Jak najlepiej zabezpieczyć przed wilgocią strop i ściany łazienki?

13 czerwca 2022

W łazience jest kilka miejsc, szczególnie narażonych na zawilgocenie. Zalicza się do nich oczywiście podłoga, ale też – może nawet w większym stopniu – natrysk, a także fragment ściany, znajdujący się nad krawędzią wanny, w której od czasu do czasu będziemy brać prysznic.

Płytki ceramiczne, którymi najczęściej wykańcza się podłogę i ściany łazienki, nie izolują ich przed wilgocią. Same są wprawdzie odporne na wodę, ale ich spoiny przeważnie już nie. Dlatego jeśli nie chcemy mieć problemów z trudnym do usunięcia zawilgoceniem stropu lub ścian, powinniśmy je – przed ułożeniem płytek – zaizolować przeciwwilgociowo.

Unikniemy też dzięki temu plam wilgoci (a niewykluczone, że i pleśni) w pomieszczeniach przylegających do łazienki, a także – co może być nawet bardziej kłopotliwe – na suficie mieszkania sąsiadów.

Folie w płynie

Łatwym do stosowania środkiem do zabezpieczania przed wilgocią miejsc, które w łazience są szczególnie narażone na zachlapywanie, jest jednoskładnikowa folia w płynie. Nanosi się ją w dwóch warstwach – najczęściej za pomocą pędzla lub wałka malarskiego, przy czym drugą warstwę nakłada się pasami w kierunku prostopadłym do tego, w którym była układana pierwsza (oczywiście po jej wyschnięciu).

Masy uszczelniające

Zdecydowanie jednak skuteczniejszym materiałem do izolacji przed wilgocią ścian i podłogi w łazience, są elastyczne, dwuskładnikowe masy uszczelniające. Na pewno warto je zastosować wtedy, gdy planujemy zrobić prysznic bez brodzika, z odpływem w podłodze. Ich składnikami są cement i żywice syntetyczne. Masy te mogą być stosowane nie tylko w łazienkach, ale również na zewnątrz domu, na przykład do uszczelniania balkonów i tarasów, a nawet basenów.

Masy uszczelniające można układać zarówno na podłożach cementowych i cementowo-wapiennych, jak i gipsowych (także na płytach gipsowo-kartonowych). Podłoża gipsowe należy jednak wcześniej zagruntować, by zmniejszyć ich chłonność.

Masy nakłada się w dwóch warstwach, za pomocą metalowej pacy, w miejscach szczególnie narażonych na zachlapywanie wodą, do których niektórzy – oprócz wymienionych wcześniej – zaliczają także okolice umywalki (choć raczej jest to przesadna ostrożność).

Uwaga! Na świeżo wykonane tynki i wylewki podłogowe, masy uszczelniające powinno się nakładać nie wcześniej niż po dwóch tygodniach od ich zrobienia.

Masa uszczelniająca bardzo dobrze zakrywa drobne zarysowania podłoża. Jednak w miejscach, w których potencjalnie mogą powstać większe pęknięcia, należy wtopić w nią – w trakcie nakładania pierwszej warstwy – taśmy uszczelniająco-dylatacyjne. Dotyczy to narożników ścian oraz ich styku z podłogą. W razie powstania pęknięć w tych miejscach, taśmy nie dopuszczą do przenikania wody w głąb ściany lub stropu.

Wykonywanie izolacji przeciwwodnej z mas uszczelniających rozpoczyna się właśnie od układania taśm. Najpierw robi się to u dołu ścian przy krawędziach wylewki podłogowej (Fot. 1 i 2).

Fot. ŁADNY GIPS, www.ladnygips.waw.pl
Fot. 1 – Prace izolacyjne rozpoczyna się od ułożenia masy uszczelniającej wzdłuż styku podłogi ze ścianami
Fot. ŁADNY GIPS, www.ladnygips.waw.pl
Fot. 2 – Następnie w świeżą nałożoną masę wtapia się przy pomocy szpachli taśmę uszczelniająco-dylatacyjną

Następnie układa się taśmy w tych narożnikach ścian, które powinny być zaizolowane (Fot. 3 i 4).

Fot. ŁADNY GIPS, www.ladnygips.waw.pl
Fot. 3 – W drugiej kolejności układa się masę uszczelniającą w narożnikach ścian, które mają zostać zaizolowane
Fot. ŁADNY GIPS, www.ladnygips.waw.pl
Fot. 4 – W tych miejscach też zatapia się taśmy uszczelniająco-dylatacyjne w świeżo ułożonej masie

Po zamocowaniu taśm, nakłada się masę uszczelniającą na tych ścianach, które wymagają izolacji (Fot. 5). W tych miejscach, w których ściany nie będą izolowane, masę uszczelniającą układa się do wysokości około 10 cm od podłogi (Fot. 6).

Fot. ŁADNY GIPS, www.ladnygips.waw.pl
Fot. 5 – Po ułożeniu taśm dylatacyjnych w całej łazience, można przystąpić do nakładania pierwszej warstwy masy na te ściany, które mają być zaizolowane
Fot. ŁADNY GIPS, www.ladnygips.waw.pl
Fot. 6 – W tych miejscach, w których ściany pozostaną bez izolacji przed wilgocią, masę w dwóch warstwach układa się tylko do wysokości około 10 cm od podłogi

Podłogę w łazience najlepiej izolować na końcu (Fot. 7), przesuwając się oczywiście w kierunku do drzwi, by każdą z układanych warstw można było pozostawić do wyschnięcia i nie narażać jej na uszkodzenia.

Płytki można układać zarówno na podłodze, jak i na ścianach po 4-5 dniach od wykonania izolacji (Fot. 8) – bezpośrednio na masę uszczelniającą. Gdy w pomieszczeniu jest ciepło, a wilgotność powietrza – niezbyt duża, to do układania płytek można przystąpić wcześniej, nawet po 24 godzinach.

Fot. ŁADNY GIPS, www.ladnygips.waw.pl
Fot. 7 – Po zaizolowaniu ścian dwoma warstwami masy uszczelniającej, układa się ją – też w dwóch warstwach – na podłodze łazienki
Fot. ŁADNY GIPS, www.ladnygips.waw.pl
Fot. 8 – Płytki ceramiczne na ścianach i podłodze łazienki układa się na klej – najlepiej elastyczny – bezpośrednio na masę uszczelniającą
Zobacz także
Wiz. PROJEKT DWA KWADRAT, www.projekt2kwadrat.pl
Coraz częściej telewizor, zwłaszcza ten z dużym ekranem, zamiast stać na szafce czy półce, jest zawieszany...
Fot. Xella Polska
Ściany podokienne są zdecydowanie mniej obciążone niż przylegające do nich z obu stron ściany o wysokości...
Dwuspadowe dachy, których więźby mają konstrukcję krokwiowo-jętkową, stosowane są w domach jednorodzinnych od...
Nie byłoby wygodnie i bezpiecznie, gdyby w domu wchodząc wieczorem na piętro, nie można było na dole...