ZADBAJ O CZYSTE POWIETRZE

Poziom zanieczyszczenia powietrza stale rośnie – jak wskazuje Polski Alarm Smogowy już w 2017 roku aż w 24 miastach w Polsce średnie stężenie pyłu PM10 było wyższe niż ustalona norma. Długotrwałe narażenie na wdychanie pyłów PM10 oraz PM2,5 może skutkować problemami zdrowotnymi takimi jak bóle i zawroty głowy, alergie czy choroby układu oddechowego. Na szczęście ze smogiem można walczyć! Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska większość szkodliwych zanieczyszczeń pochodzi z nieekologicznych systemów grzewczych w domach jednorodzinnych. Eksperci Vaillant przypominają, jak zadbać o środowisko, a przy okazji o swoje portfele.

Wykonanie termomodernizacji budynku, w tym wymiana starego kotła grzewczego, to pierwszy i bardzo ważny krok w kierunku dbania o jakość powietrza. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to bardzo czasochłonne i kosztowne, w efekcie przynosi wiele korzyści, nie tylko dla środowiska, ale również dla domowników.

Dzięki temu zyskasz:

• lepszą jakość powietrza w swojej okolicy,
• większy komfort cieplny w domu,
• mniejsze ryzyko zachorowań,
• niższe rachunki za ogrzewanie,
• wyższą wartość nieruchomości (budynek po termomodernizacji).

Szczególnie teraz warto zdecydować się na termomodernizację, kiedy dla właścicieli budynków jednorodzinnych przygotowano wiele programów dofinansowań. Najpopularniejszy z nich to rządowy program Czyste Powietrze, ale dostępna jest także ulga termomodernizacyjna oraz inne lokalne programy antysmogowe.

3 sposoby na uzyskanie dofinansowania do termomodernizacji domu

Jeśli decydujesz się na wymianę starego urządzenia grzewczego lub ocieplenie ścian budynku, pierwszym wyborem jest program Czyste Powietrze – rządowa inicjatywa, która wystartowała pod koniec zeszłego roku i według założeń ma trwać do końca 2029. Dofinansowanie jest skierowane do wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych i osób, które otrzymały pozwolenie na budowę domu. Maksymalna kwota inwestycji, od której będzie naliczane dofinansowanie, wynosi 53 tys. złotych. Eksperci firmy Vaillant przygotowali obszerny e-book o programie Czyste Powietrze, w którym krok po kroku wyjaśniają, jak wypełnić wniosek i skorzystać z tego programu.

Innym sposobem na dofinasowanie jest wprowadzona na początku 2019 roku ulga termomodernizacyjna, z której można skorzystać w trakcie rozliczania PIT-u. Dzięki niej odliczysz od podatku wszystkie koszty remontu domu poniesione w trakcie termomodernizacji (koszty nowych urządzeń, materiałów, wynajęcia instalatorów i wykonawców). Maksymalnie można odliczyć koszty do kwoty 53 tys. złotych. Warto zaznaczyć, że ulga przysługuje każdemu właścicielowi budynku, niezależnie od zarobków. Aby sprawdzić, jakie korzyści może przynieść remont i poprawa efektywności energetycznej budynku, porównaj w kalkulatorze Vaillant koszty ogrzewania w zależności od metody grzewczej.

Ostatnią opcją są lokalne programy antysmogowe, które są skierowane do mieszkańców konkretnych województw, gmin lub miast. Dzięki ograniczeniom terytorialnym istnieje większa szansa na szybsze uzyskanie dofinansowania i przeprowadzenie termomodernizacji budynku. Każdy program antysmogowy ma inne wymagania dotyczące przyznawania dofinansowań, a także inne wysokości kwoty dotacji (często wahają się one w przedziale od 6 do 12 tys. złotych). Sprawdź, jaki program działa w Twoim regionie. Najpopularniejsze to m.in. program KAWKA BIS w Poznaniu, KAWKA+ #Oddechwnormie we Wrocławiu, Program Ograniczenie Niskiej Emisji w Krakowie, a w Warszawie program Plan na walkę ze smogiem.

Jakie urządzenia grzewcze są objęte dofinansowaniami?

W ramach powyższych sposobów na obniżenie kosztów termomodernizacji można uzyskać dotację na zakup nowoczesnych urządzeń grzewczych. Najpopularniejsze ekologiczne urządzenia to kotły gazowe kondensacyjne oraz pompy ciepła. Jeśli dołączysz do nich panele fotowoltaiczne i zainwestujesz w system rekuperacji, dodatkowo obniżysz rachunki za ogrzewanie i jeszcze skuteczniej zmniejszysz emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Więcej informacji o ekologicznych urządzeniach grzewczych oraz o sposobach na oczyszczenie atmosfery znajdziesz na stronie Vaillant poświęconej czystemu powietrzu: www.vaillant.pl/czystepowietrze.

Materiał prasowy Vaillant

Zobacz także
Fot. Velux

System elementów okiennych i drzwiowych, tworzący wyjście na balkon, to innowacyjne rozwiązanie firmy VELUX. Dzięki oknom balkonowym GEL użytkownicy poddasza zyskują dodatkową przestrzeń i mogą cieszyć się większą ilością światła dziennego, świeżym powietrzem, panoramicznym widokiem oraz korzystać z uroków prywatnego tarasu. Balkon kojarzy się z przestrzenią dostępną tylko dla użytkowników parteru lub wyższych kondygnacji bez poddasza, ale dzięki rozwiązaniu firmy VELUX swoje marzenia o tarasie mogą […]

.

Niby wszystko zostało zrobione jak należy. Wylewki betonowe wykonano zgodnie ze sztuką budowlaną, klej do układania płytek był z dobrej firmy, a wykonawcy – doświadczeni i solidni. A jednak już po roku spoiny na styku cokołów z płytkami ceramicznymi, ułożonymi w salonie na ogrzewanej podłodze, zaczęły się kruszyć. Takie uszkodzenia, w sumie niewielkie i niewpływające w znaczący sposób na estetykę wnętrza, są czymś naturalnym i wynikają z odkształceń wylewki betonowej, w której dolnej części […]

.

Wentylacja naturalna, nazywana też grawitacyjną, w miarę sprawnie działa jedynie w chłodniejszych porach roku. Do wywołania ciągu w kanałach wywiewnych konieczne jest bowiem, by na zewnątrz domu temperatura powietrza była wyraźnie niższa niż w domu. Gdy tej różnicy nie ma albo jest ona niewielka, wentylacja naturalna po prostu nie działa. Na szczęście dzieje się tak, gdy na dworze jest ciepło, więc można wietrzyć pomieszczenia przez otwarte okna. Da się jednak niewielkim kosztem sprawić, […]

.
Fot. Vaillant

Większość powietrznych pomp ciepła składa się z jednostki zewnętrznej, montowanej przy domu lub w ogrodzie oraz wewnętrznej – umieszczanej w budynku. Od pewnego czasu są też dostępne pompy powietrze-woda, które w całości instaluje się w jednym z pomieszczeń domu. By było to możliwe, muszą być one bardzo ciche, by swoją pracą nie zakłócały spokoju mieszkańców. Taką właśnie powietrzną pompą ciepła, przeznaczoną do montażu wewnątrz budynku, jest versoTHERM plus […]

.