Jak oknem połaciowym doświetlić przedpokój na poddaszu?

14 listopada 2023

Potrzeba jak najlepszego wykorzystania przestrzeni pod dachem sprawia, że na mieszkalnym poddaszu przedpokój jest ulokowany zwykle w środkowej części domu. Z jednej strony przylega on do klatki schodowej, natomiast trzy jego ściany składają się głównie z drzwi prowadzących do różnych pomieszczeń.

Taki przedpokój można oświetlić światłem naturalnym jedynie od strony sufitu, na przykład montując w nim oraz w dachu któryś z systemowych świetlików. Można też zrobić to za pomocą okna dachowego, zamontowanego w połaci dachu powyżej linii sufitu (Rys. 1), czyli – w większości więźb dachowych, stosowanych w domach jednorodzinnych – ponad jętkami.

Rys. 1 – „Ciemny” przedpokój na poddaszu może mieć dostęp do światła dziennego przez okno umieszczone w połaci dachu powyżej jego sufitu

Ściany tunelu łączącego okno dachowe z sufitem przedpokoju wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych, mocowanych do rusztu z metalowych profili, w podobny sposób, jak w całej zabudowie poddasza.

Płaszczyzny wszystkich ścian tunelu należy tak ukształtować, by jak najwięcej światła dostawało się przez okno do przedpokoju (Fot. 1 i 2). Powinny być one ocieplone w takim samym stopniu, jak połacie całego dachu, przy czym jest ważne, by była zachowana ciągłość izolacji termicznej i w żadnym miejscu tunelu nie powstały mostki termiczne. Także, jeśli w ocieplonej części dachu jest ułożona paroizolacja, to musi być ona zastosowana również w obudowie tunelu.

Zobacz: Czy na poddaszu potrzebna jest paroizolacja?

Fot. 1 – Okno dachowe, które ma doświetlać przedpokój, przed wykonaniem sufitu i obudowy tunelu (poniżej i powyżej okna widoczne przewody wentylacji mechanicznej)

Fot. 2 – Świetlik doświetlający przedpokój w wersji wykończonej – płaszczyzny tunelu są tak ukształtowane, by jak najwięcej światła dotarło do wnętrza domu

Praktyczne wskazówki

Wentylacja świetlika. Ponieważ tunel świetlika tworzy rodzaj komina, do którego napływać będzie ciepłe, wilgotne powietrze z wnętrza domu, zamontowany w ramie okna nawiewnik powinien być otwarty na stałe, by wilgoć nie wykraplała się na szybie i spływając, nie tworzyła zacieków na obudowie z płyt gipsowo-kartonowych.

Mycie okna świetlika. Nie jest to czynność łatwa, ponieważ znajduje się ono wysoko i dostęp do niego jest utrudniony. Jeśli jednak pochylenie dachu jest rzędu 35-45º, deszcze zmywają szybę od zewnątrz i nie ma obawy, że po pewnym czasie ilość światła docierającego do wnętrza zostanie zmniejszona. Tym niemniej raz w roku, na przykład na wiosnę, warto z obu stron umyć okno z drabiny, ustawionej na podłodze przedpokoju.

Zobacz także
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Dawniej w ścianach domów mieszkalnych, zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych, były wyłącznie okna drewniane....
W elewacjach pewnego domu, który stoi na zalesionej działce z wysokimi drzewami, jest wiele rzeczy do...
Fot. Ytong Xella
Wydawać by się mogło, że podczas upalnego lata ściany zewnętrzne nie mają większego wpływu na temperaturę, jaka...
Wyspa kuchenna pojawia się w wielu domach jako praktyczny element wyposażenia kuchnio-salonu. Bywa funkcjonalna,...