Jak oknem połaciowym doświetlić przedpokój na poddaszu?

19 sierpnia 2024

Potrzeba jak najlepszego wykorzystania przestrzeni pod dachem sprawia, że na mieszkalnym poddaszu przedpokój jest ulokowany zwykle w środkowej części domu. Z jednej strony przylega on do klatki schodowej, natomiast trzy jego ściany składają się głównie z drzwi prowadzących do różnych pomieszczeń.

Taki przedpokój można oświetlić światłem naturalnym jedynie od strony sufitu, na przykład montując w nim oraz w dachu któryś z systemowych świetlików. Można też zrobić to za pomocą okna dachowego, zamontowanego w połaci dachu powyżej linii sufitu (Rys. 1), czyli – w większości więźb dachowych, stosowanych w domach jednorodzinnych – ponad jętkami.

Rys. 1 – „Ciemny” przedpokój na poddaszu może mieć dostęp do światła dziennego przez okno umieszczone w połaci dachu powyżej jego sufitu

Ściany tunelu łączącego okno dachowe z sufitem przedpokoju wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych, mocowanych do rusztu z metalowych profili, w podobny sposób, jak w całej zabudowie poddasza.

Płaszczyzny wszystkich ścian tunelu należy tak ukształtować, by jak najwięcej światła dostawało się przez okno do przedpokoju (Fot. 1 i 2). Powinny być one ocieplone w takim samym stopniu, jak połacie całego dachu, przy czym jest ważne, by była zachowana ciągłość izolacji termicznej i w żadnym miejscu tunelu nie powstały mostki termiczne. Także, jeśli w ocieplonej części dachu jest ułożona paroizolacja, to musi być ona zastosowana również w obudowie tunelu.

Zobacz: Czy na poddaszu potrzebna jest paroizolacja?

Fot. 1 – Okno dachowe, które ma doświetlać przedpokój, przed wykonaniem sufitu i obudowy tunelu (poniżej i powyżej okna widoczne przewody wentylacji mechanicznej)
Fot. 2 – Świetlik doświetlający przedpokój w wersji wykończonej – płaszczyzny tunelu są tak ukształtowane, by jak najwięcej światła dotarło do wnętrza domu

Praktyczne wskazówki

Wentylacja świetlika. Ponieważ tunel świetlika tworzy rodzaj komina, do którego napływać będzie ciepłe, wilgotne powietrze z wnętrza domu, zamontowany w ramie okna nawiewnik powinien być otwarty na stałe, by wilgoć nie wykraplała się na szybie i spływając, nie tworzyła zacieków na obudowie z płyt gipsowo-kartonowych.

Mycie okna świetlika. Nie jest to czynność łatwa, ponieważ znajduje się ono wysoko i dostęp do niego jest utrudniony. Jeśli jednak pochylenie dachu jest rzędu 35-45º, deszcze zmywają szybę od zewnątrz i nie ma obawy, że po pewnym czasie ilość światła docierającego do wnętrza zostanie zmniejszona. Tym niemniej raz w roku, na przykład na wiosnę, warto z obu stron umyć okno z drabiny, ustawionej na podłodze przedpokoju.

Zobacz także
Zamknięte skrzydła okien oddzielają fizycznie wnętrze domu od otoczenia, jednocześnie przez szyby umożliwiając...
Wille Marzewickie to kameralne osiedle budynków nawiązujących stylistyką do klasycznych rezydencji. Te eleganckie...
Zewnętrzne ściany jednowarstwowe są z definicji jednolite pod względem materiałowym. Oznacza to, że same z...
Fot. KFD
Kominek z płaszczem wodnym, nazywany czasem po prostu wodnym, może być źródłem ciepła dla centralnego...