INTELIGENTNE OGRZEWANIE DOMU – JAK TO DZIAŁA?

Inteligentne domy to już nie wizja przyszłości, ale realne rozwiązania, które każdy może wprowadzić do swojego domu – zarówno na etapie budowy, jak i w zamieszkałym budynku. Systemy smart pozwalają na zdalne sterowanie różnymi urządzeniami podłączonymi do sieci Wi-Fi. Za pomocą specjalnej aplikacji można zarządzać także ogrzewaniem w domu.

Aby wyjaśnić działanie inteligentnego domu, warto poznać pojęcie Internet of Things, czyli internetu rzeczy. Jest to system, który łączy urządzenia w rozbudowaną sieć internetową, dzięki czemu można pozyskiwać zaawansowane informacje z różnych sprzętów. W efekcie zebrane dane pozwalają dopasować działanie urządzeń do potrzeb i stylu życia domowników. Co więcej, urządzeniami w inteligentnym domu można sterować i zarządzać z poziomu aplikacji mobilnej.

Inteligentne ogrzewanie – odpowiedź na potrzeby domowników

Nowoczesne systemy grzewcze i ich odpowiednia automatyzacja pozwalają zwiększyć komfort cieplny mieszkańców oraz zmniejszyć wydatki przeznaczane na ogrzewanie. W praktyce jest to możliwe dzięki kontrolowaniu temperatury w domu, analizowaniu temperatury na zewnątrz i dostosowywaniu poziomu ogrzewania do indywidualnych potrzeb domowników.

Osobisty asystent ogrzewania – wygodne sterowanie całą instalacją grzewczą

Za pomocą aplikacji i sieci internetowej można z dowolnego miejsca regulować ogrzewanie i przygotowywanie ciepłej wody w domu. Przykładem takiego rozwiązania jest inteligentny regulator pogodowy MiGo, który pozwala na sterowanie nowymi i dotychczas stosowanymi kotłami kondensacyjnymi marki Saunier Duval wyposażonymi w interfejs eBUS. Co ważne, MiGo to nie sama aplikacja, ale cały system pozwalający na zarządzanie temperaturą za pomocą termostatu i specjalnego oprogramowania użytkowego.

System jest też szybki i łatwy w montażu. Wystarczy, że autoryzowany instalator podłączy regulator do wewnętrznej sieci WiFi oraz połączy się z aplikacją i sterownikiem. MiGo zaprojektowano do sterowania jednym obiegiem grzewczym i zarządzania c.w.u.

Jak działa system MiGo?

W praktyce za pomocą systemu MiGo można kontrolować i analizować temperaturę w konkretnym pomieszczeniu w domu oraz temperaturę ciepłej wody (za pomocą termostatu lub z poziomu aplikacji). Aplikacja, w przeciwieństwie do samego termostatu, oferuje więcej funkcji niż tylko sterowanie, włączanie i wyłączenie temperatury. Z poziomu telefonu mamy dostęp m.in. do wspomagania przygotowania c.w.u. oraz zaplanowania dostępności ciepłej wody w dokładnie określonym czasie, trybu urlopowego (obniżenia temperatury w trakcie dłuższej nieobecności w domu) czy powiadomień o niecodziennych zdarzeniach oraz ewentualnych usterkach.

W inteligentnych domach, w których zastosowano takie regulatory pogodowe, można też monitorować temperaturę na zewnątrz. Dane o warunkach atmosferycznych są pobierane z Internetu w czasie rzeczywistym. Pozwala to zapobiec wyziębieniu lub przegrzaniu mieszkania, a w efekcie – na oszczędność energii.

MiGo zapewnia również maksymalny komfort i wydajność – wszystkie elementy instalacji grzewczej Saunier Duval, w tym aplikacja, termostat, bramka sieciowa oraz kocioł, są tak zoptymalizowane, aby osiągać najwyższe parametry pracy.

Obecnie trwa program Czyste Powietrze oferujący dofinansowania dla osób chcących wymienić stare urządzenia grzewcze na nowe. W ramach programu warto zmodernizować dotychczasową instalację grzewczą i wymienić stary kocioł na nowy kocioł kondensacyjny z systemem sterowania temperaturą w domu z poziomu aplikacji. To już kolejny krok w stworzeniu inteligentnego domu dopasowanego do potrzeb każdego domownika.

Więcej informacji o inteligentnych rozwiązaniach, regulatorze pogodowym i wymianie kotła znajdziesz na stronie www.saunierduval.pl.

Materiał prasowy Saunier Duval

Zobacz także
Fot. Jacek Kadaj

Podstawowe funkcje okien to doświetlenie wnętrz światłem naturalnym oraz umożliwienie domownikom kontaktu wzrokowego ze światem zewnętrznym. Rola okien w poprawnym wentylowaniu domu nie jest już taka jednoznaczna – wszystko zależy bowiem od tego, jaki jest w nim rodzaj wentylacji. Jeśli jest to wentylacja naturalna, hybrydowa lub mechaniczna wywiewna, okna mają ogromne znaczenie dla prawidłowej wymiany powietrza w pomieszczeniach. Gdy jednak dom został wyposażony w wentylację mechaniczną […]

.

W murowanych domach jednorodzinnych elementem nośnym balkonów jest zazwyczaj cienka płyta żelbetowa, wysunięta poza lico elewacji i zamocowana wspornikowo w stropie nad parterem. Takie rozwiązanie nie jest niestety najszczęśliwsze ani pod względem konstrukcyjnym, ani termicznym. Do tego dochodzą jeszcze – zwłaszcza w długich balkonach – problemy z właściwym zamocowaniem balustrady w takiej żelbetowej płycie. W popularnych płytach balkonowych (Fot. 1) pod wpływem obciążenia rozciągana jest ich górna strefa, […]

.

W murowanych domach jednorodzinnych ściany zewnętrzne mają bardzo często budowę dwuwarstwową. Za przeniesienie występujących w budynku obciążeń, odpowiada ich warstwa nośna, wykonana z takich materiałów murowych jak bloczki lub pustaki. Natomiast za ochronę wnętrza domu przed ucieczką ciepła odpowiada – przyklejona do niej od strony zewnętrznej – warstwa izolacji termicznej. Ściany dwuwarstwowe ociepla się najczęściej płytami styropianowymi lub wełny mineralnej i wykańcza od zewnątrz tynkiem […]

.

Światło dzienne ma istotny wpływ na nasze zdrowie, produktywność oraz samopoczucie. W czasach, w których coraz więcej czasu spędzamy w budynkach, potrzeba naturalnego doświetlenia miejsc nabiera szczególnego znaczenia. W każdym domu są bowiem ciemne łazienki, korytarze lub garderoby, w których nie można zainstalować okien, choć światło dzienne korzystnie ożywiłoby ich przestrzeń w sposób, który nie jest możliwy przy użyciu lampy. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z naturalnego oświetlenia – dobrym […]

.