MONTAŻ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ VAILLANT Z PROGRAMEM MÓJ PRĄD

Niezależność i poprawa efektywności energetycznej, wyższa wartość inwestycji oraz brak opłat za prąd – to zyskasz dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych w swoim domu. Jeśli dodatkowo skorzystasz z programu Mój Prąd, dostaniesz zwrot 50% kosztów związanych z zakupem i montażem fotowoltaiki. Eksperci marki Vaillant radzą, na co zwrócić uwagę, wybierając instalację, oraz jak skorzystać z programu.

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają korzystać z odnawialnych źródeł energii. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną, którą możesz wykorzystać do działania urządzeń w domu. Jeśli zamontujesz panele, które w pełni zaspokoją potrzeby energetyczne Twojego gospodarstwa domowego, to miesięcznie oszczędzisz aż 110 zł (przy założeniu, że Twoje zużycie prądu wynosi 200 kWh miesięcznie).

Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych to – poza znaczącymi oszczędnościami dla domu – wkład w troskę o środowisko. Dzięki takim zmianom zmniejszysz emisję spalin, a w efekcie poprawisz jakość powietrza. Już przez pierwsze dwa i pół miesiąca trwania programu Mój Prąd jego beneficjenci uzyskali ponad 24,5 tys. MWh/rok zielonej energii, a przy tym zredukowali emisję CO₂ o ponad 19 mln kg/rok.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

System fotowoltaiczny składa się z modułu PV, falownika oraz systemu montażu. Ma on długą żywotność – od 25 do 30 lat. Dlatego wybierając fotowoltaikę, rozważ szereg czynników, które wpłyną na jak największą sprawność urządzenia przez cały okres jego działania. W pierwszej kolejności warto wybrać sprawdzonego producenta oraz odpowiednio długi okres gwarancji na instalację. Przykładowo – panele fotowoltaiczne marki Vaillant mają 10-letni okres gwarancji.

Poza tym zwróć uwagę na zużycie prądu w Twoim domu oraz niezbędną do jego pozyskania liczbę modułów i powierzchnię dachu, która zostanie przez nie obciążona. Na przykład typowy dom jednorodzinny zużywa średnio 3-6 tys. kWh rocznie, a jeden moduł fotowoltaiczny o mocy 5 kWp, który może wytwarzać przy optymalnych warunkach około 5 tys. kWh rocznie, waży nawet 20 kg. W trakcie analizowania mocy modułów warto też zwrócić uwagę na ich sprawność (średnio wynosi ona 13-18%), która wskazuje na to, ile odbieranej energii słonecznej ogniwa przetwarzają na energię elektryczną.

Ważny jest też dostęp modułów fotowoltaicznych do światła oraz sposób ich zamontowania na dachu. Najlepiej zainstalować panele na połaci skierowanej na południe pod kątem 20-45°. Koniecznie też zwróć uwagę na to, żeby paneli nie zasłaniały drzewa lub inne budynki.

Jak skorzystać z programu Mój Prąd?

Udział w programie pozwala uzyskać zwrot z inwestycji w panele fotowoltaiczne nawet do 50% poniesionych kosztów. Budżet programu wynosi 1 mld złotych, co zakłada, że może z niego skorzystać nawet 200 tys. gospodarstw domowych.

Program jest skierowany do osób fizycznych (prosumentów), które wytwarzają prąd na własne potrzeby oraz mają podpisaną umowę z elektrownią – uregulowane kwestie związane z odprowadzaniem nadwyżek energii do sieci elektrycznej. Aby skorzystać z programu Mój Prąd, konieczne jest spełnienie kilku warunków:

  • dokonanie zakupu i montażu instalacji PV (korzystanie z paneli fotowoltaicznych nie wcześniej niż od 23 lipca 2019 roku),
  • podpisanie umowy dwustronnej z dystrybutorem energii,
  • zainstalowanie licznika dwukierunkowego prądu.

Dofinansowanie dotyczy paneli fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW, a całkowity zwrot kosztów zakupu nie może przekraczać 5 tys. złotych.

Jeśli spełniasz powyższe warunki, możesz złożyć wniosek o udział w programie – wystarczy, że pobierzesz go ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wypełniony dokument wraz z fakturą za zakup i montaż fotowoltaiki, dowód zapłaty oraz dokument potwierdzający instalację licznika z danymi identyfikacyjnymi umowy kompleksowej złóż w siedzibie NFOŚiGW lub wyślij pocztą.

Więcej informacji o panelach fotowoltaicznych i dofinansowaniu ich zakupu znajdziesz na stronie Vaillant.

 

Materiał prasowy Vaillant

Zobacz także

W domach ze ścianami jednowarstwowymi, wymurowanymi z bloczków betonu komórkowego Ytong Energo+, wewnętrzne ściany nośne wykonuje się z bloczków cięższych odmian, na przykład Ytong Acura lub Ytong Solid. Dla sztywności konstrukcji domu i jego odporności na nierównomierne osiadanie gruntu bardzo duże znaczenie ma dobre połączenie ze sobą zewnętrznych ścian nośnych z wewnętrznymi. Jednowarstwowe ściany zewnętrzne, wykonane z bloczków betonu komórkowego Ytong Energo+, pełnią jednocześnie funkcję […]

.

Gdy buduje się dom, wszystkie jego elementy powinny być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. To podstawowy warunek, żeby budynek nie tylko był bezpieczny, ale też by już po kilku miesiącach nie wymagał remontu. Jeśliby jednak trzeba byłoby wybrać jeden element domu, który naprawdę należy zrobić dobrze, to jest nim z pewnością pozioma izolacja przeciwwilgociowa, układana w budynkach niepodpiwniczonych na wierzchu ścian fundamentowych (Fot. 1). Jej niestaranne wykonanie lub brak może skończyć […]

.

Większość domów jednorodzinnych o prostopadłościennej bryle przykryta jest stromym, dwuspadowym dachem. Jego połacie mają zwykle znaczne pochylenie, dzięki czemu nawet podczas dużej ulewy taki dach pozostaje szczelny. Jest tak oczywiście jedynie wtedy, gdy dekarze nie popełnią jakichś błędów podczas układania jego pokrycia. Zrobienie szczelnego dachu stromego nie jest specjalnie skomplikowane, jeśli osłania on wszystkie ściany domu (Fot. 1). Dużo trudniejsze jest […]

.

O rodzaju drewna, z jakiego ma być wykonana konstrukcja dachu, decyduje projektant i zapisuje to w projekcie domu. W praktyce jednak bardzo często to inwestor, czasem po konsultacji z wykonawcą, wybiera i kupuje drewno na więźbę. W Polsce wciąż jeszcze większość konstrukcji dachów domów jednorodzinnych wykonuje się tradycyjnie, czyli z pojedynczych elementów, które łączy się na budowie. Najczęściej używanym materiałem na taką więźbę jest przetarte, czterostronnie obrzynane drewno sosnowe, kupione […]

.