INTELIGENTNE OGRZEWANIE DOMU – JAK TO DZIAŁA?

Inteligentne domy to już nie wizja przyszłości, ale realne rozwiązania, które każdy może wprowadzić do swojego domu – zarówno na etapie budowy, jak i w zamieszkałym budynku. Systemy smart pozwalają na zdalne sterowanie różnymi urządzeniami podłączonymi do sieci Wi-Fi. Za pomocą specjalnej aplikacji można zarządzać także ogrzewaniem w domu.

Aby wyjaśnić działanie inteligentnego domu, warto poznać pojęcie Internet of Things, czyli internetu rzeczy. Jest to system, który łączy urządzenia w rozbudowaną sieć internetową, dzięki czemu można pozyskiwać zaawansowane informacje z różnych sprzętów. W efekcie zebrane dane pozwalają dopasować działanie urządzeń do potrzeb i stylu życia domowników. Co więcej, urządzeniami w inteligentnym domu można sterować i zarządzać z poziomu aplikacji mobilnej.

Inteligentne ogrzewanie – odpowiedź na potrzeby domowników

Nowoczesne systemy grzewcze i ich odpowiednia automatyzacja pozwalają zwiększyć komfort cieplny mieszkańców oraz zmniejszyć wydatki przeznaczane na ogrzewanie. W praktyce jest to możliwe dzięki kontrolowaniu temperatury w domu, analizowaniu temperatury na zewnątrz i dostosowywaniu poziomu ogrzewania do indywidualnych potrzeb domowników.

Osobisty asystent ogrzewania – wygodne sterowanie całą instalacją grzewczą

Za pomocą aplikacji i sieci internetowej można z dowolnego miejsca regulować ogrzewanie i przygotowywanie ciepłej wody w domu. Przykładem takiego rozwiązania jest inteligentny regulator pogodowy MiGo, który pozwala na sterowanie nowymi i dotychczas stosowanymi kotłami kondensacyjnymi marki Saunier Duval wyposażonymi w interfejs eBUS. Co ważne, MiGo to nie sama aplikacja, ale cały system pozwalający na zarządzanie temperaturą za pomocą termostatu i specjalnego oprogramowania użytkowego.

System jest też szybki i łatwy w montażu. Wystarczy, że autoryzowany instalator podłączy regulator do wewnętrznej sieci WiFi oraz połączy się z aplikacją i sterownikiem. MiGo zaprojektowano do sterowania jednym obiegiem grzewczym i zarządzania c.w.u.

Jak działa system MiGo?

W praktyce za pomocą systemu MiGo można kontrolować i analizować temperaturę w konkretnym pomieszczeniu w domu oraz temperaturę ciepłej wody (za pomocą termostatu lub z poziomu aplikacji). Aplikacja, w przeciwieństwie do samego termostatu, oferuje więcej funkcji niż tylko sterowanie, włączanie i wyłączenie temperatury. Z poziomu telefonu mamy dostęp m.in. do wspomagania przygotowania c.w.u. oraz zaplanowania dostępności ciepłej wody w dokładnie określonym czasie, trybu urlopowego (obniżenia temperatury w trakcie dłuższej nieobecności w domu) czy powiadomień o niecodziennych zdarzeniach oraz ewentualnych usterkach.

W inteligentnych domach, w których zastosowano takie regulatory pogodowe, można też monitorować temperaturę na zewnątrz. Dane o warunkach atmosferycznych są pobierane z Internetu w czasie rzeczywistym. Pozwala to zapobiec wyziębieniu lub przegrzaniu mieszkania, a w efekcie – na oszczędność energii.

MiGo zapewnia również maksymalny komfort i wydajność – wszystkie elementy instalacji grzewczej Saunier Duval, w tym aplikacja, termostat, bramka sieciowa oraz kocioł, są tak zoptymalizowane, aby osiągać najwyższe parametry pracy.

Obecnie trwa program Czyste Powietrze oferujący dofinansowania dla osób chcących wymienić stare urządzenia grzewcze na nowe. W ramach programu warto zmodernizować dotychczasową instalację grzewczą i wymienić stary kocioł na nowy kocioł kondensacyjny z systemem sterowania temperaturą w domu z poziomu aplikacji. To już kolejny krok w stworzeniu inteligentnego domu dopasowanego do potrzeb każdego domownika.

Więcej informacji o inteligentnych rozwiązaniach, regulatorze pogodowym i wymianie kotła znajdziesz na stronie www.saunierduval.pl.

Materiał prasowy Saunier Duval

Zobacz także

Współczesne okna ścienne, podobnie jak dachowe, mają bardzo dobrą izolacyjność i chronią wnętrza domu nie tylko przed zimnem i zacinającym deszczem, ale także przed silnymi podmuchami wiatru. Dotyczy to jednak tylko tych okien, które zostały poprawnie zamontowane i w żadnym miejscu styku ich ościeżnicy z otworem w ścianie nie ma nawet niewielkiej nieszczelności. Gdy okna ścienne mają standardowe wielkości, to zwykle nie ma problemów z ich szczelnością – zwłaszcza jeśli montażem zajmowała się […]

.

Gdy ganek wejściowy jest wysunięty z bryły budynku, to zazwyczaj wykonuje się nad nim daszek nawiązujący wyglądem do dachu przykrywającego cały dom. Dotyczy to nie tylko kąta nachylenia połaci oraz rodzaju pokrycia, ale także wielkości wysunięcia jego okapów. Czasem jednak takie dachowe powtórzenia – z pewnością słuszne z architektonicznego punktu widzenia – mogą okazać się kłopotliwe w realizacji. Tak właśnie było z daszkiem, wykonanym nad niezbyt dużym, wejściowym gankiem (Fot. 1). Przykrywał […]

.
Fot. Ytong Xella

Domy ze ścianami jednowarstwowymi, wykonanymi z bloczków betonu komórkowego Ytong Energo i Ytong Energo+, nie tylko buduje się krócej niż budynki, w których ściany zewnętrzne są dwuwarstwowe. Szybciej też pozbywają się one wilgoci technologicznej – zarówno tej znajdującej się w ścianach, jak i w żelbetowych stropach i schodach, a także w tynkach i wylewkach podłogowych. Szybsze wysychanie świeżo wybudowanych domów ze ścianami jednowarstwowymi ma bezpośredni związek z tym, że na żadnym etapie budowy nie są […]

.

Wydawałoby się, że odpowiedź na postawione pytanie jest oczywista: skoro dom jest tylko parterowy, to po co robić w nim ciężki strop żelbetowy, skoro można przykryć go drewnianym dachem z poziomymi belkami, do których da się zamocować sufit. Tymczasem w wielu murowanych domach parterowych są stropy żelbetowe. Zwykle jest to decyzja projektanta, ale czasem zamiana stropu drewnianego na żelbetowy bywa inicjatywą inwestorów (Fot. 1). Fot. 1 – W projekcie ten dom […]

.