Jeśli działka ma spadek, to schody na ścieżkach mogą ułatwić poruszanie się po ogrodzie. Mogą też być jego atrakcyjnym urozmaiceniem. Wymiary i konstrukcja schodów zależą przede wszystkim od stopnia nachylenia terenu oraz różnicy poziomów, którą chcemy pokonać.
Jeśli działka nie jest bardzo duża, to schodów też nie będzie na niej wiele, a komunikacja na nich – zbyt intensywna. Z tych powodów można by je zrobić o dowolnych wymiarach i nawet gdyby każdy ich stopień był inny, też nie byłoby wielkiego nieszczęścia. Nie są to przecież schody z parteru na piętro, które mieszkańcy domu będą musieli pokonywać co najmniej kilka razy dziennie.
Wymiary schodów
Skoro te ogrodowe schody mogą być dowolne, to dla czego nie zrobić ich zgodnie ze sztuką budowlaną, czyli tak, żeby były wygodne i bezpieczne. Żeby takie były, ich wymiary powinny spełniać następujący warunek:
2 x h + s = 61-65 cm;
w którym: h – wysokość stopnia (podstopnicy), s – szerokość stopnia (stopnicy), a 61-65 cm – przeciętna długość kroku dorosłego człowieka (dalej przyjmiemy, że wynosi ona średnio 63 cm).
Schody strome. Jeśli spadek terenu jest duży (skarpa), ale różnica poziomów do pokonania – niewielka, stopnie mogą mieć sporą wysokość (Rys.1). Jeśli będzie to 19 cm, to szerokość stopni powinna wynosić 25 cm (2 x 19 + 25 = 63 cm), a jeśli na przykład 15 cm, to – 33 cm (2 x 15 + 33 = 63 cm).
Schody łagodne. Jeśli spadek terenu jest niewielki, to warto zrobić schody ze stopniami o większej szerokości, tak by na każdym można było zrobić dodatkowo jeden krok. Jeśli wysokość stopni takich schodów będzie miała 15 cm, to ich szerokość powinna być większa niż pojedynczych o 63 cm, czyli wynosić 96 cm (33 + 63 = 96 cm).
Schodów jeszcze łagodniejszych, na których każdym stopniu można by zrobić dwa kroki, nie warto raczej robić; ścieżka bez nich będzie miała spadek poniżej 10%.
Uwaga! Warto, żeby stopnie schodów ogrodowych miały minimalny spadek wzdłuż albo na boki – wtedy po deszczu nie będzie na nich stała woda. Z robienia spadku można zrezygnować, jeśli stopnice schodów są tak wykonane, że przepuszczają wodę do gruntu.
Materiały
Schody ogrodowe można wykonać z bardzo różnych materiałów. Można je wylać z betonu albo ułożyć z betonowych prefabrykatów. Warto do ich zrobienia wykorzystać materiał, z którego zrobione są ścieżki w ogrodzie, a więc na przykład kostkę brukową, płyty kamienne, cegłę klinkierową lub żwir, a nawet zaimpregnowane drewno w postaci kłód lub kostki.