Jak odizolować słupy parteru od wilgoci gruntowej?

13 czerwca 2022

Izolacja przeciwwilgociowa, wykonana w poziomie parteru, ma dla domów niepodpiwniczonych niezwykle istotne znaczenie. Odcina ona bowiem cały budynek od wilgoci gruntowej. Dlatego jest niezmiernie ważne, by była nie tylko wystarczająco mocna i trwała, ale przede wszystkim ułożona szczelnie.

Izolacja ta składa się z warstwy przeciwwilgociowej, ułożonej na zewnętrznych i wewnętrznych ścianach fundamentowych (Fot. 1) oraz – w terminie późniejszym – na podkładzie betonowym podłogi na gruncie (Fot. 2). Wykonuje się ją obecnie najczęściej z pasów asfaltowej papy termozgrzewalnej, układanej – najlepiej – na podkładzie na przykład z emulsji asfaltowo-kauczukowej.

Fot. 1 – Poziomą izolację przeciwwilgociową – najlepiej z papy termozgrzewalnej – układa się z zakładem nie tylko pod zewnętrznymi ścianami parteru, ale też pod wewnętrznymi nośnymi i działowymi
Fot. 2 – Po wybudowaniu domu w stanie surowym, na podkładzie betonowym podłogi na gruncie układa się izolację przeciwwilgociową, którą łączy się szczelnie z izolacją ułożoną pod ścianami parteru

W niektórych domach, w których obciążenia z budynku są przenoszone na fundamenty nie tylko przez ściany, ale i żelbetowe słupy, problemem jest jednak zapewnienie ciągłości poziomej izolacji ścian fundamentowych. Jest tak z powodu prętów zbrojeniowych słupów, które są osadzone w ławach, a później – w ścianach fundamentowych. Pręty te uniemożliwiają bowiem ułożenie papy termozgrzewalnej na całej górnej powierzchni ścian fundamentowych.

Można (i warto) ułożyć ją wokół prętów, ale pozostaje jeszcze powierzchnia między nimi, której ze względów wykonawczych nie da się zaizolować papą. Nie powinno się jej jednak pozostawiać niezaizolowanej, gdyż w tych miejscach wilgoć z gruntu mogłaby być pociągana przez beton słupów. Dotyczy to nie tylko słupów, które znajdują się w grubości ściany (Fot. 3), ale także tych, które są swobodne i będą służyć do podparcia narożnika stropu nad podcieniem (Fot. 4).

Fot. 3 – Zdarza się także w domach jednorodzinnych, że w ich ścianach nośnych są żelbetowe słupy, które utrudniają ułożenie w sposób ciągły poziomej izolacji przeciwwilgociowej
Fot. 4 – Także pod żelbetowymi słupami, które znajdują się poza ogrzewaną bryłą domu i podpierają na przykład narożnik stropu piętra, powinno się ułożyć izolację przeciwwilgociową

Izolacja słupów

Beton w miejscach, w których nie da się ułożyć papy w sposób ciągły, powinien być zabezpieczony przed wilgocią gruntową w inny sposób. Najlepiej użyć przeznaczonych do tego celu preparatów chemicznych.

Po oczyszczeniu i odkurzeniu betonu w przestrzeni między prętami, nanosi się środek izolujący za pomocą pędzla (Fot. 5). Trzeba to zrobić starannie, by nie pozostawić niezaizolowanych miejsc (Fot. 6).

Fot. 5 – Powierzchnię pomiędzy prętami zbrojenia słupa powinno się zaizolować za pomocą masy uszczelniającej
Fot. 6 – Izolację z masy uszczelniającej trzeba ułożyć bardzo starannie, łącząc ją z brzegami papy asfaltowej

Do przeciwwilgociowej izolacji słupa można też użyć mas uszczelniających (nie: folii w płynie), które stosowane są w łazienkach do zabezpieczenia przed wilgocią ścian i podłóg w strefach prysznica czy wanny.

Zobacz także
Przystępując do budowy domu warto wszystko sobie najpierw dokładnie przemyśleć i zaplanować – najlepiej...
Materiał stosowany do wykończenia dachu jest niezwykle ważnym elementem w budynkach mieszkalnych oraz...
Fot. FAKRO
Trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom z poddaszem użytkowym bez okien dachowych. Ich zalety są niezastąpione....
Ziemia roślinna, nawet wilgotna, nie jest jakoś szczególnie agresywna w stosunku do betonowych fundamentów...