INTELIGENTNE OGRZEWANIE DOMU – JAK TO DZIAŁA?

Inteligentne domy to już nie wizja przyszłości, ale realne rozwiązania, które każdy może wprowadzić do swojego domu – zarówno na etapie budowy, jak i w zamieszkałym budynku. Systemy smart pozwalają na zdalne sterowanie różnymi urządzeniami podłączonymi do sieci Wi-Fi. Za pomocą specjalnej aplikacji można zarządzać także ogrzewaniem w domu.

Aby wyjaśnić działanie inteligentnego domu, warto poznać pojęcie Internet of Things, czyli internetu rzeczy. Jest to system, który łączy urządzenia w rozbudowaną sieć internetową, dzięki czemu można pozyskiwać zaawansowane informacje z różnych sprzętów. W efekcie zebrane dane pozwalają dopasować działanie urządzeń do potrzeb i stylu życia domowników. Co więcej, urządzeniami w inteligentnym domu można sterować i zarządzać z poziomu aplikacji mobilnej.

Inteligentne ogrzewanie – odpowiedź na potrzeby domowników

Nowoczesne systemy grzewcze i ich odpowiednia automatyzacja pozwalają zwiększyć komfort cieplny mieszkańców oraz zmniejszyć wydatki przeznaczane na ogrzewanie. W praktyce jest to możliwe dzięki kontrolowaniu temperatury w domu, analizowaniu temperatury na zewnątrz i dostosowywaniu poziomu ogrzewania do indywidualnych potrzeb domowników.

Osobisty asystent ogrzewania – wygodne sterowanie całą instalacją grzewczą

Za pomocą aplikacji i sieci internetowej można z dowolnego miejsca regulować ogrzewanie i przygotowywanie ciepłej wody w domu. Przykładem takiego rozwiązania jest inteligentny regulator pogodowy MiGo, który pozwala na sterowanie nowymi i dotychczas stosowanymi kotłami kondensacyjnymi marki Saunier Duval wyposażonymi w interfejs eBUS. Co ważne, MiGo to nie sama aplikacja, ale cały system pozwalający na zarządzanie temperaturą za pomocą termostatu i specjalnego oprogramowania użytkowego.

System jest też szybki i łatwy w montażu. Wystarczy, że autoryzowany instalator podłączy regulator do wewnętrznej sieci WiFi oraz połączy się z aplikacją i sterownikiem. MiGo zaprojektowano do sterowania jednym obiegiem grzewczym i zarządzania c.w.u.

Jak działa system MiGo?

W praktyce za pomocą systemu MiGo można kontrolować i analizować temperaturę w konkretnym pomieszczeniu w domu oraz temperaturę ciepłej wody (za pomocą termostatu lub z poziomu aplikacji). Aplikacja, w przeciwieństwie do samego termostatu, oferuje więcej funkcji niż tylko sterowanie, włączanie i wyłączenie temperatury. Z poziomu telefonu mamy dostęp m.in. do wspomagania przygotowania c.w.u. oraz zaplanowania dostępności ciepłej wody w dokładnie określonym czasie, trybu urlopowego (obniżenia temperatury w trakcie dłuższej nieobecności w domu) czy powiadomień o niecodziennych zdarzeniach oraz ewentualnych usterkach.

W inteligentnych domach, w których zastosowano takie regulatory pogodowe, można też monitorować temperaturę na zewnątrz. Dane o warunkach atmosferycznych są pobierane z Internetu w czasie rzeczywistym. Pozwala to zapobiec wyziębieniu lub przegrzaniu mieszkania, a w efekcie – na oszczędność energii.

MiGo zapewnia również maksymalny komfort i wydajność – wszystkie elementy instalacji grzewczej Saunier Duval, w tym aplikacja, termostat, bramka sieciowa oraz kocioł, są tak zoptymalizowane, aby osiągać najwyższe parametry pracy.

Obecnie trwa program Czyste Powietrze oferujący dofinansowania dla osób chcących wymienić stare urządzenia grzewcze na nowe. W ramach programu warto zmodernizować dotychczasową instalację grzewczą i wymienić stary kocioł na nowy kocioł kondensacyjny z systemem sterowania temperaturą w domu z poziomu aplikacji. To już kolejny krok w stworzeniu inteligentnego domu dopasowanego do potrzeb każdego domownika.

Więcej informacji o inteligentnych rozwiązaniach, regulatorze pogodowym i wymianie kotła znajdziesz na stronie www.saunierduval.pl.

Materiał prasowy Saunier Duval

Zobacz także

Co zrobić, by z korzyścią dla naszego zdrowia i środowiska uchronić dom przed nadmierną utratą ciepła i obniżyć rachunki za jego ogrzewanie? Należy pomyśleć o termomodernizacji budynku. Teraz jest najlepszy czas na takie przedsięwzięcie, ponieważ ruszył rządowy program „Czyste Powietrze”. Można z niego uzyskać dofinansowanie między innymi na wymianę starych pieców i kotłów na paliwa stałe, docieplenie ścian zewnętrznych i dachu oraz wymianę stolarki okiennej. Firma FAKRO, producent okien […]

.
Fot. Velux

Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia, to jedne z wielu korzyści wynikających z instalacji okien dachowych w zestawach, czyli kilku okien obok siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko lepiej doświetlimy nasze wnętrza, ale też zadbamy o zdrowie i dobre samopoczucie domowników. Odpowiednio dobrane i prawidłowo rozmieszczone okna dachowe mają ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku, doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz wentylację. Dokonując wyboru […]

.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego (artykuł 62) każdy właściciel ma obowiązek poddawać swój dom okresowej kontroli. Dotyczy to także znajdujących się w budynku przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, których stan techniczny powinien być sprawdzany co najmniej raz w roku. Kontrola ta dotyczy również wylotów w kominach, które powinny być okresowo oczyszczane z osadów, również dlatego, że mogą one ograniczać drożność przewodów. Jest to szczególnie istotne […]

.

Wiosna to wyczekiwana pora roku, również w kontekście budowlanym. Właśnie na przedwiośniu warto wykonać na przykład generalny przegląd dachu po zimie i zaplanować prace, które mogą być wykonane dopiero teraz. Jeśli pokrycie dachu wymaga generalnego remontu, warto pomyśleć przy tej okazji o jego termomodernizacji, połączonej z wymianą starej stolarki okiennej. Tym bardziej, że teraz można z programu „Czyste Powietrze” otrzymać dofinasowanie na te prace. Dobra kondycja domu […]

.