Jak obudować stelaż do zawieszenia sedesu?
13 czerwca 2022

Coraz częściej do nowych i remontowanych łazienek wybierane są wiszące modele sedesu i bidetu. Do ich zamontowania niezbędne są stelaże, które po wykonaniu podłączenia do wody i kanalizacji, obudowuje się płytami gipsowo-kartonowymi i wykańcza najczęściej płytkami ceramicznymi, takimi samymi jak całą łazienkę.

Stelaże do lekkiej zabudowy prawie całkowicie wyparły modele do zabudowy mokrej, które są wprawdzie tańsze, ale mogą być mocowane tylko do pełnej ściany i muszą być w środku obmurowane. Takich wymagań nie mają stelaże obudowywane jedynie płytami g-k, których sama konstrukcja wystarczy do przejęcia obciążenia sedesem lub bidetem.

Można je też instalować w lekkich ściankach działowych, niekoniecznie o pełnej wysokości. Dodatkową zaletą takich stelaży jest to, że przez ich wnętrze, w którym ukryta jest spłuczka sedesu, można prowadzić także przewody ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacyjne od umywalki, prysznica lub wanny.

Fot. ŁADNY GIPS, www.ladnygips.waw.pl
Fot. 1 – Za poszerzoną obudową stelaża ukrywa się nie tylko przewody kanalizacyjne i wodne sedesu, ale także te od innych przyborów sanitarnych, na przykład od umywalki lub prysznica

Montaż i obudowa stelaża

Montaż stelaża rozpoczyna się od przykręcenia go do podłogi i ściany, a następnie wykonania podłączenia zimnej wody do spłuczki i przewodu łączącego sedes z pionem kanalizacyjnym (Fot. 1). Przy podłączaniu przewodu kanalizacyjnego trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich spadków.

Zwykle odbudowa płytami g-k jest szersza niż sam stelaż, bo ukrywamy za nią różne przewody instalacyjne. Wykonując obudowę staramy się też nie zostawiać różnych zakamarków, w których co najwyżej gromadzić się będzie kurz.

Ruszt do mocowania płyt wykonujemy z metalowych profili, takich samych, jakie znajdują zastosowanie przy zabudowie poddasza. Przestrzeń za płytami dobrze jest wypełnić wełną mineralną (Fot. 2), dzięki czemu nie stanie się pudłem rezonansowym. Przyczyni się także do wyciszenia spłuczki sedesowej podczas napełniania jej wodą.

Po tych pracach można już przykręcić płyty gipsowo-kartonowe do konstrukcji stelaża i metalowych profili (Fot. 3).

Oczywiście używamy do tego tych, które mają zwiększoną odporność na działanie wody (zielonych).

Po wykonaniu obudowy wystarczy płyty zaimpregnować i można przystąpić do ułożenia płytek ceramicznych – na niej oraz na pozostałych ścianach łazienki.

Fot. ŁADNY GIPS, www.ladnygips.waw.pl
Fot. 2 – Wypełnienie wolnych przestrzeni w stelażu i za płytami jego obudowy wełną mineralną lepiej izoluje akustycznie niż często stosowany w takim celu styropian
Fot. ŁADNY GIPS, www.ladnygips.waw.pl
Fot. 3 – Do zakończenia prac przy wykonywaniu obudowy stelaża pozostało jeszcze przykręcenie płyty zamykającej ją od góry; przed ułożeniem płytek płyty powinno się zaimpregnować
Zobacz także
Urządzanie pokoju dziecięcego to misja specjalna o podwyższonym poziomie trudności. Trzeba tak zaplanować układ,...
Fot. FOCUS-KOPERFAM
Do spalania drewna kominki potrzebują dużych ilości powietrza. Najwięcej zużywają go oczywiście kominki tradycyjne z...
Monolityczne płyty żelbetowe – podobnie jak inne stropy w budynkach – projektuje konstruktor. To on ma za...
Regały na książki i dekoracje to nieodzowny element w wielu wnętrzach. W salonie pozwalają wyeksponować...