O czym warto wiedzieć przed zakupem pieca na olej opałowy?

7 grudnia 2023

Decyzja o instalacji ogrzewania olejowego to krok w stronę wygodniejszego życia. Aby zrealizować tę wizję, należy zadbać o kilka kwestii – w tym o wybór pieca na olej opałowy. O czym warto wiedzieć przed jego zakupem?

Wybór kotła olejowego – o tym pamiętaj

Ogrzewanie olejem opałowym jest w pełni zautomatyzowane. Wygoda tego rozwiązania z nawiązką rekompensuje koszty eksploatacji. Dlatego też popularność kotłów olejowych jako rozwiązania grzewczego przestaje być zaskoczeniem. Ogrzewanie olejowe ma także inne zalety, o których nie każdy wie. Poniżej opisujemy niektóre z nich.

Kocioł olejowy może pełnić różne funkcje

Kocioł olejowy może być wykorzystywany zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i do podgrzewania wody użytkowej. Służą do tego dwufunkcyjne kotły olejowe. Aby zaspokoić tylko jedną ze wspomnianych potrzeb, należy zdecydować się na jednofunkcyjny piec olejowy. Wszechstronność ogrzewania olejowego sprawia, że można je z powodzeniem łączyć z innym źródłem ciepła – na przykład w sytuacji, gdy woda użytkowa jest podgrzewana w bojlerze hybrydowym, nie ma konieczności rezygnacji z tego rozwiązania.

Kocioł olejowy może wykorzystywać ciepło spalin

Nowoczesne kondensacyjne kotły olejowe potrafią odzyskiwać ciepło ze spalin. Ich sprawność jest na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu materiał grzewczy jest wykorzystywany bardziej efektywnie, niż w przypadku kotłów tradycyjnych. Zakup i instalacja kotła kondensacyjnego oznacza wyższe koszty inwestycyjne, jednak uzyskane oszczędności w dłuższej perspektywie mogą to zrekompensować.

Jaką moc powinien mieć piec na olej opałowy?

Moc pieca na olej opałowy powinna być dopasowana do powierzchni obiektu, zastosowanej termoizolacji i funkcji pieca. Przyjmuje się, że do ogrzania ocieplonego obiektu o powierzchni 150 m2 sprawdzi się piec o mocy do 15 kW. W sytuacji, gdy przy identycznym metrażu piec będzie wykorzystywany również do ogrzewania wody użytkowej, należy zdecydować się na piec o mocy ok. 20 kW. Więcej informacji na temat zużycia oleju opałowego przeczytać można na stronie ekoterm.pl.

Jakość oleju opałowego ma znaczenie

Piec to inwestycja na lata, dlatego warto postawić na rozwiązanie bezkompromisowe, idealnie dopasowane do potrzeb. Nie mniej ważny jest surowiec grzewczy wykorzystywany do uzyskiwania ciepła – w tym przypadku olej opałowy, który z kilku powodów należy kupować wyłącznie u sprawdzonych dystrybutorów.

Mimo że piece olejowe są wyposażone w filtry, to trzeba jednak liczyć się z tym, że korzystanie z oleju niskiej jakości wpłynie na częstotliwość konserwacji kotła, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W dłuższej perspektywie używanie takiego oleju może skrócić żywotność pieca.

Ponadto oleje wysokiej jakości muszą spełniać restrykcyjne normy związane z maksymalną zawartością siarki. W przypadku olejów opałowych lekkich, stężenie siarki nie może przekraczać 0,1%. Jest to ważne między innymi ze względu na ekologię – spalanie paliw o wysokiej zawartości tego pierwiastka ma negatywny wpływ na środowisko.

Materiałem grzewczym, na który warto się zdecydować, jest olej opałowy Ekoterm. Wysoka wartość opałowa i znikoma ilość siarki to tylko niektóre z jego zalet, za które cenią go klienci. Korzystanie z oleju opałowego dobrej jakości, zakupionego u jednego z autoryzowanych dystrybutorów, ma pozytywny wpływ na pracę kotła olejowego.

Materiał promocyjny Ekoterm

Zobacz także
Kiedy remontujemy łazienkę stajemy przed decyzją, czy zdecydować się na wannę do relaksującej kąpieli, czy może...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Wymagania w zakresie izolacyjności termicznej – zapisane w Rozporządzeniu o warunkach technicznych,...
Powodzie w Polsce może nie są częstym zjawiskiem, ale jednak od czasu do czasu się zdarzają. Na terenach...
Agregaty prądotwórcze stały się niezwykle popularnymi urządzeniami. Sprzyja temu zarówno zwiększona dostępność w...