Dobór kotła gazowego do współczesnego budynku nie jest wcale sprawą łatwą. Z jednej strony nowe domy są coraz lepiej izolowane termicznie, więc do ogrzania potrzebują mniej energii, z drugiej – zużywamy w nich zdecydowanie więcej ciepłej wody niż kiedyś.
Obecnie do ogrzania domu o powierzchni 150 m², który jest zaizolowany termicznie w stopniu co najmniej takim, jaki jest wymagany przez warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, potrzebny jest kocioł o mocy jedynie 5-8 kW, podczas gdy dawniej musiał mieć on 15-20 kW.
Równocześnie w nowych domach są dwie lub trzy łazienki, podczas gdy w domach budowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu była najczęściej tylko jedna. Do tego ich standard jest znacznie bogatszy niż kiedyś. Nie są to już nieduże wanny prostokątne, lecz bardzo często narożne o dużej pojemności (czasem także z hydromasażem) albo kabiny prysznicowe, wyposażone w panel z kilkoma dyszami.
Do zapewnienia komfortu cieplnego w nowym domu wystarczyłby więc nam niewielki kocioł grzewczy. Jednak do przygotowania w nim ciepłej wody w komfortowych ilościach potrzebowalibyśmy innego kotła, o mocy kilka razy większej niż ten do ogrzewania domu. Tylko po co nam dwa urządzenia grzewcze?
Oczywiście można by zastosować jeden kocioł grzewczy o małej mocy, który będzie współpracował z zasobnikiem ciepłej wody o dużej pojemności. Jednak kocioł o małej mocy będzie podgrzewał wodę bardzo długo, nie zasilając w tym czasie w ciepło instalacji centralnego ogrzewania. W czasie dużych mrozów może to powodować znaczny spadek temperatury w domu, pozbawiając domowników komfortu cieplnego.
Nowoczesne kotły kondensacyjne
Rozwiązaniem tego problemu grzewczego są nowoczesne kotły kondensacyjne z szerokim zakresem modulacji mocy.
Urządzeniem, które moglibyśmy zastosować w przykładowym domu o powierzchni 150 m², mógłby być na przykład jedno- lub dwufunkcyjny, wiszący kocioł ecoTEC exclusive marki Vaillant (Fot. 1). Ma on zmienną moc w zakresie od 2 do 21 kW – może więc swobodnie ogrzewać budynek o bardzo małym zapotrzebowaniu na ciepło.

Jednocześnie jego wysoka moc maksymalna pozwala na szybkie podgrzewanie wody do mycia. Przy znacznym zużyciu ciepłej wody, na przykład podczas porannego lub wieczornego „szczytu”, system sterowania kotłem może podnieść jego moc na potrzeby zasilania w ciepło zasobnika wody nawet do 30 kW.
W porównaniu do instalacji grzewczej wyposażonej w kocioł o mocy 10 kW, czas podgrzewania wody w zasobniku o pojemności 150 l do 50 stopni Celsjusza skróci się z prawie godziny do około 20 minut. Dzięki temu nawet w okresach, w których zużywamy dużo ciepłej wody i kocioł kilka razy podgrzewa zasobnik, nie spowoduje to znacznego spadku temperatury w domu.
Stosując kocioł kondensacyjny ecoTEC exclusive możemy zatem ogrzewać domy, które mają niewielkie zapotrzebowanie na ciepło (na przykład nawet 2 kW), zachowując przy tym wysoki komfort przygotowania ciepłej wody.
Nowoczesny kocioł w starym budownictwie
W starym budynku, który nie został jeszcze poddany termomodernizacji, sytuacja jest zupełnie inna. Ilość energii potrzebna do ogrzania takiego domu jest z reguły znaczna. W domu o powierzchni 150 m² potrzebne będzie do tego urządzenie nawet o mocy 15-20 kW.
Teoretycznie wystarczyłoby więc zastosować kocioł o mocy 20-25 kW, który wcale nie musi mieć szerokiego zakresu modulacji mocy, ponieważ potrzeby energetyczne budynku są zbliżone do tych, które niezbędne są do ogrzania wody do mycia.
Co będzie jednak wtedy, jeśli w przyszłości budynek ten zostanie ocieplony i zamiast mocy 20 kW będzie potrzebował jedynie 8-10 kW? Biorąc to pod uwagę, lepiej na etapie modernizacji instalacji grzewczej zastosować nowoczesny kocioł kondensacyjny z szerokim zakresem modulacji.
Na razie będzie on przeważnie pracował z wysoką mocą, zapewniając mieszkańcom odpowiedni komfort cieplny. W przyszłości, po ociepleniu budynku, dla kotła niewiele się zmieni. Nadal będzie mógł pracować w długich cyklach, tyle że z niższą mocą. Przy czym redukowanie mocy niezbędnej do ogrzania budynku nie wpłynie negatywnie na jego sprawność czy żywotność.
Niezawodność instalacji grzewczej
Nie ma bardziej nieprzyjemnej niespodzianki niż awaria ogrzewania zimą, szczególnie podczas silnych mrozów. By uchronić mieszkańców przed takimi sytuacjami, nowoczesne kotły kondensacyjne są wyposażone w różnego rodzaju zabezpieczenia.
Również system sterowania kotłem ecoTEC exclusive – w razie wystąpienia usterki – analizuje możliwość dalszej pracy i w wielu sytuacjach kontynuuje ją ze zredukowaną mocą, sygnalizując jednocześnie potrzebę kontaktu z serwisem.
Dzięki temu drobna zmiana parametrów pracy systemu nie powoduje od razu wyłączenia ogrzewania. W domu nadal jest ciepło i nie musimy nerwowo wyczekiwać wizyty serwisu czy szukać zastępczych sposobów ogrzania pomieszczeń.
Szeroki zakres modulacji mocy i niezawodność pracy sprawiają, że kocioł ecoTEC exclusive (Fot. 2) jest odpowiednim źródłem ciepła zarówno w nowym, energooszczędnym budynku, jak i w istniejącym domu, który dopiero później będzie modernizowany pod względem termicznym.
W pakiecie z kotłem ecoTEC exclusive znajduje się regulator systemowy multiMATIC VRC 700 oraz moduł komunikacji internetowej VR 920, umożliwiający – za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne – zdalne sterowanie jego pracą oraz prowadzenie diagnostyki i szybką pomoc ze strony specjalisty od instalacji grzewczych (Fot. 3).


Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant