachowej jest przyjazne środowisku także dlatego, że w procesie produkcyjnym zrezygnowano ze składników ropopochodnych. Zastąpiono je materiałami opracowanymi z zastosowaniem biotechnologii, w tym szwedzkim olejem rzepakowym.

Kiedy warto wybrać panel dachowy na „click”?

Wszędzie tam, gdzie szczególnie ważna jest wytrzymałość i trwałość, innowacyjne panele sprawdzą się doskonale. Można stosować je zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i obiektów przemysłowych czy użyteczności publicznej. Ze względu na swoje właściwości blacha doskonale radzi sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi, więc można zdecydować się na nią również tam, gdzie pogoda zazwyczaj nie sprzyja.

Należy wziąć też pod uwagę atrakcyjność estetyczną paneli łączonych na „click”, które mogą być niezwykle efektywne w przypadku obiektów o nowatorskim i minimalistycznym charakterze. Pokrycie tego typu będzie odpowiednim rozwiązaniem również dla inwestorów poszukujących ekonomicznego i szybkiego sposobu wykonanie wykończenia dachu. Dzięki prostemu systemowi montażu paneli prace dekarskie przebiegają sprawnie i bez zbędnych komplikacji.

Montaż paneli na „click” – co warto wiedzieć?

Mimo iż instalacja systemu jest prosta, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych wskazówek, które dodatkowo przyczynią się do szybszej i sprawniejszej realizacji.

Przygotowanie więźby dachowej

Przede wszystkim należy upewnić się, że konstrukcja nośna dachu jest odpowiednio wytrzymała i zgodna z obowiązującymi normami. Następnie konieczne jest zastosowanie membrany dachowej, która zapewni odpowiednią ochronę przed przenikaniem wilgoci do termoizolacji dachu. Po montażu membrany należy zamontować kontrłaty, a następnie łaty, które umożliwią swobodny przepływ powietrza pomiędzy warstwami dachu oraz stanowić będą podporę dla paneli na „click”.

Odpowiednia kolejność układania elementów

W systemie pokrycia dachowego „click” zachowanie właściwej kolejności układania elementów jest niezwykle istotne dla zapewnienia trwałości i szczelności dachu. Pierwszy rząd układa się zazwyczaj od dolnej krawędzi dachu, zaczynając od narożnika. Panele należy łączyć ze sobą, zachowując równą odległość między nimi oraz dbając o precyzyjne dopasowanie elementów mocujących.

Sposób przytwierdzania paneli do dachu

Poszczególne elementy bardzo łatwo złączyć ze sobą. Montaż w tym wypadku odbywa się intuicyjną metodą na „click”. Przytwierdzenie paneli do dachu odbywa się z użyciem wkrętów talerzykowych, które są ukryte i nie wpływają na estetykę realizacji.

Dachrynna z panelem na „click” – wybierz zintegrowany system Galeco!

Estetyka na najwyższym poziomie i spójność poszczególnych elementów to ważne zalety ciekawej propozycji od Galeco. DACHRYNNA w zintegrowanym systemie producenta łączy zalety paneli z funkcjonalnością tradycyjnej rynny. Jej instalacja jest prosta, a elementy montażowe czy mocowania gustownie ukryte.

Dzięki temu DACHRYNNA jest spójna z całą konstrukcją, a system odprowadzania wody szczelny i niezawodny. Propozycje od Galeco są zdecydowanie warte uwagi zarówno ze względu na swoją estetykę, jak i funkcjonalność. Zachęcamy do poznania tych innowacyjnych rozwiązań.

Materiał promocyjny GALECO

Zobacz także
Fot. Ytong Xella
Właściciele domów jednorodzinnych z wykonanymi z betonu komórkowego jednowarstwowymi ścianami Ytong...
Jeśli działka ma spadek, to schody na ścieżkach mogą ułatwić poruszanie się po ogrodzie. Mogą też być jego...
Ten dom miał od początku pecha. Najpierw miał być drewniany, ale zanim przystąpiono do prac wykończeniowych, jego...
Projektując przestrzeń wokół domu, staramy się stworzyć miejsca, które nie tylko będą funkcjonalne, ale także...