Jak oknem połaciowym doświetlić przedpokój na poddaszu?
13 czerwca 2022

Chęć jak najlepszego wykorzystania przestrzeni poddasza sprawia, że przedpokój jest lokowany zwykle w środkowej części domu. Z jednej strony przylega on oczywiście do klatki schodowej, natomiast trzy jego ściany składają się głównie z drzwi prowadzących do różnych pomieszczeń.

Jeśli chcemy, by przedpokój był oświetlany także światłem naturalnym, pozostaje nam do dyspozycji jedynie sufit.

Doświetlenie przedpokoju można zrealizować na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie do tego celu okna połaciowego, umieszczonego powyżej sufitu (Rys. 1), czyli – w większości więźb dachowych, stosowanych w domach jednorodzinnych – ponad jętkami.

Rys. 1 – „Ciemny” przedpokój na poddaszu może mieć dostęp do dziennego światła przez okno dachowe umieszczone w dachu powyżej jego sufitu

Tunel łączący okno z sufitem wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych, mocowanych do metalowego rusztu, w taki sam sposób, jak całą zabudowę poddasza.

Wszystkie płaszczyzny tunelu powinny być tak ukształtowane, by jak najwięcej światła dostawało się przez okno do przedpokoju (Fot. 1 i 2). Muszą być one ocieplone w takim samym stopniu, jak połacie całego dachu, przy czym bardzo jest ważne, by była zachowana ciągłość ocieplenia i w żadnym miejscu tunelu nie powstały mostki termiczne. Jeśli w całym dachu jest stosowana paroizolacja, musi być ona też zastosowana w obudowie tunelu.

Fot. 1 – Okno dachowe, które ma doświetlać przedpokój, przed wykonaniem sufitu i obudowy tunelu; poniżej i powyżej okna widoczne przewody wentylacji mechanicznej
Fot. 2 – Świetlik przedpokoju w wersji wykończonej; płaszczyzny tunelu są tak ukształtowane, by jak najwięcej światła dotarło do wnętrza domu

Praktyczne wskazówki

Wentylacja świetlika. Ponieważ tunel tego świetlika tworzy rodzaj komina, do którego napływać będzie ciepłe, wilgotne powietrze z wnętrza domu, zamontowany w ramie okna nawiewnik powinien być otwarty na stałe, by wilgoć nie wykraplała się na szybie i spływając, nie tworzyła zacieków na obudowie z płyt gipsowo-kartonowych.

Mycie okna świetlika. Nie jest to czynność łatwa, ponieważ znajduje się ono wysoko i dostęp do niego jest utrudniony. Jeśli jednak pochylenie dachu jest rzędu 35-45º, deszcze zmywają szybę od zewnątrz i nie grozi nam, że po pewnym czasie ilość światła docierającego do wnętrza zostanie zmniejszona. Tym niemniej raz w roku, na przykład na wiosnę, warto umyć okno z drabiny ustawionej na podłodze przedpokoju. Oczywiście zachowując przy tym daleko posuniętą ostrożność.

Zobacz także
Monolityczne płyty żelbetowe – podobnie jak inne stropy w budynkach – projektuje konstruktor. To on ma za...
Regały na książki i dekoracje to nieodzowny element w wielu wnętrzach. W salonie pozwalają wyeksponować...
Fot. Vaillant
Trudna – z bardzo wielu powodów – sytuacja na rynku paliw kopalnych sprawia, że coraz więcej...
Kominek najczęściej ogrzewa jedynie pomieszczenie, w którym stoi. Zazwyczaj jest to pokój dzienny. Istnieje...