Domy z jednowarstwowymi ścianami z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ – nie tylko ze względu na ich bardzo dobrą izolacyjność termiczną – mają korzystne parametry energetyczne. Dzięki swej jednorodnej budowie ściany te „potrafią” nagrzewać się od promieniowania słonecznego w mroźne, pogodne dni oraz wychładzać nocą podczas upalnego lata. To sprawia, że przez cały rok w takich domach panują komfortowe warunki do mieszkania.
Jednowarstwowe ściany zewnętrzne Ytong EnergoUltra+ – z definicji pełniące jednocześnie dwie funkcje: konstrukcyjną i izolacji termicznej – wymagają profesjonalnego wykonawstwa. Nie da się w nich – tak jak na przykład w ścianach dwuwarstwowych – ewentualnej niestaranności podczas budowy murów, ukryć pod warstwą ocieplenia, ułożoną później od strony zewnętrznej.
Bloczki betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ są pod wieloma względami materiałem ściennym nowej generacji i znakomicie nadają się do budowy jednowarstwowych ścian zewnętrznych o bardzo dobrych właściwościach termicznych i wytrzymałościowych. Jest tak jednak tylko pod warunkiem, że ściany z nich są wymurowane zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami ich producenta, firmy Xella Polska.
Dlatego przed podpisaniem z firmą wykonawczą umowy, warto wcześniej odwiedzić prowadzone przez nią aktualnie budowy (Fot. 1) i sprawdzić, jak jej pracownicy radzą sobie ze wznoszeniem ścian zewnętrznych z bloczków betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+, materiału znakomitego od względem budowlanym, ale wymagającego od wykonawców doświadczenia i staranności.

Planując budowę domu z takimi ścianami warto zatem dołożyć starań i wybrać taką firmę budowlaną, która daje pewność, że zrobi to dobrze. Pierwszym krokiem powinno być wyszukanie na stronie: https://building-companion.pl/ kontaktów do kilku z nich, które w ocenie inwestora budzą największe jego zaufanie, mają pozytywne opinie swoich klientów oraz – co najważniejsze – są autoryzowane przez producenta bloczków Ytong EnergoUltra+, firmę Xella Polska.
Zobacz: Dlaczego dom ze ścianami jednowarstwowymi należy budować z autoryzowanym wykonawcą?
Dobrze, jeśli wybrani przez inwestora wykonawcy mają swoje siedziby w niezbyt dużej odległości od placu budowy jego domu, najlepiej w tym samym mieście lub gminie. Jest wtedy duża szansa, że większość ich budowlanych dokonań ma lub miała miejsce w pobliskiej okolicy. Nie będzie więc wymagało dalekich podróży odwiedzenie kilku prowadzonych przez nich obecnie budów, a także uzyskanie opinii o firmie od jej wcześniejszych klientów.
Ocena wykonawcy na podstawie wizyt na budowie
Odwiedzając budowy kilku domów z jednowarstwowymi ścianami Ytong EnergoUltra+ warto zwrócić uwagę na parę elementów związanych z ich wznoszeniem, po których można się zorientować, któremu z wykonawców warto powierzyć wykonanie swojego domu.
Pierwsza warstwa bloczków. Dla ścian Ytong EnergoUltra+ podstawowe znaczenie ma poprawne wymurowanie pierwszej warstwy bloczków. By tak było, ich wypoziomowanie powinno być podczas murowania cały czas kontrolowane za pomocą nie tylko poziomnicy, ale i niwelatora (Fot. 2). Bardzo dobrze świadczy też o wykonawcy, jeśli dla uzyskania bloczków o mniejszej długości, skraca je w taki sposób, że zachowują one swoje pióra i wpusty (Fot. 3). Przy czym robi to pomimo tego, że przycięcie bloczka z jednej strony, a następnie połączenie go z pełnym za pomocą spoiny pionowej, wykonanej z systemowej zaprawy, nie jest błędem.


Murowanie ścian z bloczków Ytong EnergoUltra+. Bloczki te produkowane są z bardzo dużą dokładnością wymiarową (± 1 mm), dlatego dobry wykonawca nie ma problemu z tym, żeby w wymurowanych z nich ścianach wszystkie warstwy były poziome, a cienkie spoiny pomiędzy nimi miały jednakową grubość (Fot. 4). To dzięki temu ściany Ytong EnergoUltra+ mają zaraz po wymurowaniu – zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej – równą i gładką powierzchnię, gotową do otynkowania (Fot. 5).
Zobacz: Co jest niezbędne do poprawnego wykonania jednowarstwowych ścian zewnętrznych z betonu komórkowego?


Obróbka bloczków. Wprawdzie do obróbki bloczków Ytong EnergoUltra+ można używać systemowej piły widiowej i prowadnicy kątowej, ale dobry wykonawca z bardzo dużą precyzją przycina je za pomocą mechanicznej piły taśmowej (Fot. 6). Co ważne – przyciętych fragmentów bloczków nie wyrzuca, lecz układa starannie na paletach (Fot. 7), by można je było wykorzystać na późniejszym etapie budowy domu.


Węgarki w otworach okiennych. Dobry wykonawca pozostawione w jednowarstwowych ścianach z betonu komórkowego ościeża na okna i drzwi wykańcza od strony zewnętrznej węgarkami (Fot. 8). Nie tylko chronią one styk ościeżnic okiennych i drzwiowych przed destrukcyjnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, ale i zmniejszają mostki termiczne wokół nich, które – nawiasem mówiąc – w ścianach Ytong EnergoUltra+ i tak są niewielkie.


Ochrona murowanych ścian przed deszczem. Dobrze świadczy o wykonawcy, jeśli na zakończenie każdego dnia pracy wierzch wymurowanych ścian – niezależnie od prognozy pogody – osłania pasami papy lub folii budowlanej (Fot. 9). Wprawdzie beton komórkowy jest odporny na wilgoć, ale nie po to wykonane przez niego ściany przez cały czas budowy domu pozbywają się wilgoci technologicznej, żeby od czasu do czasu miały być zalewane przez ulewny deszcz.
Porządek na budowie i ilość odpadów. Wydawać by się mogło, że stałe utrzymywanie porządku na placu budowy nie jest specjalnie ważne – w końcu po jej zakończeniu wszystko się posprząta. Tymczasem doświadczenia wielu budów pokazują, że tak nie jest. Wykonawca, który każdego dnia dba o to, żeby zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu każdego dnia pracy (Fot. 10) nie było bałaganu, także dom buduje w sposób profesjonalny. Charakterystyczne, że u niego ilość odpadów po zakończeniu wznoszenia ścian nawet dużego domu jest niewielka (Fot. 11), co dla inwestora oznacza, że w żadnym momencie jego pieniądze nie zostały zmarnowane.


* * *
Dla dobra budowanego domu bardzo ważne są nie tylko fachowość i rzetelność jego wykonawcy – istotna jest także pozytywna komunikacja pomiędzy nim a inwestorem. W trakcie każdej budowy prawie zawsze zdarzają się bowiem momenty sporne – dobrze więc jeśli obie strony będą umiały rozwiązywać je w spokoju oraz w atmosferze wzajemnego zrozumienia i zaufania. Ku obopólnej korzyści…
Materiał promocyjny Xella Polska
